شهرستان بهار

معاون قضایی و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان :

 ارسال گزارشات به سامانه سجام گامی مهم در جهت کاهش حجم ورودی پرونده‌های قضایی 

شناسه خبر: ۹۷۷۵
 ارسال گزارشات به سامانه سجام گامی مهم در جهت کاهش حجم ورودی پرونده‌های قضایی 

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان در جمع خبرنگاران عنوان کرد: ارسال گزارشات به سامانه سجام را موجب افزایش مشارکت‌های مردمی، مسئولیت پذیری اجتماعی و جلوگیری از شکل‌گیری دعاوی مختلف و در نهایت موجب کاهش حجم ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی خواهد شد. 

به گزارش نشاط شهر، عباس نجفی، معاون قضایی و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان عنوان کرد: با توجه به اینکه یکی از وظایف مهم اصلی قوه قضائیه بر اساس بند 5 اصل 156 قانون اساسی پیشگیری از وقوع جرم است معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در کنار اقدامات متعدد پیشگیرانه در حوزههای مختلف تلاش دارد در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات رئیس محترم قوه قضائیه از حداکثر ظرفیتهای مردمی در قالب اشخاص حقیقی در سازمانهای مردم نهاد باهدف پیشگیری از وقوع جرایم، تخلفات و کاهش هزینههای ناشی از آن اقدام نماید.


وی با بیان اینکه استفاده از این ظرفیت در مبانی دینی تحت عنوان امر به معروف نهی از منکر دیده شده که براساس آن آحاد مردم جامعه به لحاظ اقتضائات زندگی اجتماعی باید نسبت به منکرات در سطح جامعه حساس و از خود واکنش نشان دهند، اظهار کرد: استفاده از ظرفیتهای مردمی در جای جای قانون اساسی در موضوعات مختلف پیشبینی شده و در مجموعه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز با راهاندازی سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مردمی) اقدام به ایجاد بستر مناسب جهت دریافت گزارشات مردمی در حوزه تخلفات و جرایم در سطح ادارات، سازمانها و نهادهای مختلف جامعه نموده است.


سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان همدان اضافه کرد: از محاسن سامانه سجام امکان دسترسی عموم مردم به این سامانه تحت عنوان دیدهبانان پیشگیری و بدون افشاء هویت آنان میباشد که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی میتوانند با ورود به سامانه به آدرس: http://sajam.scpd.ir نسبت به درج اطلاعات اولیه و ارسال گزارشات خود اقدام نمایند.


نجفی ادامه داد: کلیه گزارشات ثبت شده به صورت روزانه توسط کارشناسان معاونت پیشگیری از وقوع جرم رصد و حسب مورد جهت رسیدگی و اعلام نتایج به دستگاه مربوط ابلاغ و تاحصول نتیجه پیگیری انجام خواهد شد.


وی ابراز کرد: هر موضوع مجرمانه یا تخلفی (مانند تخلف کارمندان در ادارت) که به سامانه اعلام گردد به هیئت بررسی ارجاع داده میشود و پس از بررسیهای مورد نیاز دستور پیگیری و رسیدگی آن صادر خواهد شد.


سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان همدان بیان کرد: از ابتدای سالجاری روند مشارکت مردم در سامانه سجام افزایش پیدا کرده و متوسط در هر ماه بیش از 100 گزارش مردمی در حوزههای مختلف در این سامانه ثبت و به این معاونت واصل شده است.


نجفی ارسال گزارشات به سامانه سجام را موجب افزایش مشارکتهای مردمی و مسئولیت اجتماعی افراد دانست و خاطر نشان کرد: این اقدام همچنین از خسارات بیشتر، شکلگیری دعاوی مختلف جلوگیری میکند که در نهایت موجب کاهش حجم ورودی پروندهها به دستگاه قضایی خواهد شد.


وی اضافه کرد: همچنین در کنار سامانه سجام، رئیس محترم قوه قضائیه اقدام به تنظیم و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه در تاریخ 6/12/98 در راستای ساماندهی و جذب حداکثری سازمانهای مردم نهاد در زمینههای سیاستگذاری قضایی، پیشگیری از وقوع جرم، حمایت از بزهدیدگان، میانجیگری، صلح و سازش، نظارت بر اجرای قوانین، رسیدگی و باز اجتماعی شدن متهمان و مجرمان نموده است.


سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان همدان اظهار کرد: به همین منظور پیشبینی گردیده تا سامانه جامعی جهت دریافت اطلاعات و گزارشهای سازمانهای مردم نهاد در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم استانها راهاندازی تا گزارشات واصله پس از دریافت در هیات استانی متشکل از دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان و نیز یک نفر شخص حقیقی به انتخاب رئیس کل دادگستری استان، مطرح و اقدامات حمایتی لازم از قبیل ارائه خدمات مشورتهای حقوقی، معاضدتهای قضایی و تسهیل ارتباطی با مراجع قضایی یا نظامی را به نهادهای مردمی ارائه نماید.


نجفی عنوان کرد: گزارشات واصله توسط این هیئت صحت سنجی شده و پس از بررسیهای اولیه در صورت احراز جرم یا تخلف گزارشات به صورت محرمانه به سازمانهای مربوطه و ظابطین قضایی و نظامی ارسال میگردد و تا تحقق کامل امر از سوی معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان این موضوع پیگیری میشود همچنین نتایج در سامانه ثبت و اعلام خواهد گردید.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر