شهرستان بهار

شهروندان مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

شناسه خبر: ۹۴۷۲
شهروندان مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان ضمن هشدار به شهروندان نسبت به حفظ اطلاعات خود در مقابل کلاهبرداران اینترنتی، بیان کرد: این کلاهبرداران با توسل به وسایل متقلبانه و شیوه‌های مختلف مهندسی نسبت به فریب و نیرنگ قربانیان خود اقدام می‌نمایند. 

به گزارش نشاط شهر، حسین عسگری، مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان عنوان کرد: امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی مجرمین نیز با توسل به وسایل متقلبانه و شیوههای مختلف مهندسی نسبت به فریب و نیرنگ قربانیان خود اقدام مینمایند و با اختلال در سامانههای الکترونیکی از طریق تغییر دادهها، وارد کردن اطلاعات نادرست به روش هک و مختل نمودن سیستمهای الکترونیکی اموال و وجوه مردم را تصاحب میکنند. به همین دلیل مردم باید مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند.

وی ادامه داد: کلاهبرداران اینترنتی با روشهای فیشینگ (PHISHING) و ایجاد صفحات جعلی به جای صفحه واقعی اطلاعات کاربران را به سرقت میبرند از این رو به شهروندان محترم توصیه میگردد به منظور پیشگیری از وقوع جرم کلاهبرداری اینترنتی هیچ گاه تحت تاثیر وعدههای دروغین مجرمین در پوشش کسب و کار اینترنتی قرار نگیرند.

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان افزود: خرید شارژ ارزان قیمت، برنده شدن در جشنواره، قرعهکشی در تورهای گردشگری داخلی و خارجی، درگاههای فروش کالا، پیامک قرعهکشی در تورهای گردشگری داخلی و خارجی، تخصیص یارانه، ریجیستری گوشی تلفن همراه، آگهی استخدام و واریز اشتباه وجوه بانکی و ... از جمله (عوامل فریب، شگردهای تبلیغاتی) میباشد و عموم مردم اطلاعات حساب بانکی خود را از جمله شماره ملی، شماره کارت، رمز دوم اینترنتی و cv2 را در اختیار هیچ شخصی قرار ندهند.

عسگری با اشاره به واریز یارانه نقدی و وام معیشتی دولت به حساب سرپرستان خانوار عنوان کرد: با آغاز این برنامه احتمال میرود برخی از مجرمین با استفاده از ترفندها و شگردهای خاص مجرمانه از جمله پیامکهای درخواست وام، اقدام به فریب مالباختگان از این راه کنند.

به همین علت شهروندان باید از ارائه اطلاعات بانکی به تماسها و پیامکهای مشکوک خودداری نمایید.

وی اضافه کرد: عدهای از کلاهبرداران نیز با قراردادن کالا در پایانههای فروش اینترنتی و تبلیغ کالا از قربانیان خویش تقاضا واریز بیعانه برای کالا با استفاده از رمز دوم مینمایند که به محض واریز بیعانه مجرمین از عدم آگاهی مردم سوء استفاده و اقدام به کلاهبرداری و برداشت وجوه آنان میکنند.

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان اظهار کرد: مطابق ماده 67 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382 مقرر شده «هر کسی که در بستر مبادلات الکترونیکی، با سوء استفاده و استفاده غیرمجاز از داده پیامها، برنامهها و سیستمهای رایانهای و وسایل ارتباط از راه دور و ارتکاب افعالی نظیر ورود، محو، توقف داده پیام مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم رایانهای و غیره دیگران را بفریبد و یا سبب گمراهی سیستمهای پردازش خودکار و نظایر آن شود و از این طریق برای خود یا دیگری وجوه اموال یا امتیازات مالی تحصیل کند و اموال دیگران را ببرد مجرم محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبان اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال ماخوذه محکوم میشود.»

عسگری بیان کرد: بر اساس قانون مذکور برای مرتکبینی که با فریب و سوء استفاده دیگران سبب گمراهی سیستمهای یارانهای و پردازش خودکار این سیستمها گردند و به این وسیله وجوه، اموال یا امتیازات مالی دیگران را تصاحب نمایند علاوه بر رد مال مجازات حبس و جزای نقدی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: شهروندان باید با اتخاذ تدابیر مناسب امنیتی برای حفظ و پیشگیری از انتشار اطلاعات بانکی خویش زمینه ارتکاب اعمال مجرمانه را برای مجرمین غیر ممکن سازند و از آنان تقاضا میشود به هیچ عنوان به تماسها و پیامکهایی که خواستار حضور در پای عابربانکها و یا انتقال شتابی از طریق تلفن همراه و اخذ اطلاعات بانکی آنان است اعتنایی نداشته باشند.

انتهای پیام/ک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر