شهرستان بهار

جذب بیش از 3 میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در همدان

شناسه خبر: ۵۱۲۶
جذب بیش از 3 میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در همدان

رئیس بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان همدان گفت: 3 میلیارد و 400 میلیون تومان در همدان جذب تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی شد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از خبرگزاری فارس از همدان داوود تقیئی ظهر امروز در ستاد اجرایی توسعه بخش کشاورزی شهرستان همدان با بیان اینکه کنترل عوامل خسارت زا در غلات به ویژه گندم و جو مبنای کار جهاد کشاورزی است، اظهار کرد: از ابتدای کشت اقدامات لازم در این خصوص صورت گرفته و کشاورزان نیز ترغیب به آبیاری نوین شدهاند.

وی توزیع بذور اصلاح شده را از اقدامات موثر این سازمان دانست و گفت: سال گذشته یک‎هزار و 200 تن بذور اصلاح شده به منظور کمک به تولید محصول مناسب و باکیفیت بین کشاورزان توزیع شد.

رئیس بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان همدان افزود: کنترل عوامل خسارت زا در طول سال ادامه دارد و گشت مبارزه با سن غلات از اوایل فروردین ماه مزارع را مورد پایش قرار داده است.

وی با اشاره به فعالیت 21 اکیپ امسال در گشتهای مبارزه با سن تصریح کرد: 18 اکیپ در بخش دولتی و سه اکیپ در بخش تعاونیها فعالیت خواهند داشت.

تقیئی ادامه داد: تشکیل کارگاه، بازدید و آموزش انفرادی کشاورزان در مبارزه با آفات به ویژه سن مادر، یکی از اقدامات موثر در این سازمان است که در زمان و موعد مقرر انجام میشود.

رئیس بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان همدان گفت: 3 میلیارد و 400 میلیون تومان جذب تسهیلات مکانیزاسیون داشتیم و ناوگان نیز به 2 هزار و 200 دستگاه سمپاش مجهز شد.

وی با بیان اینکه امسال مبارزه به موقع با سن مادر در اراضی آلوده و علفهای هرز در دستور کار است، افزود: برای مبارزه با سن مادر باید شرایط جوی مناسب باشد که به محض فراهم شدن شرایط جوی، آمادگی مبارزه را داریم.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان همدان نیز با بیان اینکه پنجم و 13 فروردینماه سرمازدگی داشتیم، یادآور شد: در مواجهه با سرما و کاهش شدید دما سطح قابل توجهی از باغات شهرستان همدان خسارت دیدند.

سیامک حاجعلیاکبری بیان کرد: 30 تا 50 درصد باغات شهرستان شامل درختان هستهدار همچون زردآلو با 50 درصد و درختان گردو و بادام با 20 تا 30 درصد، متحمل خسارت شدند.

وی با بیان اینکه در زراعت غلات نیز خسارت داشتیم، ادامه داد: شاهد 10 درصد خسارت در گندم و 10 درصد خسارت در جو بودیم و البته خسارت در غلات بیشتر متوجه برگهای کناری شد که با «کود سرک» این خسارت جبرانپذیر است.

* خسارت 26 درصدی زنبورستانهای غیرکوچی در فروردین

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان همدان تصریح کرد: در زنبورستانها نیز با توجه به افزایش دما در اسفندماه و کاهش دما در فروردینماه، 26 درصد خسارت داشتیم که از مجموع 17 هزار فروند کندوی زنبور عسل 4 هزار و 500 فروند دچار آسیب شدند.

وی به کوچ زنبورداران با بیش از 100 فروند اشاره کرد و افزود: زنبورداران دارای کمتر از 100 فروند کندو، به دلیل عدم کوچ دچار خسارت شدند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر