شهرستان بهار

در گفتگو با مهر عنوان شد :

ایجاد هر شغل در فرش دستباف با ۱۰ میلیون تومان

شناسه خبر: ۸۹۳۸
 ایجاد هر شغل در فرش دستباف با ۱۰ میلیون تومان

یک مقام مسئول با بیان اینکه ایجاد هر شغل در صنعت فرش دستباف، ۵ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد، گفت: راه‌اندازی هر شغل در سایر رشته‌های اقتصادی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.

به گزارش نشاط شهر، مجتبی فیضالهی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید ملی، فرش دستباف را یکی از مصادیق تولید ملی دانست که اشتغالزایی ارزانی را برای کشور در پی دارد و گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در سال رونق تولید، بیشتر تمرکز باید بر روی ایجاد اشتغال در بخشهای مختلف اقتصادی و حمایت از تولید ملی باشد؛ اما متاسفانه به دلیل کمبود منابع مالی در کشور، امکان تامین سرمایه از سوی دولت برای ایجاد شغل دولتی وجود ندارد و از سوی دیگر، کمبود منابع مالی در میان مردم نیز روند اشتغالزایی را با کندی مواجه ساخته است؛ اما باید توجه داشت که فرش دستباف میتواند علاوه بر اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم بسیار بالا، ارزآوری مناسبی داشته و اشتغالزایی ارزانی را رقم بزند.

معاون سابق مرکز ملی فرش ایران افزود: در این میان برآوردهای سازمان برنامه و بودجه حکایت از آن دارد که برای ایجاد هر شغل بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان سرمایه نیاز است، در حالیکه راه اندازی هر شغل در حوزه فرش دستباف، بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان سرمایه لازم دارد؛ ضمن اینکه تولید آن علاوه بر ارزش افزوده، ارزآوری بسیاری را برای کشور رقم میزند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بین یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در هنر-صنعت فرش دستباف ایرانی مشغول به کار هستند، این در حالی است که ارزش افزودهای که بافت فرش دستباف ایجاد میکند، بر اساس برآوردها حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد است که در شرایط کنونی اقتصاد ایران، ارزش افزوده بالایی است.

به گفته فیضالهی، فرش دستباف و بافندگی، یکی از مصادیق بارز توجه به اقتصاد ملی است، به این معنا که توجه به هنر-صنعت اصیل فرش دستباف مزایای بسیاری دارد که میتواند از جنبههای مختلفی همچون مزایای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و بهداشت و سلامت حائز اهمیت باشد؛ از نظر فرهنگی نیز فرش دستباف ریشه در فرهنگ کهن ایرانی دارد و با صادرات این کالای زیبا و هنری، علاوه بر ارزآوری، جنبههای مختلف زیباشناسی ایرانیان و نیز صلح دوستی آنها مورد تاکید در مجامع بین المللی قرار میگیرد.

وی اظهار داشت: جنبه اجتماعی توسعه هنر-صنعت فرش دستباف را میتوان مسائل اجتماعی دانست؛ به این معنا که در بافت غالب خانوارهایی که در این صنعت مشغول به تولید هستند، کار به صورت خانوادگی پیش میرود و افراد یک خانواده به صورت جمعی اقدام به بافت قالی میکنند؛ این امر منجر به کاهش بزههای اجتماعی و ایجاد درآمد برای تک تک افراد خانواده خواهد شد؛ به نحوی که بیکاری نیز در خانوارهایی که در این شغل مشغول به فعالیت هستند، کاهش مییابد.

این کارشناس ارشد حوزه فرش دستباف خاطرنشان کرد: از جنبه سلامت نیز، فرش دستباف به دلیل استفاده از مواد طبیعی، مصرفکنندگان را از آلرژی و حساسیتهای خاص دور کرده و به لحاظ اقتصادی نیز جنبههای گستردهای را برای بافندگان در کنار مصرفکنندگان دارد.

وی افزود: به هر حال، در شرایط کنونی که بحث تولید و اشتغال اهمیت ویژه ای در کشور ما به خود اختصاص داده است و مقام معظم رهبری نیز پیام های سالانه برای کشور، عناوین اقتصادی را برگزیدهاند، جا دارد که این بخش را تقویت کرده و از نظر ایجاد اشتغال با حداقل سرمایه نیز، آن را مورد توجه قرار داد تا بخشی از بار بیکاری کشور را کاهش دهیم.

فیض الهی به مردم توصیه کرد تا برای سرمایهگذاری وارد خرید فرش دستباف شوند، چراکه به مرور زمان نه تنها ارزش خود را از دست نمیدهد، بلکه ارزشمندتر هم میشود و میتواند به عنوان یک سرمایه برای خانوارها باقی بماند.

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • Morteza Ghasemi :
  در تاریخ ۱۷ مهر ۹۸ ساعت ۲۲:۵۶
  زنده و جاوید باد آنکه قلبش برای آبادانی ایران می تپد.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر