شهرستان بهار

عاشورا و باید ها و نباید ها. قسمت اول

شناسه خبر: ۹۸۲۷
عاشورا و باید ها و نباید ها. قسمت اول

عاشورای امسال هم با تمام تفاوت های زیادی که با سالهای گذشته داشت گذشت.و نمودها وجلوه های خاص از حرکات مردم به نمایش گذاشت که پرداختن به آنها جهت پالایش ارزش های واقعی عاشورا ضروری می نماید.

به گزارش نشاط شهر، پیدایش و گسترش ویروس کرونا در سطح جهان تمام شئون فرهنگی و مذهبی و سیاسی جهان را تحت الشعاع قرار داد و بسیاری از مناسبات و زیرساخت هارا دگرگون کرد. کشور ایران هم ازین بلای طبیعی مصون نمانده و متحمل آسیب های فراوانی شد. با نزدیک شدن محرم ماه عزاداری حضرت سیدالشهدا موضع گیری های متفاوت ومختلفی درمیان سیاسیون وزمامدارام امور کشور شاهد بودیم. هیئت دولت مبنی بر لزوم برگزاری هرچه شکوهمندتر عزاداری تاکید داشت و وزرات بهداشت و ستاد ملی مبارزه باکرونا باصدور بیانیه های مکرر مبنی بر عدم برگزاری دسته های عزاداری به صورت متحرک و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی جهت جلوگیری از گسترش کرونا اصرار داشتند. گروهی از مذهبیون و مداحان و هیئات مذهبی نیز بر برگزاری هر چه باشکوه تر مجالس عزاداری بدون هیچ قید و بندی پافشاری کردند و بهر حال مردم و دسته های عزاداری دراین کشاکش مستاصل بودند.
نهایتا اگرچه عزاداری حضرت سیدالشهدا تعطیل بردار نیست و تعظیم عاشورا وبرگزاری مجالس عزا برای سید و سالار شهیدان جزو ارکان امور مذهبی و فرهنگی مردم بشمار می رود ولی با توجه به هشدار های مکرر وزارت بهداشت گویا گوش کسی بدهکار نشد و جلوه هایی خاص از عزاداری به نمایش گذاشته شد که به صورت مختصر به آنها خواهیم پرداخت:
نخست تعدادی از هیئات مذهبی بهار بیانیه ها و دستورالعمل های ستاد مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت را جدی گرفته و از برگزاری دسته ها در محیط سرپوشیده و بصورت متحرک ابا کردند. و دوسه روز منتهی به عاشورا دسته ی زنجیرزنی و سینه زنی را ثابت نگهداشتند و حرکت نکردند.
دسته دوم بدون هیچ الزامی و بدون هیچ منع قانونی دسته جات را به حرکت درآوردند. البته دسته اولی که اقدام به درآوردن دسته متحرک کرده بود با ممانعت نیروی انتظامی مواجه و قضیه با اخذ تعهد از سربگیران هیئت فیصله یافت. اما شب بعدی با توجه به استعمال طبل و سنج و سرو صداهای فراوان به تعداد دسته ها افزوده شد و دسته ی تعهد داده در سایر دسته ها مستحیل شده و به زنجیر زنی ادامه دادند. شب تاسوعا تعداد دسته های متحرک چند برابر و در روز تاسوعا و عاشورا هم اکثریت هیئت ها و شبیه خوانان عزاداری را بصورت سنتی و طبق روال سالهای قبل انجام دادند.
بجز عزاداری بصورت سینه زنی و زنجیرزنی و شبیه خوانی پخت و پخش انواع نذری گرم از قبیل برنج و حلیم و شله زرد و آش و... هم ممنوع بود ولی مردم و بانیان این مورد را هم نادیده گرفتند و اقدام به پخت و پخش نذری بصورت گرم نمودند.
دراین میان پس از اتمام عزاداری تاسوعا و عاشورا ارسال بیانیه تقدیر و تشکر از هیئت های عزاداری از ناحیه سازمان تبلیغات و سایر نهادها و ارگانها دوباره تضاد فرهنگی موجود را برجسته تر کرد. بهرحال ارسال تقدیر و تشکر از دسته های عزاداری که پروتکل های بهداشتی را رعایت کردند و دسته هایی که مسائل مربوطه را رعایت نکردند نشان از نوعی دوگانگی مدیریتی و نشان از وجود همان تناقض ها در سطح مدیریت امور می باشد.بجز مباحث فوق آنچه مهم است و دلسوزان جریان اصیل و واقعی عاشورا باید بدان توجه کنند ظهور و بروز مظاهری ست که چیزی جز انحراف وتحریف جریان عزاداری امام حسین ع نیست و این نشانه ها برای فرهنگ ملی عاشورایی فوق العاده خطرناک و قابل توجه اند. کمی بی پرده تر بگوئیم هرچه به مظاهر گوناگون جلوه های عزاداری افزوده می شود نمای سنتی و پاک و مطلوب عاشورا به محاق می رود و ذات عاشورا و پیام های واقعی حرکت امام حسین ع را به انحراف و حتی ابتذال می کشاند. برهمه دلسوزان دستگاه عزاداری سید و سالار شهیدان تبیین این مباحث لازم و واجب است که همیشه عزاداری برای حضرت اباعبدالله ع در حرکت دسته جات و محکم با زنجیر بر پشت خویش زدن نیست. و می توان شور حسینی را با شعور حسینی هم گام کرد و به وجوه دیگر عزاداری و تبلیغ ارزشهای آن پرداخت.
شیوه ظاهر شدن جوانان و گرفتار شدن آنها دردام افراط و تفریط. گروه اول با محاسن بلند و تقریبا چهره های عبوس و دیگر جوانانی با بدنهای تتو کرده و پوشیدن انواع لباسهای خارجی با مارک ها و برند های عجیب و غریب که هیچ سنخیتی با عزاداری و جلوه های سنتی آن ندارد. انواع پوشش ها با نوشته ها و عکسهای زشت و زننده که نه تنها هماهنگ با روح عزاداری حضرت سیدالشهدا نیست بلکه نوعی وهن جریان اصیل عاشورا نیزهست. تتوکردگردن و گلو و پشت سر بگیرید تا بازوان و سینه و .. و گروه دیگر آمیزه ای ازین دو اتفاق
هر دو جریان در حکم تحریفات عاشورا به شمار می روند و اگر مسئولین چاره ای نیندیشند تبعات منفی و ویرانگری به همراه خواهد داشت.
ادامه دارد...جوادنوری

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر