شهرستان بهار

ناهماهنگی آبفای شهرستان و پیمانکار باعث قطعی ده ساعته آب در آبرومند شد

شناسه خبر: ۹۷۴۴
ناهماهنگی آبفای شهرستان و پیمانکار باعث قطعی ده ساعته آب در آبرومند شد

پروژه تصفیه فاضلاب روستایی آبرومند با اعتبارات ملی از سال گذشته آغاز شده و امسال به بهره برداری می رسد، اما ناهماهنگی بین آبفای شهرستان و پیمانکار ملی باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم روستا کرده است.

به گزارش نشاط شهر، روستای آبرومند یکی از روستاهای بزرگ بخش مرکزی شهرستان بهار است که پروژه تصفیه خانه فاضلاب روستای آبرومند مدت ده ماه است که در این روستا کلید خورده . این روستا تنهاروستایی در سطح شهرستان است که پروژه تصفیه خانه فاضلاب روستایی در آن اجرایی می شود ، اما هر پروژه عمرانی ممکن است گاهی برای مردم ایجاد مشکلاتی کند.

احمد بهرامی عضو شورای روستای آبرومند با درج پیامی در شبکه های مجازی شهرستان از قطعی هر روزه آب در این روستا گلایه کرده و اذعان کرده است: بیش از 10ماه از شروع پروژه تصفیه خانه فاضلاب روستای آبرومند که از محل اعتبارات ملی کلید خورده، میگذرد؛ اما متاسفانه این پروژه مشکلات فنی اساسی دارد که نه پیمانکار و مجری طرح پیگیر و پاسخگو هستند و نه ناظر و اداره متولی این طرح پاسخگوست.

روزانه 10 ساعت آب شرب روستا قطع می شود

وی با اشاره به اینکه روزانه بیش از 10ساعت آب شرب روستا در این وضعیت کرونایی قطع می شود، آورده است: از طرفی در چند محل نشتی بوجود آمده که از طریق حفاری چندین روز می باشد آب هدر میرود و پیمانکار مسئولیت را برعهده اداره آبفا میداند و اداره میگوید وظیفه پیمانکار است.

عضو شورای روستای آبرومند دیگر مشکلات اجرای پروژه تصفیه خانه در این روستا را عدم پاکسازی کوچه ها و معابر از خاک اضافی، عدم تعیین کف معابر جهت تعبیه درب منهول؛ خسارت به تاسیسات زیر بنایی که بصورت اصولی تعمیر نمی شود، عنوان کرده است.

بهرامی همچنین آورده است: بعضی از معابر که از سال گذشته تسطیح نشده ،موجب گرد و خاک محلات شده است و از همه مهمتر انشعابات و محلات جامانده از طرح که بیش از 150 انشعاب اضافه و1000متر طولی محلات جا مانده از طرح از مشکلات دیگر این پروژه است.

وی همچنین اذعان داشته است: طی این 10ماه بیش از 18نامه از طریق مسئولین محلی روستا به ادارات مختلف متولی این پروژه ارسال شده و تمامی موارد کتبا به اطلاع مسئولین پروژه رسیده است اما متاسفانه هیچ اقدامی نشده است.

تصفیه فاضلاب روستایی آبرومند با اعتبار چهار میلیارد تومانی هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید

جهت پیگیری این موضوع با بخشدار مرکزی شهرستان بهار گفتگویی داشتیم. محمدرضا شفیعی گفت: پروژه تصفیه خانه روستای آبرومند در دهه فجر سال 97 کلنگ زنی و در سال 98 با اعتباری حدود چهار میلیارد تومان از اعتبارات ملی شروع به احداث شبکه شد.

شفیعی افزود: روستای آبرومند اولین روستای شهرستان است که پروژه تصفیه خانه روستایی در آن اجرا می شود و اعتبارات و اجرای پروژه، ملی است و شهرستان و حتی استان نیز در اجرای آن دخیل نیستند.

وی ادامه داد: در بازدید هایی که به صورت مکرر از این روستا داشتیم ، پروژه پیشرفت خوبی داشته و اکثر معابر و منازل انشعاب گرفته اند و امیدواریم طبق قول پیمانکار تا هفته دولت به بهره برداری برسد.

شفیعی در مورد قطعی آب در این روستا گفت: مشکل اینجاست که پیمانکار تحت نظر شهرستان و حتی استان نیست و به طور مستقیم از تهران کار را دنبال می کند اما در حال انجام پروژه قسمتی از خط انتقال آب دچار شکستگی شده و همین باعث قطعی چند ساعته آب آن هم در یک محله از آبرومند شده است.

وی ادامه داد: پیمانکار کار تعمیر شبکه را انجام نمی دهد و می گوید اداره آبفای شهرستان تعمیر کند و اداره آبفای شهرستان هم معتقد است که پیمانکار مسئول پروژه بوده و تعمیر شبکه با اوست و ناهماهنگی بین پیمانکار پروژه و اداره آبفای شهرستان باعث تعلل در کار شده است.

بخشدار مرکزی تصریح کرد: به محض اطلاع از این موضوع مراتب را با اداره آبفای شهرستان در میان گذاشتیم تا هر چه سریعتر مشکل برطرف شود؛ چرا که برای ما حل مشکل مردم مهمترین مسئله است و نباید به دلیل برخی ناهماهنگی ها معطل شود.

فعلا شکستگی ها را تعمیر کردیم، دوباره از پیمانکار خسارت می گیریم

در ادامه با مدیر آبفای شهرستان بهار گفتگو داشتیم. رسول حاجی ئی مدیر آبفای شهرستان بهار با بیان این مطلب که اجرا، نظارت و اعتبار پروژه با استان نیست اذعان داشت: در اجرای هر پروژه بزرگی ممکن است حوادث غیر مترقبهمثل شکستگی خط لوله آب یا خسارت به تاسیسات برق و مخابرات به وجود آید.

وی ادامه داد: در چنین حالتی قاعده به این شکل است که پیمانکار باید اداره آبفاضلاب شهرستان را در جریان قرار دهد تا این مشکل سریعا حل و پیگیری شود که این کار صورت نگرفته اما به محض اطلاع همکاران من در محل حاضر شدند و اقدام به تعمیر محل شکستگی کردند و در عرض یک نصف روز مسئله حل شد،

حاجی ئی افزود: در صورت بروز چنین حوادثی آبفای شهرستان تعمیرات را انجام می دهد تا بعدها خسارت وارد شده به شبکه آبرسانی با پیمانکار تسویه شود.

وی در خصوص برخی مشکلات این روستا در اجرای پروژه گفت: آبرومند اولین روستایی است که این طرح در آن اجرا می شود و مطمئنا اجرای هر پروژه بزرگی کاستی ها و مشکلاتی دارد که باید مردم صبور باشند تا پروژه تکمیل شود.

حاجی ئی ادامه داد: هم اکنون یکی دو روستای دیگر مثل دستجرد با اعتبارات خیری به ما مراجعه کرده و خواستار اجرای تصفیه فاضلاب روستایی هستند که مقرر شده طی جلساتی در فرمانداری این موارد بررسی شود.

مدیر آبفای شهرستان درخصوص نظارت و بر حسن اجرای کار گفت: این پروژه خود ناظری جداگانه از تهران دارد که بر اجرای کار نظارت می کند و ما نمی توانیم در آن ورود کنیم.

به گزارش خبرنگار نشاط شهر، اجرای هر پروژه بزرگ عمرانی در ابتدای امر با مشکلاتی روبروست که نیازمند صبوری اهالی است، اما عدم هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای کار از سوی شهرستان و استان ممکن است باعث کاستی هایی از سوی پیمانکار طرح شود.

پاسخگو نبودن پیمانکار پروژه ملی به مسئولین شهرستان و استان و نبود نظارت شهرستانی بر اجرای کار ممکن است پروژه را با کاستی هایی مواجه کند، چرا که اجرای هر طرحی در راستای حل مشکل مردم بوده و باید با مشورت و نظارت مردم صورت گیرد.

انتهای پیام/نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر