شهرستان بهار

انتقاد نماینده معین بهار از سکوت در استان :

چرا همدان در مبحث مسکن، یکی از گران‌ترین شهر‌هاست؟/تورم 10-15 برابر شده اما یارانه همان 45 هزار تومان باقی مانده

شناسه خبر: ۹۹۱۳
  چرا همدان در مبحث مسکن، یکی از گران‌ترین شهر‌هاست؟/تورم 10-15 برابر شده اما یارانه همان 45 هزار تومان باقی مانده

استیضاح رئیس‌جمهور از آغاز به کار مجلس یازدهم شورای اسلامی گاه‌وبیگاه محوریت حواشی بهارستان قرار گرفته است. می‌توان گفت که در آغاز کار این مجلس استیضاح حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی مورد تأیید بیشتر نمایندگان اصولگرا بود. با این‌حال و با توجه به گذشت چند ماه از عمر این مجلس و برخی سخنرانی‌های مقام معظم رهبری، از شدت این تقابل‌ها میان مجلس یازدهم و دولت دوازدهم تا حدود زیادی کاسته شد و حتی استیضاح وزرای این دولت نیز از دستور‌کار مجلس خارج شد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از همدان پیام با وجود این از پایان هفته گذشته تاکنون، باری دیگر موجی از انقادات تند به دولت و درخواست استیضاح این مقامات پاستورنشین، در کشور به وجود آمده است.
پیرو گزارش روزگذشته (شماره 3879) که اخباری مبنی بر تلاش یکی از نمایندگان نزدیک به پایداری در جلسه روزیکشنبه مجلس برای اعلام وصول طرح استیضاح رئیسجمهور، با یکی از نمایندگان استان در این زمینه گفتوگو کردیم که در ادامه میخوانید:

طرح استیضاح رئیسجمهور در جلسه این هفته مجلس چه شد؟ آیا این طرح به نتیجه رسید؟

یکی از نمایندگان این طرح را در جلسه روزیکشنبه در سیستم قرار داده است تا به امضای نمایندگان مجلس برسد. هنگامی که تعداد امضای نمایندگان در زمینه طرح مذکور به یکسوم برسد، اعلام وصول خواهد شد.
طبق آخرین آمار جلسه مذکور مجلس که نسبت به این طرح داشتیم، حدود 50 نماینده این طرح را امضا کرده بودند.
یکی از نمایندگان(جواد نیکبین نماینده کاشمر) در تذکر شفاهی گفته بود که هیأت رئیسه مجلس مانع از وصول طرحها در تضاد با رئیسجمهور میشود(نیکبین: چرا طرح پرسش از رئیسجمهور که باید استیضاح شود، 2 ماه است که از سوی هیأت رئیسه اعلام وصول نشده است؟)
طرح مذکور استیضاح رئیسجمهور نبوده، بلکه طرح پرسش از رئیسجمهور بوده که با 200 امضای نمایندگان اعلام وصول شده، ولی هنوز در دستور کار مجلس قرار نگرفته است.

مقام معظم رهبری فرمودند اعتقاد راسخ دارم که دولت باید تا روز پایان، وظایف خود را انجام دهد و پس از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهد. آیا طرحهایی مانند استیضاح رئیسجمهوری با فرمایشات رهبر انقلاب مغایرت ندارد؟

خیر، زیرا ایشان در ابتدای فرمایشات خود استیضاح دولت را حق نمایندگان دانستند. در اینباره باید گفت که در تفسیر آخرین روز قانونی کار دولت اختلاف نظر وجود دارد و این اختلاف در این است که آخرین روز قانونی کار دولت چه زمانی است؟ آیا منظور از آخرین روز قانونی، پایان 4 سال ریاستجمهوری در کشور است یا با استیضاح رئیسجمهور و تشخیص بیکفایتی دولت از سوی قانونگذار، پایان دوره قانونی محسوب میشود؟

پرسشهای شما از رئیسجمهور چیست(درباره اعلام وصول طرح پرسش از رئیسجمهور) آیا شما موافق استیضاح رئیس دولت هستید؟

پرسش بنده این است که بالاخره تکلیف مردم چه خواهد شد؟ هر روز قیمتها بهصورت سرسامآوری بالا میرود، در این میان نیز قیمت دلار را خود دولت بهصورت متمادی افزایش میدهد و بانک مرکزی اعلام میکند. تکلیف مردم در این وضعیت چه خواهد شد؟ دولت در اصل 121 قانون اساسی قسم خورده است که تمام تلاش خود را برای استقلال اقتصادی، فرهنگی و ... به کار ببرد. ایشان(رئیسجمهور) در جلسه سران قوا بهدلیل اینکه ستاد مقابله با کرونا گفته که ممکن است به کرونا مبتلا شود، در جلسه شرکت نمیکند و حتی وزرا به غیر از تلفن، دیگر ارتباطی با رئیسجمهور ندارند، در این میان تکلیف مردم چه میشود! اکنون که مردم در این ویروس منحوس غوطهور هستند و روزانه 250 نفر فوتی میدهند؟ آیا خون مسئولان از مردم رنگینتر است؟ آیا رئیسجمهور تعهد نداده و قسم نخورده است که تمام تلاش خود را برای مشکلات مردم بهکار ببرد؟ درحالحاضر بسیاری از مردم با یارانه 45 هزار تومانی ده سال پیش دارند زندگی میکنند، با وضعیت تورم 15-10 برابری، در این میان چه کسی باید پاسخگو باشد؟
بنده از دولت پرسش دارم، زیرا مردم از من میپرسند که شما و دولت چهکار میکنید؟ دولت این پرسش را پاسخ دهد تا ما نیز به مردم پاسخ دهیم؛ زیرا دولت در میان مردم نیست اما ما نمایندگان در میان آحاد جامعه قرار داریم و با مشکلات آنان آشنا هستیم. مردم از ما(نمایندگان) مطالبه میکنند که چرا شما با دولت همدست شدهاید؟ چرا برای حل مشکلات اقتصادی کشور کاری نمیکنید؟ چرا هر روز در این کشور هرجومرج وجود دارد و هر روز اجناس یک قیمت متفاوت دارند؟ چرا ارزش واحد پول کشورهایی که درحال جنگ هستند همچون عراق و سوریه، تغییر نمیکند اما در کشور ما دلار به نزدیکی 35 هزار تومان رسیده است؟ مگر این دولت نبود که میگفت اگر آقای رئیسی رأی بیاورد دلار به 5 هزار تومان خواهد رسید؟ اکنون بیاید و پاسخگوی ادعاهای خود باشد.

شما فضای کنونی استان را در این زمینه چگونه ارزیابی میکنید؟ با توجه به برگزاری همایش روزگذشته(دوشنبه) استیضاح روحانی حق ملت، در قم، موضع کلی استان همدان در قبال دولت چیست؟

در این حوزه(برگزاری همایش استیضاح رئیسجمهور در قم) اطلاعات چندانی ندارم. درباره فضای عمومی همدان باید گفت که هر کسی که نسبت به این موضوعات بیتفاوتی از خود نشان میدهد و شرایط کنونی را مطلوب جلو میدهد، بیشتر مورد پذیرش است تا منتقدان به وضع موجود. فضای عمومی استان فضای بیتفاوتی و مرده است.
پرسش من این است که چرا باید در فضای استان بیتفاوتی حاکم شود؟ چرا همدان در مبحث مسکن، یکی از گرانترین شهرها و در حد تهران است(اشاره به قیمت بالای مسکن در همدان نسبت به سایر شهرها)؟ چرا دستگاههای نظارتی به وظیفه خود بهخوبی عمل نمیکنند؟ و در پایان چرا مردم مطالبه نمیکنند؟!

آیا به نظر شما هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ماههای اخیر با دولت با نرمش برخورد نمیکند؟

خیر این برداشت را ندارم. فکر میکنم همانطور که به آن هم اشاره شد شاید در واژههایی همچون «آیا این اقدامات مخالف فرمایشات مقام معظم رهبری نیست؟» گیر کردهاند.


-حجتالاسلام احمدحسین فلاحی
-سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی
-نماینده همدان و فامنین در مجلس
-نماینده معین بهار در مجلس
-رئیس فراکسیون حمایت از جبهه مقاومت و آزادی قدس


نویسنده : محمد ترابی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر