شهرستان بهار

تشکیل تعاونی‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در بهار

شناسه خبر: ۲۵۱۸
تشکیل تعاونی‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در بهار

همايش اشتغال شهرستان بهار در فرهنگسراي آيت ا... بهاري اين شهر تشکيل جلسه داد.

همايش اشتغال شهرستان بهار در فرهنگسراي آيت ا... بهاري اين شهر تشکيل جلسه داد. در اين جلسه ابتدا نماينده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شوراي اسلامي گفت: بيکاري به عنوان معضلي گريبانگير کشور است و مسئولين بايد در راستاي ارائه راهکارها و بيان روشهاي اشتغال تلاش کنند و مشکلات اشتغال احصا شود.
 محمدعلي پورمختار اضافه کرد: مسئولان در هر استان و منطقه اي بنا به شرايط موجود اقدامات حداکثري را براي ايجاد اشتغال انجام خواهند داد و بايد عملياتي وارد شوند و افراد جوياي کار نيز در بحث خدمات توليدي و مولد وارد شوند و در آينده کارآفرين باشند. وي اظهار داشت: شهرستان بهار با داشتن سه شهرک صنعتي، ظرفيت هاي بسياري دارد و وجود معادن فعال در شهرستان به عنوان پتانسيلي در شهرستان محسوب مي شود.
 وي افزود: صدور پروانه هاي بهره برداري و ارائه بسته هاي حمايتي و تسهيلات در حيطه مشاغل خانگي و کارگاهي از اقداماتي است که دستگاههاي اجرايي مي توانند انجام دهند. وي اظهار داشت: ارائه تسهيلات به کارگاههاي کوچک از طريق صندوق مهر امام رضا (ع) صورت مي گيرد.
 پورمختار يکي از محوري ترين کارها را، اقدام براي تشکيل تعاوني ها دانست و گفت: تعاوني ها با حداقل 7 نفر عضو در يک رشته توليدي شاخه هاي مختلف کشاورزي، صنعتي و خدماتي که توجيه اقتصادي داشته باشد مي توانند فعاليت کنند. وي يکي از مشکلات امروز جامعه را عدم تناسب بازار کار با آموزش هاي فني و حرفه اي خواند و گفت: الفباي کار، داشتن مهارت و تخصص است و افراد براي آغاز کار نياز به مهارت دارند که مي توانند براي کسب اين مهم به مراکز فني و حرفه اي مراجعه کنند و از آموزشها بهره گيرند.
 وي شهرستان بهار را شهرستان مستعد کشاورزي عنوان کرد و گفت: در بخش کشاورزي، موفقيت هاي شغلي بسياري وجود دارد که جوانان مي توانند در اين حوزه وارد شوند و به اشتغال پايدار برسند. پورمختار نياز امروز را ورود به کارهاي توليدي خواند و گفت: امروزه کارهاي توليدي نياز امروز جامعه است و همه بايد به سمت و سوي توليد و مديريت و شناخت خوب مساله و بازار يابي پيش رويم.
 وي اعلام کرد: بنا به گفته وزير صنعت، معدن و تجارت 5/2 شغل در ايران وجود دارد که شاغل ندارند و ايرانيان حاضر به قبول اين شغل ها نيستند. وي با انتقاد از اطلاع رساني ضعيف ادارات در خصوص امکانات و تسهيلات و نوع مشاغل مرتبط با دستگاهها گفت: اين مهم به عنوان ضعف دستگاههاي اجرايي و اداري است و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعي به عنوان دبير کارگروه بايد تدبيري در اين زمينه اتخاذ کند و مسئول ارائه راهکار براي اشتغال جوانان دولت است که در مرحله برنامه ريزي و اجرا بايد با مجلس هماهنگ تر عمل کند و اميد است با روشي که در پيش گرفته شده تا 6 ماهه آينده اتفاقات خوشايندي در حوزه اشتغال استان ثبت شود.
رئيس کميسيون اصل 90 مجلس خواستار تشکيل تعاوني ها و شرکتهاي دانش بنيان شد و گفت: در شهرستان عالم پرور بهار بايد بيش از پيش در راستاي جذب اعتبارات تلاش کنيم و در خصوص تشکيل شرکت تعاوني توسعه شهرستان اطلاع رساني بيشتري صورت گيرد. سپس فرماندار بهار گفت: اشتغال دغدغه اصلي مسئولين است و بيکاري نسبت به گذشته عيني و ملموس شده است که همه بايد به دنبال راهکارهاي راهگشا باشيم. 
محسن مرادي پناه توجه به صنايع تبديلي را از اولويت هاي شهرستان عنوان کرد و گفت: شهرستان بهار زمينه لازم را براي ايجاد صنايع تبديلي دارد و مي توان در اين زمينه وارد شد. وي افزود: سيستم آموزش عالي کشور بايد به سمت و سويي باشد که همه آموزشها به صورت آموزش مهارتي باشد و فارغ التحصيلان از مهارت بهره مند شوند. وي تصريح کرد: تحقيقات نشان داده در کشورهاي اروپايي 90 درصد آموزش عالي به سمت حرفه اي و مهارتي است و اين رقم در آسياي شرقي به 70 درصد و در ايران به 30 درصد مي رسد.
وي اذعان داشت: ايجاد اشتغال پايدار و مولد از مهمترين خواسته هاي مردم است که در صورتيکه مردم توانمند شهرستان سرمايه هاي خود را متمرکز کنند و چندين کارگاه و کارخانه بزرگ در شهرستان ايجاد نمايند، بيکاري جوانان مرتفع خواهند شد و به تبع آن بسياري از معضلات حل خواهد شد. وي اضافه کرد: تعامل بين بخش خصوصي و سيستم بانکي و تسهيل و روان سازي در ارائه تسهيلات بانکي در چارچوب قوانين مي تواند کارساز باشد.
وي اعلام کرد: امروزه ايجاد يک شغل پايدار از 50 تا 100 ميليون تومان هزينه نياز دارد. وي اظهار داشت: در سه ماهه اول سالجاري مبلغ 150 ميليارد تومان از سوي نمايندگان براي بحث اشتغال استان به تصويب رسيده که فعلاً بين شهرستانهاي استان توزيع نشده است و اين مبلغ نيز نقطه اميدي براي ايجاد اشتغال جوانان در شهرستان است. وي در خصوص استخدام در دستگاههاي دولتي گفت: هيچگونه استخدام در دستگاههاي دولتي وجود ندارد و هم اکنون در برخي ادارات نيروي مازاد وجود دارد و هرگونه استخدام نيرو در ادارت در آينده اطلاع رساني خواهد شد.
 در ادامه روساي دستگاههاي مرتبط با اشتغال شامل جهاد کشاورزي، تعاون - کار و رفاه اجتماعي و صنعت - معدن و تجارت و کميته امداد راهکارهايي در خصوص اشتغال ارائه کردند و همچنين حاضران سوالات خود را در خصوص اشتغال بيان کردند./فرمانداری بهار

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • محمد رضا :
  در تاریخ ۵ خرداد ۹۳ ساعت ۰۲:۴۳
  مدیران و مسئولان سایت خانم کریمی و آقایان گنج تابش و بهادربیگی سلام علیکم
  نظر به این که تلاشهای شما برای اطلاع رسانی عموم مردم قابل تشکر و قدردانی هست اما این سایت با این که شعار مستقل بودن سر میده ولی متاسفانه تکثیر اخبار متعدد از یک شخص مسئول هر کاربری رو به تامل وا میداره که نکند این سایت نیز به دلایل مالی از مستقل بودن خود خارج شده و از اعتماد مردم سوء استفاده شده گرچه امیدوارم که این حرف در حد یک احتمال باشد لذا تقاضامندم به عنوان پربیننده ترین و معتبر ترین سایت شهرستان حتما به بازخورد اخبار توجه ویژه نمایید.با تشکر
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر