شهرستان بهار

از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ تا عملیات مرصاد

شناسه خبر: ۹۷۲۸
از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ تا عملیات مرصاد

27 تیرماه سالروز صدور قطعنامه 598 شورای امنیت برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق است که یک سال پس از آن با پذیرش کشور اسلامی ما و سپس واقعه عملیات مرصاد از سوی منافقین مواجه شد.

به گزارشنشاط شهر ، قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت یکی از مهمترین قطعنامه هایی است که در ذهن همه ایرانیان نقش بسته است این قطعنامه در ۲۷ تیر ۱۳۶۶ برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق از سوی شورای امنیت صادر شد.
این قطعنامه بلافاصله پس از صدور شورای امنیت از سوی عراق پذیرفته شد اما کشور اسلامی ایران یک سال پس از صدور این قطعنامه در پیامی از سوی بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران با عبارت «نوشیدن جام زهر» در ۲۹ تیر ۱۳۶۷ این قطعنامه را پذیرفت.

این قطعنامه به معنای پذیرش آتش بس از سوی ایران و عراق بود اما پس از پذیرش قطعنامه از سوی ایران، عراق به حملات خود ادامه داد و مجددا در تاریخ ۳۱ تیرماه ۶۷ داخل خاک ایران شد که ارتش عراق پس از ضد حملات موفق ایران، مجبور به عقب نشینی شدند.

عملیات فروغ جاویدان با هدف فتح تهران آغاز شد
اما به طور همزمان عملیات مشترک عراق و سازمان منافقین با هدف فتح چند روزه تهران آغاز شد. این عملیات با نام مرصاد یا عملیات فروغ جاویدان توسط سازمان مجاهدین خلق به فرماندهی مسعود رجوی و در 5 مرداد 67 شکل گرفت.
مسعود رجوی در شب آغاز عملیات گفت: «بر اساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید… کاری که ما میخواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یک ابرقدرت است؛ چون فقط یک ابرقدرت میتواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند… از پایگاه نوژه هم ترسی نداشته باشید؛ هر سه ساعت به سه ساعت دستور میدهم هواپیماهای عراقی بیایند و آنجا را بمباران کنند. پایگاه هوایی تبریز را هم با هواپیما هر سه ساعت به سه ساعت مورد هدف قرار خواهیم داد… علاوه بر آن، ضدهوایی و موشک سام ۷ هم که داریم… هوانیروز عراق تا سرپل ذهاب بههمراه ستونها خواهد بود. از نظر هوایی ناراحت نباشید چون هواپیماهای عراقی پشتیبان ما هستند و تمام ماشینها به صورت ستون حرکت میکنند.»
در آغاز عملیات نیروهای نظامی وابسته به سازمان مجاهدیت خلق از مرز قصر شیرین تا منطقه تنگه چهارزبر در 34 کیلومتری غرب کرمانشاه را با سرعت طی کردند. از آنجایی که به طور همزمان ارتش عراق به جبهه جنوب حمله کرده بود، نیروهای نظامی ما در جنوب غربی کشور مشغول دفع تهاجم دشمن بودند، به همین دلیل جز مقاومت های محدود محلی هیچ مقاومتی در برابر هجوم نیروهای سازمان مجاهدین خلق وجود نداشت و آنها تا عمق 145 کیلومتری ایران پیش رفتند.


رزمندگان همدانی جلوی پیشروی منافقین را گرفتند


رزمندگان همدانی که در منطقه چهارزبر اردو زده و آماده انتقال به جبهه جنوب بودند از پیشروی منافقین مطلع شدند. اولین گردان های رزمندگان که در تنگه چهارزبر مستقر شده و سد راه منافقین شدند مربوط به لشکر ۳۲ انصارالحسین(ع) به فرماندهی سردار ، حاج میرزامحمد سلگی بود.
حاج میرزامحمد سلگی که از پیشروی منافقین آگاه شده بودند از اردوگاه شهید شهبازی چهارزبر حرکت کرده و در تنگه ی چهار زبر مستقر شدند؛ تعداد ۴۰ نفر از بچه های اطلاعات و عملیات لشکر انصارالحسین (ع) که فرمانده آنها، سردارهادی فضلی بود به نزدیکی تنگه حسن آباد رفته و به کمک نیروهای لشکر ۹ بدر به شدت با منافقین درگیر شدند.

در مجموع لشکر انصارالحسین (ع) با احتساب گردان های سازمانی خود و گردان های جدید، تعداد ۴۲ گردان نیرو در اردوگاه شهید شهبازی چهارزبر در اختیار داشت که در این میان تعدادی از گردان های جدید از جمله گردان های ۱۶۰، ۱۶۱ و ۱۶۲ وارد عمل شده و از سمت غربی یال شمالی تا حد فاصل یال جنوبی تنگ شیان مستقر و از ورود منافقین به تنگه جلوگیری کردند.


رزمندگان همدانی ملائکه هایی بودند که نگذاشتند منافقین به کرمانشاه برسند
حضور رزمندگان همدانی در منطقه چهارزبر که پس ازاین اتفاق بزرگ به تنگه مرصاد تغییر نام داد بهگونهای بود که شهید صیاد شیرازی که فرماندهی عملیات مرصاد را بر عهده داشت، با دیدن سنگرهای رزمندگان همدانی در برابر منافقین میگوید:این خاکریز را ملائکه زدهاند و اگر این ملائکه این جا نبودند، منافقان به کرمانشاه میرسیدند.
فرماند وقت کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در پیامی خطاب به مردم همدان آورده است: امت شهید پرور استان همدان، اینجانب که از نزدیک، شاهد دلاوریهای فرزندان مخلص و شجاع شما بودهام نمیدانم با چه زبانی از ایثارگریهای فرزندان شما باید تشکر و قدردانی کرد و به چه قلمی این رزم بی سابقه آنها را توصیف کرد. برادران رزمنده لشکر پیروز 32 انصارالحسین(ع) همانند قهرمانان عاشورا با چنان قدرتی در مقابل نیروهای بعثی و منافق میجنگیدند و دشمن را تار و مار میکردند که گویا، قدرتی الهی به دست مردانی پاک بر سر جنایتکاران باریدن گرفته است.
شهادت 123 شهید همدانی در عملیات مرصاد

رشادت های رزمندگان لشکر 32 انصارالحسین(ع) و تقدیم 123 شهید از استان همدان بهویژه هادی فضلی، فرمانده تیپ اطلاعات، عملیات و بهرام مبارکی، فرمانده گردان 154 از نقاط درخشان کارنامه دفاع مقدس استان در این عملیات است
در این عملیات علاوه بر شهیدان هادی فضلی و بهرام مبارکی، مهدی ملکی(فرمانده گردان 153) و رمضان مصباح و محمدشیخ بابایی (معاونان گردان 157 حبیب بن مظاهر)، حبیب الله لطیفی رئیس ستاد تیپ 32 ش.م.ر نصرت، منوچهر جان جان فرمانده گروهان از گردان 153و سردار شهید عبدالملکی فرمانده گروهان از گردان 153 نیز ردای شهادت بر تن کرده و در تاریخ جاوید شدند.
پنجم مرداد ماه، سالروز عملیات مرصاد است و این عملیات از جمله عملیات هایی بود که بار دیگر به دشمنان اسلام ومنافقین ثابت کرد این مرز و بوم دلیرمردانی دارد که برای دفاع از وطن و ناموس خود سراز پا نمی شناسند و همواره با توکل برخدا در برابر دشمنان ایستادگی میکنند؛ روحشان شاد و یادشان گرامی باد.


مرضیه کریمی رادپور

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر