شهرستان بهار

شواهد نشان از پسرفت جایگاه ایالات متحده در نظم جهانی است

شناسه خبر: ۹۹۴۸
 شواهد نشان از پسرفت جایگاه ایالات متحده در نظم جهانی است

برای کشوری که اکنون دچار شورش است و درگیر بحث و جدلی نامعمول بر سر آینده خویش و احتمالا ضعیفترین واکنش به کروناویروس در قیاس جهانی را دارد، سخن از “یگانه انگاری”، چندان جایگاهی در مباحث سیاست خارجی ندارد.

به گزارش نشاط شهر، سرهنگ دوم پاسدار حسین خرمی در یادداشتی نوشت: روندهای کلی نشان از پسرفت جایگاه ایالات متحده در نظم جهانی می دهد. ایران و چین یک پیمان دو جانبه را امضا می کنند تا بر محاصره اقتصادی ایران چیره شوند. در مدیترانه، مصر و ترکیه وارد یک رقابت منطقه ای پسا آمریکایی شده اند، رقابتی که زمینه های آن را دخالت ناتو در سال ۲۰۱۱ فراهم کرد. نفوذ دیپلماتیک ایالات متحده نیز رو به افول است. این کاهش نفوذ بیشتر به خاطر مداخله گرایی نظامی و اتکای بسیار بر تحریم های سخت است.
یک دگرش لازم است اما ایدئولوژی یگانه انگاری آمریکایی چگونگی آن را پیچیده می کند. یگانه انگاری آمریکایی این پندار را پدید آورده که ایالات متحده مدل بی همتایی از سیاستگذاری است و نمونه ای است برای همه جوامع گونه گون و گسترده در سرتاسر دنیا. در حالی که این فرض، فرض نادرستی است.
اکنون یگانه انگاری آمریکایی با آشوب، گفتمان تند داخلی پیرامون آینده کشور و ناکارامدی واکنش به ویروس کرونا دستخوش چالش های بنیادینی در پهنه جهانی شده است.
اکنون به آنهایی که گزینه های جایگزین سیاسی را دنبال می کنند فرصتی داده شده تا جایگزین های سازنده ای را برای دور کردن موقعیت بین المللی ایالات متحده از جنگ های بی پایان و گیر افتادن در اتحادهای مشکوک و به ظاهر دائمی بیابند.
در اوایل سال جاری، موسسه کوینسی(Quincy)، طرحی را برای چرخش چشمگیر اهداف ایالات متحده در خاورمیانه منتشر کرد. این طرح بیشترِ دخالت های ایالات متحده در منطقه پس از جنگ جهانی اول را هم برای منطقه و هم برای ایالات متحده بسیار ناگوار توصیف کرده است. این طرح خواستار دیپلماسی و تجارت بیشتر و دخالت کم تر در جنگ های نیابتی منطقه ای به ویژه بین ایران و عربستان شده است.
یک راهبرد تازه ملی می بایست فهم این موضوع را در اولویت قرار دهد که ایالات متحده از موقعیت جغرافیایی بی همتا و شایسته ای در جهان برخوردار است و در نیمکره غربی قدرت چیره بی چون و چراست. از نظر اقتصادی زایا و دارای جمعیت دلخواه و منابع سرشار است. این ویژگی ها هستند که کلیدی ترین نقش را در بی همتایی ایالات متحده دارند، نه همسویی های ایدئولوژیک و ستایش نام و آوازه. جغرافیای ایالات متحده عامل مهمی در تجارت دریایی جهانی است. قدرت اقتصادی اش نیز که غیر قابل رقابت است.
آن روی دیگر سکه این است که این ویژگی های کلیدی باعث شده تا بیشتر درآمدهای ایالتی صرف امور دفاعی شوند در حالی که جامعه مدنی و زیرساخت های داخلی عقب مانده اند.

برای توجیه بودجه متورم پنتاگون، هیولاهای خارجی ای ساخته شدند که گویی امنیت ایالات متحده را تهدید می کنند. ایالات متحده در جستجوی آن بوده که ایدئولوژی های داخلی مشروعیت را با تبدیل انها به پروژه های ماموریت بین المللی نظامی کند. با این حال، جایگاه ایالات متحده به جای آنکه بالا برود پایین کشیده شده و مهم ترین دلیل آن هم همین گسترش بی رویه است.
سیاستمداران در واشنگتن باید پیرامون تعهدات خود نسبت به این گسترش بی پایان، بازنگری کنند و به این فهم برسند که مزیت ژئوپلتیکی طبیعی ایالات متحده شریک قابل اعتمادتری نسبت به هر شراکت دیگر بوده و پشتیبان حاکمیت است.


انتهای پیام: حسین خرمی
نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر