شهرستان بهار

گره از مشکل 40 ساله لالجین گشوده شد

شناسه خبر: ۵۵۳۸
 گره از مشکل 40 ساله لالجین گشوده شد

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بهار گفت: با پیش بینی مکان مناسب برای دفن پسماند شهرک سفال لالجین مشکل چهل ساله این شهر رفع شد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایرنا، مجید شعبانلو روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا یادآوری کرد: روستای قوری چای نزدیک به شهرک سفال لاجین از سالها پیش به محله تخلیه زباله شهری و روستایی تبدیل شده بود.
وی با ذکر اینکه 15 سال پیش شهرک سفال در نزدیکی روستای قوری چای راه اندازی شد بیان کرد: فلسفه ایجاد این شهرک تجمیع و ساماندهی واحدهای سفالگری که بصورت متفرقه در لالجین فعالیت دارند در این مجموعه است.
وی افزود: با گذر زمان واحدهای سفالگری فعال در شهرک سفال لالجین حرفه خود را تغییر داده و به سمت تولید چینی آلات بهداشتی پیش رفتند.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بهار اضافه کرد: این در حالی است که حجم پسماند چینی آلات بهداشتی دهها برابر بیشتر از سفال است.
شعبانلو بیان کرد: محل پیش بینی شده برای پسماند سفال ظرفیت پذیرش حجم زیاد پسماند چینی آلات بهداشتی را نداشت و تغییر کابری واحدهای تولیدی مستقر در شهرک سفال لالجین معضل جدیدی را برای این شهر رقم زد.
وی گفت: افزایش پسماندهای حاشیه روستای قوری چای و رسیدن حجم آن به بیش از هفت هکتار بهانه ای برای انتقال دیگر پسماندهای شهری و روستایی و نخاله های ساختمانی به این محدوده شده است.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بهار افزود: به منظور رفع این مشکل چندین کارگروه مدیریت پسماند در مرکز استان و شهرستان بهار با حضور مسئولان برگزار شد.
شعبانلو اضافه کرد: برایند برگزاری نشستهای مستمر کارگروه پسماند استان و شهرستان در نظر گرفتن زمینی در روستای دستجرد و نزدیک شهرک سفال لالجین برای تخلیه پسماند شهرک بود.
وی بیان کرد: از مدت ها پیش از خاکهای اطراف روستای دستجر به عنوان معدن گل سفال استفاده می شد و این امر موجب به وجود آمدن گودالی به مسافت پنج هکتار شده بود.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بهار گفت: طبق مصوبه این مکان برای تخلیه پسماند شهرکسفال لالجین در نظر گرفته شد و پیمانکار این طرح نیز به مالکان این زمین سپرده شد.
شعبانلو افزود: طبق تفاهم صورت گرفته با مالکان زمین مقرر شد این افراد پسماند شهرک سفال را جمع آوری و به محل دفن منتقل کرده سپس پسماند را به قطعات ریز تبدیل و پس از دفن اصولی، روی آن با خاک پوشانده شود.
وی اضافه کرد: علت ریختن خاک بر روی پسماندها این است که در آینده بتوان از این زمینها برای زراعت و کشت محصول استفاده کرد.
وی بیان کرد: برای ساماندهی روستای قوری چای نیز درصدد ملزم کردن اداره آب منطقه ای برای انتقال پسماند و ضایعات موجود در این محدوده به محل دفن جدید هستیم.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بهار تاکید کرد: رودخانه قوری چای که به طول 6 کیلومتر به محل دفن زباله تبدیل شده باید پاکسازی شود همچنین از این پس هر کسی اقدام به تخلیه پسماند در این مکان کند به عنوان متخلف به مرجع قضایی معرفی می شود.
وی افزود: به منظور جلوگیری از انتقال پسماند شهرک سفال توسط سایر افراد به بیرون از شهرک، ورودی و خروجی شهرک سفال لالجین توسط شرکت خدماتی کنترل شده و واحدهای مستقر در این شهرک تنها مکلف به انعقاد قرار داد حمل پسماند با پیمانکار پیش بینی شده هستند.
وی از انتشار خبری در زمینه پسماند شهرک سفال لالجین در یکی از نشریات محلی انتقاد کرد و گفت: مطالب این نشریه غیرکارشناسی و نادرست است در حالیکه می توانست از نظر کارشناسان برای انتقال درست و بی کم و کاست خبر بهره گیرد.
شهر لالجین از توابع شهرستان بهار در 15 کیلومتری شهر همدان قرار دارد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر