شهرستان بهار

تشکیل اتاق فکر از سوی سازمان های مردم نهاد/

شناسه خبر: ۱۹۱۲
تشکیل اتاق فکر از سوی سازمان های مردم نهاد/

نبود بودجه کافی و بعضا بها ندادن به فعالیت های فرهنگی از سوی برخی ارگان ها و برخی افراد ، اعضای سازمان های مردم نهاد را دلسرد کرده و اعضا ترجیح می دهند به جای انجام کار داوطلبانه و فرهنگی به فعالیت های اقتصادی فردی بپردازند.

به گزارش پایگاه خبری نشاط شهر در جلسه ای که در هفته گذشته با حضور تنی چند از اعضای سازمان های مردم نهاد فعال شهر برگزار شد، بر لزوم ایجاد اتاق فکر برای جوانان تاکید شد.

در این جلسه مرتضی بهادربیگی دبیر خانه جوانان امید و نشاط شهر با اشاره به مشکلات اقتصادی پیش روی سازمان های مردم نهاد گفت: سازمانهای مردم نهاد فعال در شهر بهار هم اکنون از جایگاه ویژه ای برخوردار شده اند و همشهریان و مسئولین بهاری بیشتر به جایگاه و پتانسیل این سمن ها پی برده اند اما این سازمان ها برای انجام فعالیت های خود نیاز به تامین بودجه کافی و صرف هزینه دارند که همین موضوع یکی از دغدغه های اصلی سازمان های مردم نهاد بوده و هست.

اما نبود بودجه کافی و بعضا بها ندادن به این فعالیت ها از سوی برخی ارگان ها و برخی افراد ، اعضا را دلسرد کرده و اعضا ترجیح می دهند به جای انجام کار داوطلبانه و فرهنگی به فعالیت های اقتصادی فردی بپردازند. وی با اشاره به برگزاری جشنواره سیب زمینی که در شهریور ماه سال جاری با تلاش سازمان های مردم نهاد برگزار شد، گفت: این یک حرکت نو و نمادین بود که برای اولین بار در سطح شهرستان بهار برگزار شد و با توجه به قیمت بالای سیب زمینی و سود سرشار کشاورزان بهاری انتظار استقبال و کمک این کشاورزان از این جشنواره زیاد بود اما متاسفانه در این شهر آنچه که به آن توجه نمی شود فعالیت های فرهنگی اینچنینی است.

وی ادامه داد: هیچ گاه نمی توان از یک ارگان دولتی انتظار برگزاری چنین جشنواره هایی را داشت؛ چراکه این کار نیازمند وقت و نیروی کار فعال است و در این شهر مسئولین به دنبال ایجاد دردسر برای خود نیستند. پس تنها این خود مردم  و سازمان های مردم نهاد هستند که باید چنین برنامه هایی را به اجرا درآورند ، که نبود حمایت های کافی از سوی مردم و مسئولین اعضا را با سرخوردگی مواجه کرده و انگیزه فعالیت های ایشان را از بین می برد.

ربابه ساعتی عصر رئیس هیئت مدیره کانون علمی پژوهشی پویش نیز با اشاره به انتشار نشریه پویش در سطح شهر به عنوان اولین نشریه در سطح شهرستان انجام کار فرهنگی در شهر بهار را یکی از مشکلترین فعالیت ها خوانده و با اشاره به مشکلات پیش روی این دست فعالیت های فرهنگی خواستار حمایت هرچه بیشتر مسئولین و مردم از سازمان های مردم نهاد شد.

همچنین ساعتی نیز وجود دغدغه مالی را از مشکلات اعضا خوانده و پیشنهاد تشکیل یک تعاونی با همکاری تمامی سمن های شهر را داد تا اعضای این سمن ها در کنار کار فرهنگی بتوانند درآمدزایی برای خود و سازمان های مردم نهاد داشته باشند تا بتوان هم موجب اشتغالزایی برای جوانان و اعضا شد و هم آینده سازمان های مردم نهاد را تامین کرد.

بهادربیگی نیز پیشنهاد تشکیل یک صندوق مالی با مشارکت کلیه سمن ها را داد تا هریک از سمن ها مبالغی را به این صندوق واریز کرده تا در زمان انجام فعالیت های فرهنگی این سمن ها بتوانند از این صندوق برداشت کنند و اگر یکی از همشهریان با ایده مناسب برای انجام فعالیتی به این سمن ها مراجعه کرد بتوان از محل این صندوق در به ثمر رسیدن ایده به وی کمک کرد.

بهادربیگی همچنین پیشنهاد تشکیل یک اتاق فکر با حضور کلیه سازمان های مردم نهاد فعال در شهر و همچنین چند تن از اعضای شورای شهر و دیگر افراد دلسوز فرهنگی شهر را داد و قرار بر این شد که از این افراد در جلسه ای دعوت کرده و در مورد ایجاد تعاونی مشارکتی و صندوق سمن ها تبادل نظر شود.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر