شهرستان بهار

همدان؛ تنها در شهر همدان خلاصه نشده است!

شناسه خبر: ۶۰۷۸
همدان؛ تنها در شهر همدان خلاصه نشده است!

استان همدان دارای ظرفیت‌های گردشگری فراوانی است که متاسفانه متولیان امر تنها مرکز استان را می‎بینند و از داشته‎های شهرستان‌ها غافل شده‌اند.

به گزارش نشاط شهر به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، به مناسبت هفته گردشگری و به این این بهانه می‎توان استان همدان را در حوزه گردشگری و وضعیت این مهم مورد بحث و بررسی قرار داد.

همدان با جاذبههای طبیعی، تاریخی، باستانی و مذهبی بسیار استانی است که میتوان آن را در حوزه مناطق گردشگری قرار داد اما متاسفانه به دلایل مختلف هنوز در بحث گردشگری به توسعه لازم نرسیده که این موضوع نیازمند واکاوی و بررسی دارد.

محمدناصر نیکبخت زمانی که سکان مدیریت استان را به دست گرفت در سخنرانی مراسم معارفه‎اش گفت که گردشگری محور توسعه همدان است و در این خصوص بارها در سخنرانی‎های مختلف تاکید کرد که گردشگری جزو برنامه‎های اولویت‎دار اوست.

استاندار همدان با وجود تاکید بر بحث گردشگری در همان ابتدای ورود مدیرکل میراث فرهنگی استان را تغییر داد و شخصاً فردی را که هماستانیاش بود برای مدیریت گردشگری استان انتخاب کرد که البته این انتخاب زیاد دوام نیاورد و اکنون سکان گردشگری استان در دست شخص دیگری است.

با عبور از این مباحث دغدغه اصلی این است که متاسفانه در بحث گردشگری مدیران تنها نگاهشان به مرکز استان است و فراموش کردهاند که استان همدان تنها شهر همدان نیست بلکه ملایر، نهاوند، اسدآباد، تویسرکان، بهار، رزن، لالجین و کبودراهنگ نیز جزئی از این استان هستند و باید دیده شوند.

شهرستان‎های استان همدان دارای ظرفیتهای بسیاری هستند که با معرفی و شناساندن این پتانسیلها می‎توان مسافر و گردشگر قابل توجهی را حتی برای یک روز به این شهرستانها هدایت کرد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان امر گردشگری همدان ضعیف است و این ضعف دلایلی بسیاری همچون عدم ساماندهی مناسب زیرساختها دارد؛ نکته دیگر اینکه داشته‎های تاریخی و باستانی همدان به دلیل وسعت نسبتاً کوچک شهر همدان و نزدیک بودن به هم در یک روز قابل بازدید هستند و گردشگر بعد از یک روز دیگر تمایلی برای ماندن در همدان ندارد.

در همین خصوص بسیاری از کارشناسان معتقدند که باید ظرفیتها و داشتههای طبیعی و بکر استان را به گردشگران طبیعت و حتی حیات وحش معرفی کرد و چه بسا با برگزاری تورهای مختلف در این زمینه میتوان تورهای چند روزهای را برگزار کرده و گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف کشور و حتی دنیا به همدان کشاند.

شهرستانهای استان دارای ظرفیتهای طبیعی دیدنی و بکری هستند که قابلیت سرمایهگذاری و معرفی را دارند و مدیران و دستگاه‎های مختلف می‎توانند با همکاری سمن‎ها و نهادهای مردمی این مهم را نتیجه برسانند.

اکنون به بهانه هفته گردشگری و روز جهانی گردشگری اداره میراث فرهنگی اسدآباد در اقدامی قابل توجه به دور از تشریفات کلیشه‎ای اقدام به برگزاری مسابقه عکاسی از گردشگری این شهرستان در فضای مجازی کرده و جالب اینکه این مهم بسیار قابل توجه قرار گرفته است.

با فرا رسیدن پاییز هزار رنگ بسیاری از روستاهای هدف گردشگری استان به خصوص روستای ملحمدره و حبشی و دره خنداب در اسدآباد با توجه به طبیعت بکر و دیدنی این قابلیت را دارند تا پذیرای خیل علاقمندان به طبیعت رنگارنگ باشند.

البته در این باره انتظار می رود که مدیران دستگاههای اجرایی و مدیران ارشد شهرستانهای استان امکان لازم را برای پذیرایی و اقامت حداقل یک شب مهمانان و دوستداران طبیعت پاییزی فراهم کنند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر