شهرستان بهار

دوکتاب، سهم بهاری ها از دانشنامه همدان :

جواد نوری تنها مولف بهاری در دانشنامه همدان

شناسه خبر: ۹۱۰۸
 جواد نوری تنها مولف بهاری در دانشنامه همدان

دانشنامه همدان مجموعه بزرگی از آثار نویسندگان و فرهیختگان همدان است که با همت حوزه هنری همدان در حال جمع آوری و تدوین است. جواد نوری یکی از نویسندگان نام آشنای بهاری است که دو کتاب از این مجموعه را در دست تالیف دارد.

به گزارش نشاط شهر حوزه هنری انقلاب اسلامی استان همدان تدوین دانشنامه همدان را در دستور کار قرار داده که شامل بیش از 140 جلد کتاب بوده و در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر، اقتصاد، سیاست، اجتماعی و سایر بخش ها به گردآوری آثار نویسندگان پرداخته و به ثبت تاریخ تمدن این استان در همه حوزه ها می پردازد.
گفتگویی با معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان همدان داشتیم و از کم و کیف دانشنامه همدان جویا شدیم. تیمور آقا محمدی گفت:دانشنامه همدان مجموعه بزرگی است که شامل کتب بسیاری از نویسندگان بنام استان است و در چندین مرحله در حال پیگیری است و اطلاعات کامل دانشنامه همدان در بخش های مختلف در سایت ویکی پدیا بارگزاری شده و همه به راحتی می توانند با دسترسی به این سایت اطلاعات لازم از جمله کتب چاپ شده در این دانشنامه ، کتب در دست بررسی، نویسندگان، هیئت بررسی و سایر بخش های آن را ببینند.
آقا محمدی به نقش شهرستان ها در این دانشنامه اشاره کرد و گفت: این دانشنامه همه شهرستان های استان را نیز در بر می گیرد و سعی شده کتابهایی از شهرستان ها و مختص شهرستان ها نیز در آن آورده شود.
وی سهم بهاری ها در دانشنامه همدان را کتاب فرهنگ مردم بهار نوشته جواد نوری برشمرد و گفت: این کتاب در دست بررسی است و در حال بررسی نقاط ضعف و قوت آن هستیم تا با تائید هیئت بررسی در فهرست کتاب های دانشنامه همدان قرار گیرد.
آقا محمدی در خصوص کتب سایر شهرستان های استان در این دانشنامه گفت: اکثر شهرستان ها کتاب های این چنینی که مربوط به فرهنگ و گویش و آداب و رسوم هر شهرستان هست به حوزه هنری معرفی کرده اند که تعداد از آن با تائید رسیده و تعدادی دیگر نیز در دست تالیف و بررسی است.
وی تنها مولف بهاری در دانشنامه همدان را جواد نوری معرفی کرد و گفت: از شهرستان بهار تنها جواد نوری با دو کتاب که یکی تاریخ طنز همدان و دیگری فرهنگ مردم بهار است در دانشنامه همدان با ما همکاری می کند.
در ادامه گفتگویی با جواد نوری یکی از شاعران و از نویسندگان طنزپرداز و شناخته شده شهر بهار داشتیم. او از سال 73 کار ادبی خود را آغاز کرد و هم اکنون در حال تالیف دو کتاب از مجموعه دانشنامه همدان با نام های تاریخ طنز همدان و فرهنگ مردم بهار است.
جواد نوری درباره دانشنامه همدان گفت: این مجموعه بزرگی از کتب نویسندگان همدانی است که در حوزه تاریخ، فرهنگ، سیاست و اجتماع همدان است و شامل سه دوره تاریخی قبل و بعد از اسلام و دوره معاصر می باشد. در این دانشنامه نویسندگان مطرحی تالیفات دارند که دو کتاب سهم بهاری هاست.
نوری در خصوص کتاب تاریخ طنز همدان گفت: این کتاب تاریخ هزار و صد ساله طنز همدان را در تاریخ و ادبیات دو حوزه شعر و نثر و به زبان ها و گویش های مختلف فارسی، عربی، ترکی، کردی ، لری و دیگر گویش ها در اختیار مخاطب قرار می دهد.
وی ادامه داد: در این کتاب مجموعه آثار نویسندگان طنزپردز همدانی گردآوری شده و مورد نقد و بررسی قرار گرفته است و در آن ب طور مثال از دلایل به وجود آمدن این طنزها و دلایل وجود هجو در طنز این منطقه سخن گفته شده و می توان گفت که نیمی از اشعار گردآوری شده مربوط به قرن سوم و چهارم بوده و به زبان عربی است.
نوری از مهمترین شاعران طنزپرداز همدانی که اشعارشان در این کتاب آمده است را بدیع الزمان همدانی در قرن چهارم، میرزاده عشقی در دوره مشروطه، فخرالدین عراقی و دیگر شاعران معاصر معرفی کرد و گفت: اشعار رضا بهاری و غلامحسین فضائلی و برخی شاعران معاصر از شاعران بهاری نیز در این کتاب آورده شده است.
وی گفت: این کتاب هم اکنون در مرحله ویراستاری است و تا دو یا سه ماه آینده منتشر خواهد شد.
نوری کتاب فرهنگ مردم بهار را دومین اثرش در این مجموعه معرفی کرد و گفت: این کتاب شامل 280 مدخل بوده و جنبه های گوناگون تاریخ ، فرهنگ و زبان مردم بهار را بررسی می کند و تا الان کاملترین کتاب در حوزه فرهنگ مردم بهار است.

وی به بخش های مختلف این کتاب اشاره کرد و گفت: فرهنگ جغرافیای بهار و تبار شناسی تاریخی مردم بهار بخش های این کتاب است و به قدمت زمانی به وجود آمدن این سرزمین می پردازد.
نوری ادامه داد: در بخش تبار شناسی، حوزه فرهنگ عامیانه مردم بهار از تمام جنبه ها از تولد تا مرگ بیان می شود که شامل ضرب المثل ها، تکیه کلام ها، مراسم مختلف ، نامداران تاریخ و فرهنگ بهار، چهره ها و شخصیت های تاریخی، راههای مواصلاتی باستانی و جدید با شهرها و روستاها، چشمه ها، مراتع و باغها و فرهنگواره می باشد که خود فرهنگواره شامل 14 فرهنگواره از اسامی غذاهای رایج گرفته تا واژگان گویشی و اسامی وسایل ، حیوانات ، شمارش اعداد و اسامی افرد می باشد.
وی به کتاب تاریخ ، فرهنگ عمومی و مشاهیر بهار که در سال 90 منتشر شد نیز اشاره کرد و گفت: در این کتاب خلاصه و شمه ای از فرهنگ بهار نوشته شده بود اما کتاب فرهنگ مردم بهار به طور مفصل همه فرهنگ بهار را در خود جای داده است و تلاش کرده ایم هممه آنچه که برای مردم ما قابل رجوع است در کتاب آورده شود.
گفتنی است که جواد نوری در زمینه ادبیات دارای تالیفاتی همچون شیرین سوزلر، مجموعه های شعر طنز بی ادبیات، واترپلو با ماهی، شاهنامه مدرن و همچنین تاریخچه عاشورا در بهار، حلیم پزان، مجموعه شعر رضا بهاری و مجموعه زیر چاپ طنز سفرنامه می باشد.
به گزارش خبرنگار ما مجموعه بزرگ دانشنامه همدان به نام تمام استان بوده و هر شهرستان سهمی در این دانشنامه بزرگ دارد که سهم بهار از این دانشنامه دو کتاب فرهنگ مردم بهار و تاریخ طنز همدان است. تاریخ ادب و هنر شهرستان بهار و بزرگ مردان این سرزمین بر کسی پوشیده نیست و بی شک فرهنگ و شعر و ادب شهرستان بهار آنقدر غنی است که میتوان انتظار داشت که سهم بیشتری از دانشنامه عظیم همدان را به بهاری ها اختصاص داد. از طرفی تدوین دانشنامه همدان و حمایت از نویسندگان شهرستانی در جمع آوری فرهنگ و آداب و رسوم شهرها و شهرستان ها حرکتی بسیار شایسته بوده که می تواند در ثبت فرهنگ و تاریخ هر شهر و روستا کمک کند. /ک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر