شهرستان بهار

دبیر کانون کهن میراث بهار :

در جشنواره هویت ملی مدارس شهرستان بهار، به قومیت و اصالت مردم بهار توجهی نمی شود

شناسه خبر: ۹۲۲۵
 در جشنواره هویت ملی مدارس شهرستان بهار، به قومیت و اصالت مردم بهار توجهی نمی شود

برگزاری جشنواره هویت ملی در مدارس در حالی برگزار می شود که انتقادهایی در خصوص عدم توجه به هویت مردم شهر بهار در اجرای آن متوجه آموزش و پرورش بهار شده است.

به گزارش نشاط شهر، امسال دومین سالی است که وزارت آموزش و پرورش اقدام به برگزاری جشنواره هویت ملی کودکان ایرانی اسلامی نموده است.

هدف از برگزاری این جشنواره توجه به اهمیت شکل گیری شخصیت و مبنای هویت فردی در سنین کودکی، آشنایی با قومیت ملی و قومی افراد، آشنایی نوآموزان با آداب و رسوم، مناسبتها و نمادهای دینی و ملی و فرهنگ بومی استان خود است.

در شهرستان بهار نیز این برنامه در مراکز پیش دبستانی اجرا می گردد و زحمات زیادی را به عهده مربیان و اولیای مدرسه و کودکان قرار داده است.

اما انتقادهایی به نحوه برگزاری این جشنواره از سوی فعالین حوزه میراث فرهنگی شهر وارد شده است. در این باره گفتگویی با مرجان عاکفی دبیر کانون کهن میراث بهار داشتیم. وی درباره برگزاری این جشنواره گفت: مربیان و مدارس زحمات بسیاری برای برگزلری این جشنواره می کشند اما ماحصل این همه زحمت با اعمال سلیقه های فردی و همچنین ایجاد برتری در بین مدارس اجراکننده باعث شده تا فرهنگ و هویت کودک بهاری با لباس های کردی گره بخورد.

عاکفی به ترک نشین و ترک زبان بودن مردم بهار اشاره کرد و گفت: در تحقیقات و نقل قول های تاریخ دانان و گذشتگان این شهر اذعان شده است، به هیچ وجه اهالی و ساکنین و فرهنگی از قوم کرد در این شهر دیده نمیشود و این تلقین لباس محلی یعنی لباس کردی در ذهن مردم هیچ پیشینه تاریخی نداشته و ندارد.

وی ادامه داد: سالهاست که موسیقی کردی و رقص کردی در مراسم عروسی بهار جایگاهی ناگسستنی پیدا کرده و اعتراض آشنایان فرهنگ و ادب بهار را در پی داشته است.

عاکفی با طرح این پرسش که چگونه و چطور باید این فرهنگ عاریتی را اصلاح نمود، گفت: کانون کهن میراث بهار به عنوان تنها سازمان مردم نهاد شهرستان بهار که در زمینه میراث فرهنگی دارای مجوز از وزارت کشور است، این فرهنگ عاریه گرفته شده را به شدت محکوم کرده و از مسئولان مربوطه تقاضای رسیدگی و فرهنگ سازی مرتبط را دارد.

دبیر کانون ادانه داد: ما اعضای کهن میراث بهار به طور رسمی از مجمع فرهنگ عمومی شهرستان بهار به ریاست امام جمعه و نائب رئیسی فرماندار و دبیری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهشمندیم بررسی این معضل فرهنگی را در دستور کار آن شورا قرار داده و هویت فرهنگی شهر بهار را به اصالت خود بازپس گرداند.

وی بروز این گونه از ناهنجاری های فرهنگی را به نبود نماینده ای از سمن ها در شورای فرهنگ عمومی است که در قانون پیش بینی شده است دانست و گفت: این کانون با مشورت و نظر خواهی از پیشکسوتان علم تاریخ، لباس اصیل بهاری را در برنامه شب چله سال ۹۷ رونمایی کرده و در حال ترویج و گسترش این لباس است.

وی ادامه داد: از مدیریت آموزش و پرورش خواهشمندیم با نگاهی خاص و دقیق این مسئله را پیگیری کرده و شناخت فرهنگی کودکان را با اصالت پایه ریزی نماید./ک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر