شهرستان بهار

مجید قاسمی جمشید در مراسم سنتی کانون کهن میراث بهار :

نبود اداره میراث فرهنگی یکی از ضعف های شهرستان بهار است

شناسه خبر: ۹۱۰۹
 نبود اداره میراث فرهنگی یکی از ضعف های شهرستان بهار است

مراسم سنتی حفظ آئین های محلی شهر بهار به بهانه فرا رسیدن زمستان شبانگاه دیروز در فرهنگسرای آیت الله بهاری به همت کانون کهن میراث بهار برگزار شد.

به گزارش نشاط شهر، هر ساله همزمان با آغاز زمستان و فرا رسیدن شب یلدا مراسمی سنتی در شهر بهار به همت کانون کهن میراث بهار برگزار می شود که در آن سنت ها و آئین های قدیمی شهر بهار برای مردم بازگو شده و موسیقی سنتی و عاشیقی برای مردم نواخته می شود.

امسال نیز کانون کهن میراث بهار که از سازمان های مردم نهاد در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری است به بهانه فرا رسیدن شب چله مراسمی در سالن فرهنگسرای آیت الله بهاری برگزار کرده و سنت ها و آداب قدیمی شهر را به روش خود برای مردم ما به نمایش گذاشت.
از ویژگی های این مراسم سنتی می توان به استفاده عوامل برنامه از لباس محلی، اجرای مجری به زبان ترکی و اجرای موسیقی سنتی و موسیقی عاشیقی و استفاده از دم نوش های سنتی جهت پذیرایی اشاره کرد.
در این مراسم مرجان عاکفی دبیر کانون کهن میراث بهار ضمن خیر مقدم به مدعوین به ارائه گزارش کوتاهی از عملکرد کانون در یک سال گذشته پرداخت و هدف اصلی کانون را حفظ و حراست از میراث معنوی و میراث فرهنگی شهر بیان کرد.
در ادامه مراسم مجید قاسمی جمشید از اعضای کانون کهن میراث بهار به برخی از فعالیت های کانون کهن میراث بهار از جمله ثبت حمام کهنه در فهرست میراث فرهنگی اشاره کرد و از رایزنی با مراجع مربوطه در خصوص تاسیس موزه مردم شناسی در بهار خبر داد.قاسمی جمشید اظهار کرد: هنر صنایع دستی در شهرهای مختلف شهرستان همچون لالجین یکی از ظرفیت های بزرگی است که باید به آن توجه شود و وجود اداره میراث فرهنگی از ضروریات شهرستان است.عضو شورای اسلامی شهر بهار در دوره چهارم با اشاره به لزوم راه اندازی موزه مردم شناسی گفت: با ایجاد این موزه امکانی فراهم می شود که مردم اشیاء قیمتی خود را به آن تقدیم کرده و این موزه امکان تبدیل نمایندگی میراث فرهنگی به اداره میراث فرهنگی در بهار را افزایش می دهد./ک

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • باهارلی :
  در تاریخ ۵ دی ۹۸ ساعت ۱۲:۱۷
  اثار تاریخی داریم شهرجهانی صنایع دستی داریم اما اداره نداریم واقعا تعجب اوره
 • سلیمی موید :
  در تاریخ ۵ دی ۹۸ ساعت ۲۰:۲۵
  تبدیل دفتر نمایندگی به اداره شرایط خاصی را می طلبد. از جمله: تاسیس موزه، ثبت آثار در فهرست ملی و جهانی، وجود NGO های فعال، وجود آثار دوره اسلامی، تاریخی و پیش از تاریخ در محدوده شهرستان و معرفی آنها، وجود مجله، روزمانه محلی، کتاب راجع حوزه های میراثی و ...
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر