شهرستان بهار

مجیدقاسمی جمشید :

جهش تولید فقط همت برای تولید بیشتر نیست

شناسه خبر: ۱۰۳۱۹
 جهش تولید فقط همت برای تولید بیشتر نیست

در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده ، همواره چگونگی تحقق این شعار در عرصه کشاورزی و خصوصا سیب زمینی برای مردم منطقه ما حائز اهمیت بوده است. در این باب به سراغ یکی از فعالان اجتماعی شهرستان بهار رفتیم تا با وی در خصوص اقداماتی که می توان در منطقه مورد توجه قرار داد صحبت کنیم.

به گزارش نشاط بهار مجید قاسمی جمشید یکی از فعالین اجتماعی شهر بهار و مشاور کارآفرینی و اشتغال است که سابقه عضویت در دوره چهارم شورای اسلامی شهر بهار را دارد و دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته حسابداری است.

مجید قاسمی جمشید به شعار سال جاری که به نام جهش تولید مزین شده اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی که صحبت از جهش تولید می شود استنباط برخی افراد اینست که با افزایش حجم تولید این امر تحقق یافته است اما با توجه به مطالعاتی که در این خصوص توسط محققان و کارشناسان ذیربط صورت گرفته است درمی یابیم که مسائل مختلفی را برای تحقق این شعار باید در نظر بگیریم.

قاسمی به زمینه کشاورزی منطقه و تحقق شعار جهش تولید در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: اولین موضوع برای تحقق جهش تولید حمایت دولت از تولید کنندگان است؛ اگر قرار است که اتفاقات خوبی در زمینه تولید محصولات کشاورزی بیافتد دولت باید در ریل گذاری و برنامه ریزی قدمهایی را بردارد تا زمینه جهش تولید فراهم شود.

وی هدفمندی یارانه ها را یکی از کارهای اساسی دولت دانست و گفت: زمانی که یارانه ها از حاملهای انرژی حذف شد قرار بود سهم بخشهای مختلف به درستی پرداخت شود اما در مقام عمل این اتفاق صورت نگرفت به طوری که امروزه کشاورزان و دامداران برای تامین نهاده های اولیه تولید با مشکلات زیادی دست وپنجه نرم می کنند.

این فعال اجتماعی دومین موضوع در جهش تولیدات کشاورزی را اجرای طرح الگوی کشت برشمرد و گفت: قریب به یک دهه از تحقیق و مطالعه آن گذشته و دولت بعنوان سیاستگزار و ناظر اجرای این طرح اقدامی برای تنظیم و مدیریت کشت محصولات کشاورزی انجام نداده است به طوری که براساس آمارهای موجود تنها حدود 10 درصد دانه های روغنی مورد نیاز کشور در داخل تولید تولید می شود و 90 درصد وابسته به خارج از کشوریم.

قاسمی جمشید به تولید سیب زمینی در شهرستان بهار اشاره کرد و گفت: می بینیم که در تولید سیب زمینی هر ساله بیش از نیاز کشور تولید می کنیم و کشاورزان مجبور می شوند محصول خود را با قیمت پایین تر از بهای تمام شده به بازار ارائه نمایند، در صورتی که این مهم با برنامه ریزی مدون دولت حل شدنی است.

عضو سابق شورای شهر بهار اظهار داشت: سومین موضوع در این باره توجه به تولید کالاهای استراتژیک است؛ محصولاتی مثل گندم و ذرت در راستای جهش تولید باید جزء اولویتهای اول سیاستگزاران و تولید کنندگان باشد؛ ولی در مقام عمل علیرغم خودکفایی در تولید گندم در برخی سالها هنوز هم وابسته به خارج هستیم و بیش از 60 درصد ذرت که به عنوان غذای دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد از خارج وارد می شود.

انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر