شهرستان بهار

جایگاه شهر صالح آباد در استان همدان

شناسه خبر: ۷۵۸۵
جایگاه شهر صالح آباد در استان همدان

صالح‌آباد شهري در ۲۵ كيلومتري همدان با مختصات جغرافيايي شرقي′۲۱°۴۸ شمالي′۵۵°۳۴ / ۴۸٫۳۵غرب ۳۴٫۹۱۷جنوب / -۴۸٫۳۵ -۳۴٫۹۱۷ و از توابع شهرستان بهار است.

جمعيت صالح آباد در سال 1390 به طور تقريبي 8480 نفر ميباشد. اين شهر در كنار سه راهي جاده همدان -سنندج- كرمانشاه قراردارد.سابق بر اين عبور محور ارتباطي همدان به غار عليصدر از داخل شهر موجب رونق و رشدشهر بوده وليكن در حال حاضر بدليل احداث راه جديد همدان به بيجار تردد مسافران و گردشگران از شهر بطور چشمگيري كاهش يافته و تاثيرات نامطلوبي بر رشد و توسعه شهر گذاشته است.در اطراف اين شهر كوچك زمينهاي كشاورزي پراكنده ديده ميشود و بيشتر سيبزميني و گندم كشت ميگردد. يكي از شاخههاي فرعي رودخانهٔ قرهچاي از اين شهر ميگذرد و با ايجاد سدي كوچك از آن براي آبياري تاكستانها و مزارع آنجا استفاده ميشود.در حاشيه غربي و جنوب غربي شهر مناطق جنگلي وجود دارد كه هر هفته افراد بسياري از شهر هاي اطراف و ساكنين اوقات فراغت و تعطيل را در آنجا سر مي كنند. از سوغات معروف اين شهر به انگور و شيره آن ميتوان اشاره كرد. از نقاط تاريخي اين شهر مي توان به پل انگليسي ها مربوط به جنگ جهاني اول، حمام تاريخي شهر و خانه حيدري كه از نظر معماري فضاهاي داخلي ونماي داخلي اثري ماندگار به شمار مي رود اشاره كرد.از نكات جالب توجه اين شهر وجود تعداد بسيار زياد كاميون در آن است به طوري كه طبق سرشماري سال ۱۳۸۰ در اين شهر كوچك حدود هزار دستگاه از اين كاميونها در اين شهر وجود داشته و مشاغل صنعتي مرتبط در اين شهر رونق دارد.در طي سالهاي اخير با همت مردم و مسئولين طرح هايي در دست اقدام است كه دوباره حيات شهر بازگردد و جايگاه ان در استان ارتقاء يابد . ايجاد شهرك صنعتي، احداث شهرك مشاغل مزاحم، احداث پارك تفريحي در حاشيه شهر و احياء مناطق جنگلي با اجراي طرح پارك جنگلي صالح آباد از جمله اين اقدامات است.اين شهر در کنار سه راهي جاده همدان -سنندج- کرمانشاه قراردارد.در اطراف اين شهر کوچک زمينهاي کشاورزي پراکنده ديده ميشود و بيشتر سيبزميني و گندم کشت ميگردد. يکي از شاخههاي فرعي رودخانه قرهچاي از اين شهر ميگذرد و با ايجاد سدي کوچک از آن براي آبياري تاکستانها و مزارع آنجا استفاده ميشود.
از سوغات معروف اين شهر به انگور و شيره آن ميتوان اشاره کرد. اکثر مردم اين شهر مالک کاميونهاي کشنده هستند؛ به طوري که طبق سرشماري سال 1380 در اين شهر کوچک حدود هزار دستگاه از اين کاميونها در اين شهر وجود دارد و مشاغل صنعتي مرتبط در اين شهر رونق دارد.
انتهای پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر