شهرستان بهار

سونامی بیکاران و آزمون استخدام شهرداری

شناسه خبر: ۴۷۳۲
سونامی بیکاران و آزمون استخدام شهرداری

هجوم خيل تحصيلكرده‌هاي بيكار همداني روز دوم بهمن‌ماه به محل برگزاري آزمون در دانشگاه آزاد اسلامي تاكنون در همدان بي‌سابقه بوده است. اگرچه هيچ منبع مسئول در خصوص كم و كيف اين آزمون تاكنون صحبت نكرده و آماري رسمي اعلام نشده است.

خيلي بيشتر از چند سال است تمام آمار و ارقام نوشته و نانوشته حاكي از بسترسازيهاي بخشهاي دولتي و غيردولتي براي توسعه اشتغال در استان همدان بوده و هست.

اينگونه آمار و ارقام در برههاي از زمان حتي از تعداد بيكاران و جويندگان كار در استان نيز فراتر رفته و اين نگراني وجود داشت كه نكند با ادامه روند توسعه زمينههاي اشتغال، همدان بزودي با كمبود نيروي انساني مواجه شده و مجبور به جذب نيروهاي كار از استانهاي همجوار باشد. اين حالوهوا و بيمواميد همچنان ادامه داشت تا اينكه از اوايل سالجاري موضوع استخدام قريبالوقوع نيروي فني و مهندسي در شهرداريهاي استان بر سر زبانها افتاد. بدينسان تتمه جوانهاي تحصيلكرده استان كه تا قبل از اين موفق به يافتن شغل مورد علاقه خويش نشده بودند و يا در مشاغل غيررسمي روزگار ميگذراندند، شغلهاي دوم و سوم خويش را به بعد از استخدام در سازمان شهرداريها موكول كرده و پروسه دشوار آمادگي براي چنين شغل پايدار را آغاز كردند. سرانجام زمان موعود براي آزمون استخدام شهرداريها با حدود 2 هفته تأخير از آخرين تاريخ اعلام شده فرا رسيد و قرار بر اين شد تا داوطلبان مربوطه روز جمعه، دوم بهمنماه به محل دانشگاه آزاد اسلامي همدان مراجعه كرده و با فراغ بال در آزمون كتبي شركت كنند.

البته از قبل محرز شده بود كه شهرداريهاي همدان در اين فرصت از گزينش تنها به 20 نفر نيروي تحصيلكرده با گرايشهاي مهندسي عمران و شهرسازي و رشتههاي مربوطه نياز دارد وليكن براي تمام كساني كه براي اين آزمون ثبتنام كردند و يا از بيرون به اين رويه مرسوم در سازمانهاي دولتي نگاه ميكنند، دور از انتظار مينمود كه تقريباً قريب به اتفاق تحصيلكردههاي درخور همكاري با شهرداريها فرصت را غنيمت شمرده و در جست وجوي روزنهاي براي رهايي از پيله ويرانكننده بيكاري باشند و به پاي كار بيايند.

هجوم خيل تحصيلكردههاي بيكار همداني روز دوم بهمنماه به محل برگزاري آزمون در دانشگاه آزاد اسلامي تاكنون در همدان بيسابقه بوده است. اگرچه هيچ منبع مسئول در خصوص كم و كيف اين آزمون تاكنون صحبت نكرده و آماري رسمي اعلام نشده است. اما به گفته شاهدان عيني در خلوتي صبح روز جمعه ترافيك سنگيني در راههاي منتهي به دانشگاه آزاد اسلامي ايجاد شده و خيل داوطلبان زن و مرد براي شركت در اين آزمون ناظران را متعجب ساخته است.

كثرت خودروهاي مراجعهكننده به مقابل دانشگاه موجب اشغال پاركينگهاي وسيع و بيروني دانشگاه شده و علاوه بر آن پارك خودروهاي شخصي كيپ تا كيپ در دو طرف جاده اصلي منتهي به دانشگاه تا فاصله حدود 500 متري ادامه داشته است.

اگرچه ممكن است با شانس بسيار اندك ثبتنامكنندگان در آزمون استخدام شهرداري، ظرفيت چندان قابل ملاحظه از اشتغال براي استان پر نشود، اما اين امكان هم وجود دارد كه مسئولان استان با تأمل بر اين موضوع و درك واقعيت تلخ بيكاري بسيار بالا در استان، به چارهجويي اساسي براي حل اين معضل بپردازند.

/همدان پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر