شهرستان بهار

دوهزار و 673 بهاری در سال گذشته شاغل شدند/ اصلا چه کسی گفته که ما بیکار داریم!

شناسه خبر: ۲۴۱۰
دوهزار و 673 بهاری در سال گذشته شاغل شدند/ اصلا چه کسی گفته که ما بیکار داریم!

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بهار از تحقق 103 درصدی اشتغال بخش غیرمسکن شهرستان بهار خبر داد/ مسئولين دستگاه هاي اجرايي بايد بدانند که آمارهاي اشتغال آنان تنها در صورتي واقعي به شمار مي رود که در سازمان تأمين اجتماعي نيز به ثبت رسيده باشد.

فرماندار شهرستان بهار در کارگروه اشتغال و سرمايه گذاري شهرستان بهار با بيان اين مطلب که تورم و رکود اقتصادي يکي از دغدغه هاي مهم کشور است، اظهار داشت: در حال حاضر و با توجه به شرايط موجود در کشور ايجاد اشتغال پايدار براي جوانان يکي از اولويت هاي دولت است.

محسن مرادي پناه عنوان داشت: 320 واحد اقتصادي از سال هاي گذشته فعاليت خود را در سطح شهرستان بهار آغاز کردند که در حال حاضر بيش از 30 درصد اين واحد هاي اقتصادي تعطيل شده است و واحدهاي باقي مانده نيز با حداقل ظرفيت در حال فعاليت هستند.وي افزود: بيشتر اين واحدهاي صنعتي که در سه شهرک صنعتي شهرستان متمرکز شده اند با مشکل نقدينگي روبرو هستند که مسئولين شهرستان با عدم توجه به آنها تا کنون نتوانسته اند به ايجاد اشتغال پايدار و ثابت در اين منطقه اقدام کنند.

مرادي پناه با اشاره به اينکه شهرستان بهار از ظرفيت هاي بالايي در حوزه اقتصاد استان همدان برخوردار است، اذعان داشت: شهرستان بهار با دارا بودن سه شهرک صنعتي مي تواند بسيار بهتر از وضعيتي که در حال حاضر با آن مواجه هستيم، باشد که البته در اين ميان محدوديت ها، تورم و تحريم دست در دست داده و شرايط را براي فعالان اقتصادي نامناسب کرده است.

وي با بيان اينکه کارگروه اشتغال يکي از کارگروه هاي حساس و حياتي شهرستان بهار است، عنوان داشت: يکي از اولويت هاي کاري دولت تدبير و اميد و به تبع مسئولين شهرستان، توجه ويژه به کارگران و مديريت واحدهاي اقتصادي نيمه فعال و فعال نمودن آنها است چراکه ايجاد حتي يک اشتغال در شرايط امروزي جامعه ما مثمر ثمر خواهد بود.مرادي پناه با اشاره به اينکه مشکلات و محدوديت هاي موجود در جامعه، توجه ويژه به بخش خصوصي و استفاده از سرمايه هاي سرگردان اين بخش در راستاي احياي صنايع شهرستان ضروري است، اظهار داشت: ايجاد يک اشتغال پايدار براي يک فرد در سال هاي گذشته نيازمند سرمايه اي به ميزان 20 ميليون تومان بود که اين ميزان در حال حاضر به60 ميليون تومان براي هر فرد ارتقاءيافته است،بنابراين بايد براي ايجاد اشتغال پايدار و مستمر به بخش خصوصي متوسل شد تا بتوان جايگاه واقعي خود را در امر اشتغالزايي آن هم واقعي، در سطح کشور و استان همداندست يافت.

وي يکي از شاخص هاي سنجش مديريت شهرستان را جذب سرمايه بخش خصوصي دانست و افزود: امروز ايجاد اشتغال سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف خدماتي، صنعتي و کشاورزي در شهرستان حياتي است، لذا مسئولين دستگاه هاي اجرايي براي رفع مشکلات و نابهنجاري هاي موجود مي توانند با جذب متمکنين شهرستان در راستاي سرمايه گذاري در حوزه صنايع تبديلي به توليد ثروت بپردازند که اين مهم مسلما يکي از شاخصه هاي ارزيابي مسئولين توسط مديريت ارشد استان و شهرستان است.

مرادي پناه افزود: دولت به تنهايي در مقابل اين حجم از مشکلات و اعتبارات ناچيز نمي تواند مشکل اشتغال و بيکاري موجود در جامعه را بدون مشارکت خود مردم مرتفع سازد.ويبا اشاره به اينکه در قانون بودجه سال 93 اعتباري بالغ بر هشت هزار و 400ميليارد تومان به بخش اشتغالزايي اختصاص يافته است و سهم استان همدان در سه ماهه اول سال از اين ميزان، 150 ميليارد تومان است، اذعان داشت: اين اعتبار براي شهرستان ها در ايجاد اشتغال اعتباري شناور به شمار مي رود، بنابراين مسئولان شهرستان مي توانندبا ارائه طرح هاي توجيح دار که منجر به ايجاد اشتغال پايدار و ثابت شود، سهم واقعي شهرستان را از اين اعتبار جذب کنند.

مرادي پناه با بيان اين مطلب که بايد به سمت طرح هاي جاندار براي ايجاد اشتغال در شهرستان بهار روي آورد، گفت: اولويت براي جذب اعتبارات مختص اشتغالزايي در شهرستان بايد با طرح هاي نيمه تمام، پروژه هاي نيازمند به سرمايه در گردش و طرح هاي جديد باشد تا بتوان با تزريق اعتبار به واحد هاي نيمه فعال و طرح هاي نيمه کاره که نيازمند نقدينگي هستند، مشکلات موجود شهرستان را مرتفع ساخت.

وي همچنين در خصوص اشتغالزايي دستگاه هاي اجرايي نيز اذعان داشت: مسئولين دستگاه هاي اجرايي بايد بدانند که آمارهاي اشتغال آنان تنها در صورتي واقعي به شمار مي رود که در سازمان تأمين اجتماعي نيز به ثبت رسيده باشد در غير اين صورت اعدادي که بر روي کاغذ به عنوان آمار اشتغالزايي ارائه مي شود ارزشي ندارد./ فرمانداری بهار

همچنین به گزارش خبرگزاری مهر اقبال رستمی ظهر چهارشنبه در کارگروه اشتغال شهرستان بهار با اشاره به اینکه شهرستان بهار در سال گذشته رتبه سوم اشتغالزایی استان همدان را به خود اختصاص داد، افزود: فرهنگ و ارشاد اسلامی با 80 درصد تحقق، ورزش و جوانان با 100در صد تحقق، فنی و حرفه ای با 70 درصد، کمیته امداد امام خمینی (ره) با 124 درصد، شبکه بهداشت و درمان با 64 درصد، آموزش و پرورش با 70 درصد و صنعت، معدن و تجارت با 116 درصد در این زمینه تلاش کردند.

وی ادامه داد: بهزیستی 93 درصد، جهاد کشاورزی 100در صد، حمل و نقل 109 درصد، آبفای شهری 100در صد، آب و فاضلاب روستایی 20 درصد، توزیع برق 100در صد، بنیاد شهید و امور ایثارگران 90 درصد، میراث فرهنگی 104 درصد، مخابرات 50 درصد، شرکت نفت 100 در صد، صندوق مهر امام رضا 94 درصد، تعاون، کار و رفاه اجتماعی 101 درصد و سایر بخش ها که شامل شهرداری و تاکسیرانی می شود 123 درصد تحقق اشتغال را در بخش غیر مسکن داشته اند.

ملاک ایجاد اشتغال واقعی ثبت آمار اشتغال در سازمان تأمین اجتماعی است

رستمی اذعان داشت: در سال جاری هنوز تعهدی در حوزه اشتغال غیر مسکن برای دستگاه ها پیش بینی نشده و قرار بر این است که دستگاه ها بر اساس معیارهای اشتغالزایی مربوط به آن دستگاه به ایجاد اشتغال بپردازند و مطابق سنوات گذشته در سامانه رصد به ثبت برسانند که البته ملاک ایجاد اشتغال واقعی همچنان ثبت آمار اشتغال در سازمان تأمین اجتماعی است.

وی افزود: اگر آمار و اطلاعات حوزه اشتغالزایی دستگاه های اجرایی شهرستان در سازمان بیمه ثبت نشده باشد مسلما قابل دفاع نخواهد بود، چراکه اشتغال واقعی اشتغالی است که افراد تحت پوشش دائمی بیمه قرار بگیرند.

رستمی در خصوص تخصیص تسهیلات بخش خوداشتغالی شهرستان بهار نیز اعلام داشت: از سال 92 تا کنون در حوزه ارائه تسهیلات خود اشتغالی در شهرستان تنها هفت درصد پرداخت تسهیلات تحقق یافته است.

وی افزود: تحقق پرداخت تسهیلات خوداشتغالی در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی 50 درصد، کمیته امداد امام خمینی دو درصد بوده و در بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز تحققی نداشته اند.

رستمی در حوزه مشاغل خانگی نیز اعلام داشت: تحقق عملکرد دستگاه های اجرایی شهرستان در حوزه مشاغل خانگی نیز از سال 91 تا کنون تنها 44 درصد بوده است.

وی افزود: سهمیه شهرستان در حوزه خود اشتغالی در سال 90 که پرونده آن تقریبا بسته شده است بدین صورت است که در جذب تسهیلات این بخش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی 65 درصد و کمیته امداد امام خمینی 67 درصد موفق به جذب این تسهیلات شده اند.

رستمی با بیان این مطلب که در سه ماهه اول سال جاری 156 میلیارد تومان تسهیلات بانکی در حوزه اشتغالزایی به بخش های مختلف استان همدان اختصاص خواهد یافت، اظهار داشت: دستگاه های اجرایی شهرستان می توانند با ارائه طرح های توجیه دار اقتصادی در بخش های مختلف کشاورزی، خدماتی و صنعتی سهم شهرستان را از این اعتبار جذب کنند، با توجه به اینکه در تخصیص این اعتبار به بخش های مختلف تفکیک بخشی وجود ندارد.

وی افزود: طرح هایی که پیشرفت فیزیکی بالا، درصد بالای اشتغالزایی و توجیه اقتصادی داشته باشند می توانند با مراجعه به بانک های عامل از اعتبار اختصاص یافته استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری مهر و فرمانداری بهار

پی نوشت نشاط شهر:

آنچه که ما عملا در جامعه می بینیم با آنچه که مسئولین تحت عنوان آمار و ارقام اعلام می کنند بسیار متفاوت است. اینطور که به نظر می رسد منظور از ایجاد اشتغال، وجود درآمد است و منظور اشتغال پایدار نیست. یعنی کسی که مجبور است برای تامین مخارج زندگی خود دست به هر کاری بزند ولو آن کار پایدار نبوده و موقت باشد مثل مسافربری و وزن کشی کنار خیابان و تکدی گری ، از آنجا که درآمدی برای فرد محسوب می شود در آمار اشتغالزایی آورده می شود و شما تنها در صورتی جزء افراد بیکار محسوب می شوید که هیچ درآمدی نداشته و کنار خیابان از گرسنگی جان به جان آفرین تسلیم کنید و تازه آن موقع است که می گویند یک نفر از افراد بیکار جامعه کم شد و خلاصه کلام آنکه به هیچ عنوان شما نمی توانید خود را جزء افراد بیکار جامعه قرار دهید.  

و نکته دیگر اینکه طبق آنچه در خبر آمده اگر شما خود را بیمه کرده اید و نام شما در لیست بیمه تامین اجتماعی آمده باز هم در آمار اشتغال دولت قرار می گیرید و نشان افتخار ایجاد شغل بر سینه دولت مردان قرار می گیرد ، حال کاری به این ندارند که شما چگونه این حق بیمه را واریز می کنید.

پس دیگر نگران نباشید از این پس هیچ فرد بیکاری خصوصا از نوع تحصیل کرده با تحصیلات بالا در جامعه پیدا نخواهید کرد. اصلا چه کسی گفته که ما تحصیلکرده بیکار در جامعه داریم. چرا بیخودی تهمت می زنید. همه جا امن و امان است و ما در رفاه کامل دور هم روزگار می گذرانیم و سیب زمینی کبابی نوش جان می کنیم.


نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • دانشجو :
  در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۹۳ ساعت ۱۹:۵۵
  با عرض سلام خدمت مسئولان سایت خانم کریمی و آقای گنج تابش و آقای بهادربیگی و ممنون از زحمات شما که باعث اطلاع رسانی و آگاهی مردم شهرمان میشوید چند نکته ای به عنوان کاربر سایتتان داشتم که فقط به عنوان دوست عرض میکنم.
  .خواهشمندم به دوستان یاداوری کنید که نظرات شخصی نباید طوری بیان شود که باعث ناراحتی و یا رنجش خاطر دیگران شود البته همه عزیزان در نظرات آزاد هستن
  در بین خبرهای شما به نقل از سایت های دیگر خبرهایی منتشر میکنید که این خبرها حاوی آمارهای شهرستان در مسائل گوناگون میباشن که اگر از بچه های ابتدایی هم در مورد برخی از آمار ها سوال شود آنها نیز تعجب خواهند کرد که درخواست دارم نسبت به انتشار هر خبری اقدام نشود.
  و نکته آخر که سوالم از آقای بهادربیگی هست اینکه موضع ایشان در رابطه با نماینده مجلس چیست.
 • ناظم :
  در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۹۳ ساعت ۱۱:۵۳
  یعنی حتی اگر بمیریم هم نمی توانیم خود را جزء بیکاران قرار دهیم. تازه باز می گویند یک نفر بیکار کم شد.
  خودتان را بکشید هم نمی توانید آمار بیکاران را افزایش دهید.
 • علا خان :
  در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۹۳ ساعت ۱۷:۵۱
  ميشه منظور از شاغل شدند رو ي كم بيشتر و روشن تر توضيح بديد؟
  شاغل داريم تات شاغل،بيكاري هم نوعي مشغوليته
  واللا تا جايي كه ما ديديم اخراج بيشتر از استخدام بوده ، عاقلان داننددددددددددددددددددد
 • سيد علا خان :
  در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۹۳ ساعت ۱۷:۵۶
  اينقد كه نيازمنديها خونديم و نبود كار
  قرآن اگه ميخونديم الان...........بود _ خخخخخخخخخ هههههههههه خخخخخخ
  تقديم به آقاي نوري نماينده رسمي قندپهلو در شهرستان فصل گلها
 • علا خان :
  در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۹۳ ساعت ۱۹:۵۹
  عاغا من معذرت ميخوام ،ندونستم منظورتون از پارسال يعني از روز ازل تا پارسال تو بهار اين تعداد افراد (2673) استخدام شدن_البته اونم با در نظر گرفتن اغراق و عغراق و عقراغ، شايدم ئقراق يا ءغراغ خخخخخخخخخخخخ نشاط جون از تو بعيده اين خبرارو ب خودت نصب كني ،ما ب تو اعتماد كامل داريم عاخه
 • علا خان :
  در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۹۳ ساعت ۲۰:۰۳
  راستي دست اندر كاران بسيار محترم نشاط شهر ميدونم حرفاي علا خان ي كم تلخه ولي شما ب دل نگيرين ،انداختيم اونجا صاحباش بردارن
  وگرنه ما شما رو دوست داريم، حاج سيد مرتضي بهادربيگي از ارادت اينجانب اطلاع دارن
  ب قول كليد اسرار :خدا ازتون راضي باشه
  بدروود
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر