شهرستان بهار

سرمایه های چرخدار زیر پای بهاریها

شناسه خبر: ۲۹۳۷
سرمایه های چرخدار زیر پای بهاریها

سیب زمینی ، کشاورزی، پول، میلیارد، ماشین شاسی بلند؛ اینها کلماتی هستند که در خاطر همشهریان ما زنجیروار به هم متصلند. وقتی کلمه سیب زمینی را می شنویم بی اختیار کلمات بعدی هم در ذهنمان متبادر می شوند.

سیب زمینی ، کشاورزی، پول، میلیارد، ماشین شاسی بلند؛ اینها کلماتی هستند که در خاطر همشهریان ما زنجیروار به هم متصلند. وقتی کلمه سیب زمینی را می شنویم بی اختیار کلمات بعدی هم در ذهنمان متبادر می شوند. 

سیب زمینی این نعمت خدادادی که به همشهریان کشاورز ما عطا شد در گذر سالها گاه باعث خوشحالی و گاه باعث افسوس و آه بهاری ها شده است. اما چرا باید چنین باشد. به این دلیل که متاسفانه همشهریان ما از قدیم الایام عادت کرده اند به کشاورزی و کاشت سیب زمینی. یکی از دوستان کشاورز می گفت:

"جان به جانمان کنند همه مان کشاورز و سیب زمینی کار هستیم اصلا کار دیگری بلد نیستیم زحمت تجربه کردن کار دیگر را به خودمان نمی دهیم. هر چه که داریم بر سر زمین می گذاریم حال یا به یک باره میلیاردر می شویم و یا میلیاردی در زیر خاک مدفون می شویم."

نمی دانم بگویم خوشبختانه یا متاسفانه قیمت سیب زمینی در سال گذشته رکورد شکست و تعداد زیادی از همشهریان کشاورز ما سودهای کلانی از فروش سیب زمینی عایدشان شد. اما این سودهای کلان و این سرمایه هایی که به یکباره وارد شهر و وارد جیب همشهریان ما شد چه منفعتی برای شهرمان داشت؟ مغازه های لوکس و شیک در بهار افتتاح شد ؟ کارخانه یا کارگاههای تولیدی در شهر افتتاح شد؟ اشتغال برای جوانان ما ایجاد شد؟ آمار ازدواج شهرمان بالاتر رفت؟  انگیزه ادامه تحصیل درجوانانمان بالاتر رفت؟ جایگاه اجتماعی افراد تحصیلکرده ما بالاتر رفت؟ فاصله طبقاتی از بین رفت؟ پارک ها و فضای تفریحی ما بیشتر شد؟ تعداد معتادان کمتر شد؟ آمار جرم و جنایت و قتل کاهش یافت؟ حسادت ها کمتر شد؟

و تعداد زیادی از این سوالها که پاسخ به آنها خیلی هم سخت نیست و در پاسخ هر یک از سوالات تنها آهی است که از نهاد جان باید کشید. از یکی از دوستان همدانی شنیدم که در انتقاد از پولداران بهاری می گفت: آخه ماشین آخرین مدل به چه درد می خوره. من نمیدونم این بهاری ها چرا با این همه پول و درآمد یه کارخونه ای چیزی نمی سازن شهرشونو آباد کنن که هم خودشون یه نفعی ببرن هم یه تعداد جوون بیکار رو مشغول به کار کنن. تنها کاری که می تونن بکنن اینه که بیان تو بهترین منطقه همدان مثل استادان و سعیدیه خونه آنچنانی بخرن و بعد یه ماشین گرونقیمت بخرن بندازن زیر پاشون بقیه اشم بکنن سرمایه سال بعدشون. آخه یکی نیست بهشون بگه بابا این کار مثل ریسک میمونه پایدار نیست ؛ اونم با این وضع کم آبی. امسال آب هست دو سال دیگه معلوم نیست واسه خورد و خوراکمون آب باشه یا نه. تازه همیشه هم وضع به این شکل نیست. اون موقع این کشاورزا چیکار می خوان بکنن. خب آدم باید آینده نگری داشته باشه. فکر ده سال بعد رو الان بکنه. یه سال خدا بهت نظر انداخت معلوم نیست که سال بعد هم اینطور باشه که.

برای من که بهاری بودم و این حرفها را از یک غیر بهاری می شنیدم جالب بود که بدانم دیگران چه دیدگاهی در مورد همشهریانم دارند.  

در حال عبور از خیابان بودم که نگاهم به یک ماشین شاسی بلند چند صد میلیونی پارک شده افتاد. به ناگاه یاد سوالی که در بعضی از برنامه های تلویزیونی از شرکت کنندگان خود می پرسیدند افتادم: «اگر برنده یک جایزه یک میلیاردی شوید با آن یک میلیارد چه می کنید؟»  اولین چیزی که به ذهنمان می رسد این است که «اول یک خونه میگیرم، بعد یه ماشین، بعد...» و این دقیقا همان کاری است که همشهریان ما انجام دادند. اما اگر شخصی کمی درایت به خرج دهد به دنبال راهی خواهد گشت که این سرمایه را چند برابر کند.

نمی دانم این لطیفه قدیمی را شنیده اید یانه «به غضنفر می گن: اگه 5 میلیون بهت بدن باهاش چیکار میکنی. میگه: میرم باهاش یه پیکان می خرم. بهش میگن: اگه 50 میلیون بهت بدن چی کار می کنی؟ جواب میده: 5 میلیونش رو میدم یه پیکان میخرم 45 میلیونشم میدم واسم روش سیستم نصب کنن.» حالا وضع و اوضاع شهر ما با این ماشین های شاسی بلند در خیابان هایش مصداق همین لطیفه است. ای کاش کمی دیدمان وسیعتر بود و اول به ساختن شهرمان توجه میکردیم. 


نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • تورپاق :
  در تاریخ ۲۵ شهریور ۹۳ ساعت ۰۴:۳۴
  ما داريم از اسلام روز به روز فاصله مي گيريم و از اسلام جز دعوا برسر اول صف ايستادن نماز و مراسم زنجير زني ، خيرات كردن و نمايش دادن در تلوزيون و در حمام و در مسجد و غلغل كلمات عربي آن چيزي نمي دانيم . آيا ما از همسايه خبر داريم كه براي نان شبش مانده يا نه ؟ براي جهيزيه دخترش مانده يا نه ؟ براي ازدواج پسرانش مانده يانه ؟ حد اقل سيب زميني براي زمستان دارد يا نه ؟ ما از همسايه خبر نداريم كما اينكه با ماشين هاي ميليوني و ميلياردي با خانه هاي مجللي كه شبيه كاخ سبز معاويه است با عروسي هاي ميليوني و با شكوه و مجلل كه معاويه هم خواب آن را نديده با بدعت هاي آشكار مثل پخش شراب و عرق و مواد مخدر در عروسي ها و خرج ها و هزينه هاي بي فكرانه و غير شرعي ، پدر همسايه را هم در مي آوريم آيا به راستي ما مسلمانيم ؟ در صف اول نماز جماعات و جمعه شركت مي كنيم ، در هيئات عزاداري شركت مي كنيم ، نماز اول وقت مي خوانيم ، خيرات مي كنيم بعدش شروع مي كنيم به غيبت دختر و پسر و بازي با آبروي مردم بابا در دين علي ع كه دين راستينه آمده كه آقا و خانم مسلمان در مورد مؤمن به دوچشمانت هم اعتماد نكنن و جرمي را كه ميبيني كه برادر مؤمنت انجام مي دهد به چشمانت بگو تو اشتباه مي كني تا چه برسد به اينكه چيزي را بشنوي كه اصلا نبايد وقعي به شنيده هاي گوش قائل شوي ! ما دنبال بردن آبروي برادران و خواهران خود هستيم . كافيه يك زوج از هم طلاق بگيرند موج تهمت ها و افترا ها را مي شود در جامعه شنيد مخصوصا چون خانواده ي پسر نمي خواهند دختر بيچاره دوباره ازدواج بكند برچسب هاي بسيار وقيح و تهمت هاي ناروارا به خانواده ي دختر مي چسبانند اي برادران ما آيا پيرو علي ع هستيم ؟ در سيره ي امير المؤمنين داريم كه حتي اگر نان براي خانه ات گرفتي زير عبا قايم كن تا مبادا كسي ببيند و دلش بخواهد و آه بكشد و آن وقت دودمان تو به باد خواهد رفت آيا ما باساختن كاخهاي بي مورد يا خريدن ماشين هاي آخرين مدل و خرج هاي آنچناني فكر جوان بيكاري نيستيم كه ازدواج نكرده ،خانه نخريده ، تحصيلكرده است ولي يك ژيان هم نداره چه حسرت و آهي خواهد كشيد و آنوقت به قول مولا هر چه بشود تقصير خودتان است !!!
  با تشكر
 • همشهری :
  در تاریخ ۲۵ شهریور ۹۳ ساعت ۲۲:۱۹
  تورپاق جان یک نکته حود جوونها هم باید اهل کار و تلاش باشن این کشاورزانی که شما میگی میدونی چقدر سختی باید تحمل کنن که حالا بشود یا نشود پس نتیجه تلاش را منکر نشویم ولی با نظرت که باید یه نگاهی هم دور و اطراف بیندازیم کاملا موافقم
 • سجاد مرادی :
  در تاریخ ۲۵ شهریور ۹۳ ساعت ۲۲:۵۳
  با سلام و عرض ادب خدمت دوستان و همشهری های عزیز
  بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد علوم و صنایع غذایی هستم. کاش مردم شهر ما به بحث کشاورزی شرطی نشده بودند ... کاش دید وسیع تری داشتند. سیب زمینی‌های شهرما بعد از خریداری توسط کارخانجات تولیدی و صنایع تبدیلی منتقل شده و بعد از تغییراتی در شکل‌های مختلف در اختیار سراسر مردم ایران عزیز قرار میگیره. مثلا کارخانه چی توز در شهر مقدس مشهد. کسانی که با بحث طراحی کارخانجات و برآورد هزینه های متغییر و ثابت آشنایی داشته باشند به این مهم واقفند که درصد زیادی از قیمت تمام شده محصول را هزینه حمل نقل مواد اولیه و محصول تشکیل می‌دهد. قضیه زعفران و پسته ایران که در نوع خود بی نظیرن رو که میدونید... به صورت فله ای توسط کشورهای اروپایی خریداری میشه و بعد از بسته بندی های شکیل به سراسر جهان و حتی مبدا خودش کشور عزیزمون برمیگرده حالا سیب زمینی همچین وضعیتی داره. از مسئولین و همشهریای عزیز تقاضا دارم از این بستری که به عنوان نعمت الهی برای مردم شریف بهار مهیا شده استفاده کنن و با ایجاد کارخانجات تولیدی و صنایع تبدیلی در پیشرفت شهرهمیشه بهار و ایجاد اشتغال بین جوانان از اجر دنیوی و اخروی این عمل خیرخواهانه بهرمند بشن.
 • تورپاق :
  در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۳ ساعت ۰۳:۴۴
  آقاي همشهري خداشاهده ماهم از بچگي كار كرديم و زحمت كشيديم حالا شايد شما بيشتر زحمت كشيديد ولي ماهم بي نصيب نبوديم در ضمن بنده دستان همه ي كشاورزان و گارگران و همه ي انسانهايي كه براي خانواده و آباداني شهر زحمت مي كشند را مي فشارم . اما منظور من اين نيست كه جوونها اهل تلاش نباشند منظور من اينه كه اسراف و بدعت در اسلام حرامه ! مگر حضرت امير ع نمي توانست براي خودش كاخ بسازد ، بهترين مركب را بخرد ، يا براي خودش سرمايه جمع كند ؟ چرا نكرد ؟ چون جوان فقيري كه پول خريدن يك لباس را ندارد باديدن خليفه ي مسلمين كه لباس وصله دار و مندرس پوشيده اميدوار باشد و رنج فقر را بهتر تحمل كند .مثلا شما ميتوني با پژو همه ي كارهايت را انجام بدهي اماوقتي سانتافه و بنز و هيوندا و غيره مي خري و با آن سر زمين ميروي و ماشين 200يا 500 مليوني را كه خارجي ها براي يك منظور خاص ساختند را كثيف و خاكي و درب و داغون مي كني يعني دنبال خون كردن جگر همسايه اي ! يا اينكه اسلام را درست نفهميدي ! بابا مگه ما پول زياد داشتيم بايد كاخ بسازيم و ماشين هاي ميليوني و ميلياردي سوار شويم ؟ 500ميليون يعني اشتغال حد اقل 20نفر جوان
  اين شعر خطاب به شما نيست جناب شهروند كلي است :
  فردا که پیشگاه حقیقت شود پدید. شرمنده ره روی که عمل بر مجاز کرد
 • تورپاق :
  در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۳ ساعت ۰۴:۰۶
  جناب سجاد مرادي با شما هم عقيده ام و اعتقاد دارم اگر سرمايه داران بهار از افرادي مثل شما استفاده كنند بهار شهر نمونه اي در كل كشور خواهد شد . پيرو كلام شما بايد عرض كنم كه سيب زميني براي ما نعمت بود اما ما با بيفكري تيشه به ريشه ي خودمان زديم طوري كه همه ي زحمت ها را ما مي كشيديم و بهره اش را استان ديگري مي برد اما ما آب را از بين برديم و هيچ استفاده اي از اين موهبت الهي نكرديم . چونكه سرمايه داران عزيز ما نمي دانند كه با اين سيب زميني چندين برابر مي شود سود كرد حتي بيشتر از فروش خام سيب زميني .ما نفت را به كشور كوچكي مثل ژاپن مي فروشيم و اين كشور از نفت هزاران محصول درست ميكند و با قيمت صد چندان به خود ما مي فروشد وگرنه ژاپن اصلا مواد معدني رستي ندارد فقط سيب زميني نيست كه مي تواند نعمت باشد اگر يادتان باشد ما محصولي داشتيم به نام تن ماهي بهار . اين تن در سراسر كشور نمونه بود و زماني كه ما به مسافرت يا جايي مي رفتيم از تن بهار اظهار رضايت صد چندان داشتند . اما چرا حالا اين كارخانه تعطيل شد ؟من كه نمي دانم اگر شما مي دانيد بگوييد! يا ما مي توانيم به جاي سيب زميني در بهار زعفران بكاريم . اين گياهي كه بومي الوند است و آب كمي هم مي خواهد اما همه ي اينها سرمايه و برنامه ريزي و مخصوصا افراد متخصص مي خواهد .
  با تشكر
 • احمد گنج تابش :
  در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۳ ساعت ۱۸:۱۳
  با دوستان موافقم
  الان اگه دو سه تا از این سرمایه دارهای بهار جمع شن و یه کارخانه چیپس بزنن چقدر میتونه مفید باشه؟ هم صاحبان کارخانه به سود کلان میرسن هم سیب زمینی بهار رو زمین نمیمونه هم زمینه اشتغال چند جوان بیکار فراهم میشه ولی واقعا جای سواله که چرا دوستان اقدامی نمیکنن
  و خیلی جالبه که آقای فلان داره به کشت دوم فکر میکنه در حالی که کارمند بیچاره باید روزی چند ساعت قطعی آب رو تحمل کنه! واقعا این عدالته؟ کی باید پاسخگو باشه؟ باید یه برنامه ریزی درست صورت بگیره سهم هر شخص از میزان مصرف آب و … مشخص باشه! کسی که زمین کشاورزی نداره چرا باید تاوان کشت دوم بعضی ها رو بده؟
 • سجاد مرادی :
  در تاریخ ۲۹ شهریور ۹۳ ساعت ۰۰:۴۵
  سلامی دوباره به همشهریان
  اگر مسولان و سازمان های مرتبط از طرح های توجیهی حمایت کنند چرا که نه...با یه برنامه جامع میشه یه طرح کشت و صنعت راه اندازی کرد. اگر کارخانه تولید چیپس و خلال سیب زمینی راه اندازی بشه در کنار اون یه کارخونه برای استفاده از ضایعات که شامل پوست و قسمتی از سیب زمینی همراه پوست، راه اندازی میشه که از این ضایعات تولید چسب و نشاسته و ... میکنه. خود پوست سیب زمینی حاوی ترکیبات فنلی (آنتی اکسیدان های طبیعیه) هست که برای جلوگیری از سرطان در فرمولاسیون غذاها و مکمل های غذایی میشه ازش استفاده کرد و از طرفی از بکاربردن آنتی اکسیدان های مصنوعی که هم گران و هم باعث اختلالات کبدی میشن جلوگیری میشه. کافیه همه مهره ها کنار هم باشن تا این طرح به نحو احسن به اجرا دربیاد. اگه واقعا این سیکل طی بشه هم منافع مالی رو بدنبال داره هم اینکه واقعا به اشتغال زایی در شهرمون کمک میشه. در کنار این ها میتونه یک پژوهشگاه تحقیقاتی ایجاد بشه تا از افراد متخصص برای بالا بردن کیفیت و راندمان استفاده بشه. مگه سیب زمینی ما از کشمش ملایر چیزی کم داره که الان پژوهشگاه کشمش در ملایر راه انداز ی شده.این کار بزرگ همت همه جانبه میطلبه...بازخورد خیلی خوبی هم خواهد داشت.
 • پارسه :
  در تاریخ ۳۰ شهریور ۹۳ ساعت ۲۳:۱۲
  سلام
  خدمت همه ی دوستان سایت نشاط شهر باید بگم که کاشت سیب زمینی دیگه توی بهار با این اوضاع بد آب جواب نمی ده متاسفانه با این سرمایه های نسبتا کلانی که تو دست بعضی از همشهری های عزیز مان است در ست سرمایه گذاری نمیشه ...این عزیزان سرمایه هاشون رو میبرن بازار ملک یا این که دوباره رو زمین کشاورزی سرمایه گذاری میکنن که دومی مورد خوبی برای سرمایه گذاریه ولی نه در زمینه کاشت سیب زمینی !!!!!!
 • علی عسگری :
  در تاریخ ۳۱ شهریور ۹۳ ساعت ۱۰:۴۶
  به جای این که کشاورزان را سوق دهید به کشت سیب زمینی و تولید چیپس و کارخانه و ... بیایید برویم به سمت دانه های روغنی والا به خدا مصرف آبش پیشه سیب زمینی هیچه ، هزینش کمتره ، در آمد و پول مانده نهایی بیشتر ، کلاسش بیشتر ، از جمله نیاز های ضروری جامعه هست که هم بازار داخلی داره و هم خارجی ، سختی کار کمتره ، کمتر نیاز به مواد شمیایی داره ، بیشتر میمونه ، جای پوژهشم داره که تولیداتمون رو زیاد کنیم ، میشه باهاشون صد تا کارخونه زد ، کمتر جایی تو ایران داریم که بکاره مث سیب زمینی نیست کل ایران بکارن پس ضرر مالیش خیلی کمتر، آدامای بیشتری نون می خورن.بازم بگم ... یا بسه .
  بابا والا به خدا سیب زمینی برای انگلیس بوده آوردن آب این منطقه رو خشک کنن .برین کشور های توسعه یافته نگا کنین همه ذرت و گندم و نی شکر و موارد ضروری میکارن ما جهان سومی ها بدبختیم دیگه هی خیار و گوجه و سیب زمینی و هندونه و توت فرنگی و ... می کاریم .اونوری ها هم بهمون کرکر میخندن . تازه دلمون خوشه کارخونه خیار شور هم داریم . خیار شور بس نبود چیپس هم داره اضافه میشه . چرا به جاش کارخونه انواع دانه های روغنی رو نزنیم می دونی چند تا کارخونه می شه زد. تازه کاشتن دانه های روغنی مث سیب زمینی کثافت کاری هم نداره بابا. بااین سابقه کشاورزی الان ما باید ماشین آلات کشاورزی هم تولید میکردیم .البته جدیدا پرورش ماهی هم میدن که خیلی خیلی خوبه.ممنون
 • تورپاق :
  در تاریخ ۳۱ شهریور ۹۳ ساعت ۲۲:۵۸
  آقاي عسگري توي بهار كه ديگه اصلا نبايد سيب زميني كاشت كنيم منظور ما اين بود كه اگر كارخانه ي چيپس مشهد سيب زميني را از همدان مي بره ماهم از جاي ديگر سيب زميني بياوريم و صنايع تبديلي بزنيم مثل تن ماهي بهار كه صد متأسفانه تعطيل شد .خود همشهري ها مجبور خواهند شد كه دانه هاي روغني و گندم و جو بكارند چون ديگه آبي نيست بقيه ي حرفاتون را هم تأييد مي كنم
 • asgari :
  در تاریخ ۳ مهر ۹۳ ساعت ۱۸:۰۷
  جناب تورپاق درست میگی اما تا اون موقع که کشاورزا بفهمن چی بکارن آب برای شستن {{)(}} نداریم . آندرستند ... ازالان باید دانه های روغنی کاشت .
  تازه آبیاری ها هم باید به صورت لوله ای ، یا بارانی باشه هنوز خیلی ها در روستا ها به تکنولوژی در این حد پیچیده واقعا دست نیافتن .بیشتر آب رو روستا ها میکشن بیرون . آب منظقه بهارم که انگار باید کل استان کفاف بده خودم با چشم خودم دیدم اونموقع که ملت اطراف مدرسه ولفجر آب برای حموم رفتن نداشتن اینا چجور آبی با قطر 10 سانت برای دو ساعت ول کردن بودن پای ی فضای سبز در و پید سه متر در سه متر . (( مثل این که کل استان باید از آّ ب بهاری ها بخورن . میدونی که هم پروتیین داره هم کلسیم هم کربوهیدرات {نکته رو گرفتی که}))
  دلمون خوش بود به جزیره شادی اونم که خودشو گرفته . مث این که اینجا باید روستای بزرگ بمونه و هیچ وقت شهر نشه...
  سرمایه دار هارو باید از بهار بیرون ببریم قروه ، ملایر ، اسدآّباد ، بانه ، هر جا که شما بگی ببینن یاد بگیرن از سرمابه دارهای جاهای دیگه که قبلا ما سلطان و خان بودیم اونا برای این که برای ما کار کنن التماس میکردن اما الان دخترا توو دانشگاه روشون نمیشه بگن بهاری هستم چون مسوولین و سرمایه داران همه توو خواب زمستانی تشریف دارن تا همه از این شهر برن بهار بشه ی شهر مهاجرفرست . کی میخواهید بفهمید سرمایه های این سرزمین خسته و پیر ، جوانان هستند ن سیب زمینی و خیار و ... . انقد جوونا رو ول کنید یا معتاد بشن یا غمه کش یا خیلی خوبشون با موتر مسابقه بده . معمولا یا تیپ خز و لاتی میزنن یا ارازلی یا این که خشک مذهبی میشن در حد استفراغ . آخر سر هم مث عربستان باید توو آهک دفن شیم ... خودتون رو گول نزنین اینجا به امام زمان نیاز داره تا حقش رو نخورن ، تا آب و خاک حاصل خیزش ، تا جوونای باهوشش ، مردم باصفا و اصیلش ، پایمال نشن وگرنه هیچگاه به اون دوران طلایی نمیرسیم که مرکز استان های سنندج و همدان بودیم(در قدیم) از اون زمان به بعد تا بوده همین بوده انقدر حق بهار رو خوردن که به این روز افتادیم که شهرمون با وجود سرمایه های عجیب غریب از روستا هم پایین تره . خواستم با ی جا مقایسش کنم اصلا روم نشد چون خیلی غقب تریم .
  فقط بدونین که:
  امکان ورزشی خیلی کم داریم
  بیمارستان در حد دهستان هم نمیشه گفت
  پارک و فضای سبز اصلا نابود کنیمشون بهتره ،
  بازار کلا هیچ
  توریست نداریم که هتل داشته باشیم
  پاساز حتی ی دونه هم نداریم
  فضای آموزشی خیلی کم مخصوصا توو شهرک فرهنگیان پنجاه نفر داخل ی کلاس آدم یاد زمان ناصرالدین شاه ومکتب خونه میفنهپون رو سکوی معلم و تاقچه و رو صندلی معلم هم بچه میشینه
  دانشگاه آزاد تازه راه افتاده فعلا هیچی
  دانشگاه دولتی که اصلا حرفش رو نزن
  پیام نور خوبه باید بیشتر پیشرفت کنه .(جای پیشرفت داره)
  جهاد دانشگاهی اینا اصلا هیچی
  سینما ...بی خیال بابا
  ساخت و ساز در حد صفر (شهرداری انقد سرمایه دار رو میپیچونه که یارو پشت دستش رو داغ میکنه دوباره بره سمت ساخت و ساز)
  رایتل که هنوز مارو شهر حساب نکرده البته توجه کنید صالح آباد دکل زده .
  کارخونه دو سه تا در و پید بود تعطیل شد . شهرک صنعتی بهاران هم هیچ
  از بس عقب موندگی زیاد یادم نمیاد .
  /// ولی روستا صد شرف داره به شهر های اینچنینی کههرکی میاد به عنوان پدر اینشهر ی چی میچاپه و بای بای ...
 • تورپاق :
  در تاریخ ۴ مهر ۹۳ ساعت ۱۴:۲۹
  توصيف آقاي asghari كاملتر بود و اين شهر با اين امكانات در استان و در زمينه ي اوقات فراغت اول شده !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر