شهرستان بهار

جعفری نماینده مردم بهار و کبودراهنگ به علت بیماری کرونا درگذشت خبر شوکه کننده بود و دردناک و البته گیج کننده تکلیف چیست؟

شناسه خبر: ۹۸۱۴
جعفری نماینده مردم بهار و کبودراهنگ به علت بیماری کرونا درگذشت خبر شوکه کننده بود و دردناک و البته گیج کننده تکلیف چیست؟

زمستان سال ۹۸ نماینده قبلی محمدعلی پورمختار‌ با ۸ سال سابقه وکالت و ریاست کمیسیون اصل ۹۰ و عضویت در کمیسیون قضایی رد صلاحیت شد اندکی بعد علی یعقوبی نیز با ۸ سال سابقه وکالت رد صلاحیت شد دو طیف طرفدار کاندیداهای رد صلاحیت شده و همچنین دیگر کنشگران سیاسی مات مبهوت و چشم به آینده و اما و اگر های های تایید و رد صلاحیت کاندیدا و خبرهای گوناگون بودند .خبری آمد که یعقوبی تایید شده است .

به گزارش نشاط شهر، هیاهوی این مسئله جنجالی دیگر آفرید ولی خبر کذب بود یا نمیدانم هر چه بود این هم شوک دیگری بود .در هرصورت انتخابات انجام شد با احوالات خودش و حاشیههایش، جعفری غریب ۳۷۰۰۰رای ،که رای بالای بود برای منتخب در سطح استان و عضویت یک نماینده از بهار و کبودراهنگ برای اولین بار در کمیسیون برنامه و بودجه نوید خوبی بود برای رشد دو شهرستان و صد البته جبران عقب ماندگی ناشی از عدم جذب بودجه کافی و بعد از انتخاباتی با کلکسیونی از اتفاقات و رخدادهای عجیب و غریب خبر شوکه کننده ای دو شهرستان را مات ومبهوت کرد "" جعفری درگذشت ""بیماری کرونا آخرین عجیب الوقوع انتخابات شهرستان بود.
نماینده معین برای بیسرپرست نبودن بهار و کبودراهنگ، آهنگ جدید کارزار انتخاباتی چی های دو شهرستان و البته استان بود ؛حاجیبابایی، فلاحیان، آزادیخواه و لطفی وکلایی بودند که زمزمه نماینده معین شدنشان به گوش میرسید و همچنان این زمزمه با اما و اگرهایی ادامه دارد .
اما در دوران پسا جعفری چه خواهد شد اردیبهشت ۱۴۰۰ انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر مصادف با انتخابات میاندورهای مجلس بازهم آبستن چالشهای فراوان خواهد بود آیا این همه چالش در تاب تحمل فضای سیاسی اجتماعی بهار و کبودراهنگ می باشد .یادمان نمی رود در انتخابات ریاست جمهوری فقط بهار و کبودراهنگ بودند که در استان همدان بیشترین را را به کاندیدای اصولگرا دادند.
آری اردیبهشت ۱۴۰۰ کارزار انتخابات شوراهای شهر و روستا ،ریاست جمهوری و نماینده میان دوره مجلس توام باهم برگزار خواهد شد. والبته دراین بین خیلی زودتر از موعدش و از شب فوت عیسی جعفری برخی از کاندیداهای قبلی نمایندگی مجلس کار خود را شروع کردند.
بررسی انتخابات آتی را با تحلیل آرا دور قبل شروع میکنیم ؛فتح الله توسلی با ۱۷۷۰۰رای نفر دوم انتخابات اسفند ۹۸ خود را به نوعی محقق جایگزینی نماینده متوفی می داند و شلوغش برای تجمیع ستاد از دیگران بسیار سریعتر بوده است ولی شروع سریع با سردی در ستاد انتخاباتیاش مواجه شده است.
اعضای ستاد به این عقیده هستند که توسلی بعد از انتخابات همه چیز را رها کرده و رفته و به اعضای ستاد اعتنایی نکرده است .بعد از انتخابات سال ۹۴ در زادگاه توسلی یعنی شهر شیرین سو نیز چنین برداشتی از عملکرد و رفتار وی شده بود.مجتبی فیض الهی که در همه پیشبینیهایی انتخاباتی وی را رقیبی قدرتمند برای جعفری تصور می کردند در کمال ناباوری با ۱۴۴۰۰ رای جایگاه سوم را کسب کرد. فیض الهی که بیشترین رای خود را از شهر بهار بدست آورد، در تلاش برای کسب رای سنتی در روستاها اطراف ناکام ماند و شاید بهتر باشد که بگوییم فیض الهی به اطرافیانش و به وعدهها و عملکرد های قبلی اعضای ستادش مغلوب شد چرا که نتوانست به ۵۰ درصد رای واجدین شرایط شهر بهار دست پیدا کند و در این مسیر ناکام ماند.رضا عسگری با ۱۳۷۰۰رای نفر چهارم شد وی نیز اکثر رای خودش را از زادگاهش یعنی شهر لالجین کسب کرده بود هر چند اگر ابوالفضل وهله ای همشهری او در لالجین رقیب او نمی شد این قارداش بود که نفر دوم انتخابات می شد.
و ۱۸ کاندیدای بعدی تقریباً ۲۰ هزار رای از مجموع ۱۰۲۰۰۰ رای کل را با توجه به زیست بوم خود به دست آورده بودند
در نبود جعفری توسل با۱۷۷۰۰رای، فیض الهی با ۱۴۴۰۰ رای و عسگری با ۱۳۷۰۰ رای . هر کدام از این سه نفر خود را در قامت نماینده جانشین قلمداد می کند و نظرشان تا حدی درست می نماید والبته مشروب بر این که در انتخابات آتی فرد جدیدی به ای رقابت وارد نشود که قطعا با عدم حضور یعقوبی،پورمختار وجعفری افراد بسیاری وارد این کارزار انتخاباتی خواهند شد . هرچند زمزمههایی مبنی بر تلاش محمدعلی پورمختار و علی یعقوبی برای اخذ صلاحیت کاندیداتوری به گوش میرسد ولی با نگاهی به عملکرد شورای نگهبان بعید است که دو نفر مذکور مجددا به عرصه رقابت بازگردند .
و البته سو گیری ستادهای سنتی سه نماینده مذکور از اصلی ترین ارکان تعیین کننده نفره پیروز در دور بعدی خواهد بود.
در ادامه به بررسی احتمالی حضور افراد شاخص و مستعد در دور بعدی خواهیم پرداخت ؛

دکتر رضا طلایی نیک با ۸ سال سابقه موفق نمایندگی و خاطره خوب مردم از دوران وکالتش بی شک محتملترین گزینه ورود به انتخابات است و خبرهای آشکار و پنهان نشان از دعوت ایشان توسط نخبگان دو شهرستان را دارد و به زعم اکثر تحلیلگران حضور وی میتواند پایانی بر سرگردانی مردم دو شهرستان باشد. طلایی قریب۵ سال در یکی از معاونتهای مجلس فعالیت کرده و هم اکنون نیز ۸ سال است که معاون پارلمانی و حقوقی وزارت دفاع را یدک میکشد یعنی قریب ۲۰ سال سابقه کار و پارلمانی مزید بر فعالیتش در مجمع تشخیص مصلحت نظام ،وبا این سابقه می توان وی را جز بیست چهره برتر مجلس اتی قلمداد کرد. وی با قدرت رایزنی بالا وشملخت عمیقش از مناشباتی پارلمانی و سخنرانی های هوشمندانه اش می تواند کلید حل مشکلات دو شهرستان باشد.دکتر محمد مهدی اسماعیلی معاون استانداری اصفهان در زمان احمدی نژاد که متولد شهر کبودر آهنگ است و هم اکنون معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی می باشد نیز از گزینههای محتمل ورود به انتخابات می باشد هرچند خانواده اسماعیل در کبودر اهنگ سرشناس هستند ولی خود وی سابقه فعالیت خاصی در منطقه نداشته و این از چالشهای جدی پیش روی اسماعیلی خواهد بود .مسلم غلامی و جمشید قاسمی که در دوره قبل ،حوزه انتخابی خود را به همدان منتقل کرده بودند نیز تحرکاتی را شروع کرده اند ولی با توجه به سوالات مردم در خصوص تعویض حوزه انتخابیه به همدان و رایزنی های ایشان با نمایندگان دورههای قبلی و شاید هم کنار کشیدن مصلحتی ایشان ،مقبولی و توفیقشان جای اما اگر بسیار دارد.دکتر سید حبیب الله موسوی مدیرکل اسبق دانشگاه علوم پزشکی همدان و دکتر علی محبی مشاور وزیر علوم در امور ایثارگران که قبلا هم زمزمههایی مبنی بر ورود آنها به انتخابات شنیده میشد نیز از گزینههای توانمند و با سابقه اجرایی بالایی هستند که میتوانند با ورودشان به عرصه انتخابات هر موازنه را در انتخابات برهم بزنند.رضا عسگری مدیر با سابقه آموزش و پرورش کبودراهنگ نیز پس از جابجایی اخیرش از مدیریت طویل المدت آموزش و پرورش کبودر آهنگ، انگیزه خاصی برای شرکت در انتخابات دارد.حجتالاسلام علی اصغر زارعی که در دورقبل پس از ندتی انصراف داد نیز از گزینه های احتمالی می باشد. وی می تواند اجماع شهر بهار را حاصل گرداند و سابقه مطلوب اجرایی و جوان بودن و پشتوانه مردمی بالا میتواند زمینه مناسبی را برایش فراهم نماید.علی زارعی رئیس اسبق آموزش و پرورش شهرستان بهار ومنطقه گل تپه و مجید قاسمی جمشید عضو سابق شورای شهر بهار نیز از گزینههای جوان و فعال و خوشنام هستند که در آخرین لحظات در دوره قبل بنا بر تکالیفی که بر دوش ایشان نهاده شده بود انصراف دادند.علی خجسته نماینده اسبق همدان نیز درصدد است با پلت فرم حضور مفتح در تویسرکان در این دوره شرکت کند. البته باید منتظر فیلتر شورای نگهبان در خصوص ایشان بود.
ودر آخر روح الله نباتی کسی که در دور قبلی انتخابات شهر همدان با سن جوان ودر اولین حضورش به فاصله اندک از فلاحیان نفر سوم انتخابات شد نیز از افراد توانمندی است که زمزمههایی مبنی بر حضور وی نیز در حوزه بهار و کبودراهنگ با حمایت برخی جریانات اصول گرا به گوش میرسد.
البته هستند افرادی دیگری که خواهان ورود به عرصه رقابت هستند .لیکن در دو شهرستان اکثر نگاه ها به حضور رضا طلایی نیک و محمدمهدی اسماعیلی و علی اصغر زارعی است و تا حدی هم روح الله نباتی ،چرا که چگونگی ورود این افراد زمین بازی را تعیین خواهد کرد.
باید دید اعضای ستاد جعفری مرحوم ، یعقوبی و پورمختار به سمت کدام یک از این کاندیداها گرایش پیدا خواهند کرد و بیشک زمین بازی با گرایش ستادهای سه نماینده قبلی تعریف خواهد شد. در شماره های آتی با تفصیل بیشتر به تحلیل وقایع انتخاباتی میان دوره مجلس خواهیم پرداخت.علی اصغر بهمنی هرمز

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
  • سلیمی موید :
    در تاریخ ۲ شهریور ۹۹ ساعت ۲۲:۰۱
    به نظرم از اقای دکتر طلایی بخواهیم که از نامزدی میان دوره ای مجلس خود را کنار نکشند. با توجه به سابقه و شناخت و تجربه ای که دارند می توانند مثمر ثمر باشند.
  • توسلی :
    در تاریخ ۳ شهریور ۹۹ ساعت ۱۰:۲۸
    باسلام واحترام
    ضمن تشکر از زحمات همکاران گرامی بخاطر داشتن دغدغه های شهرستان های بهار و کبودراهنگ وهمین طور ازجناب اقای بهمنی ؛اولا ستاد بنده یک ستاد مردمی و برآمده از دلهای مردم بود ثانیا اینکه ایشان بیش از بنده با ستاد بنده مرتبط هستند واز نگرانی یا خدای نکرده از ناراحتی آنها اطلاع دارند تشکر می کنم . قطعا از رهنمودهای این دوست عزیز برای ارتباط بیشتر بهره مند خواهم شد اما تقریبا به صورت هفتگی وشاید روزانه با دوستان در ارتباطیم اما به نظرم با توجه به اتمام انتخابات و انتخاب نماینده (مرحوم جعفری),طبیعی بود که هرکدام از کاندیداهای محترم به کاری که قبلا مشغول بودند برگردند و ادامه خدمت نمایند بنده نیز همین طور به وزارت خارجه برگشتم و باتوجه به اینکه ماموریت بنده به خارج از کشور از یکسال قبل مصوب شده بود؛به ماموریت اداری در سوئیس رفتم و تا زمانی که مسئولان محترم صلاح بدانند وشرایط ایجاب کند در این سنگر خدمت خواهم کرد ثالثا حضور و فعالیت در شهرستان برای انتخابات خارج از زمان مقرر حکم فعالیت زودرس انتخاباتی دارد و بنده هم بعد از بررسی شرایط و در زمان مقرر در بین مردم و دوستان خواهم بود هرچند فضای مجازی ارتباطات را سهل ترکرده و بنده همه روزه وضعیت دو شهرستان را پیگیری و دیدگاههای خود را بیان می کنم اما این به معنای فعالیت سریع انتخابات نیست بلکه پیگیری مطالبات مردم به عنوان یک نشریه رسمی استان همدان(چشم انداز آینده و همچنین پایگاه خبری صدای کورنگ) است.
    لطفا حسب قانون مطبوعات نسبت به انتشار توضیح بنده اقدام فرمایید
    بانشکر توسلی دوم شهریور نودونه
  • کارشناس :
    در تاریخ ۴ شهریور ۹۹ ساعت ۱۱:۰۹
    یک تحلیل ضعیف با چند عدد ارای انتخابات
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر