شهرستان بهار

دکتر یوسف فضایی، دانشمند بهاری، دار فانی را وداع گفت

شناسه خبر: ۹۸۹۲
دکتر یوسف فضایی، دانشمند بهاری، دار فانی را وداع گفت

یوسف فضایی، یکی از دانشمندان سختکوش و از پژوهشگران فرزانه کشور و زاده شهر بهار بود که روز گذشته به دیار باقی شتافت و عصر امروز مراسم تشییع پیکر آن مرحوم در آرامستان بهار برگزار می شود.

به گزارش نشاط شهر دکتر یوسف فضایی (فضائلی) متولّد 1313 خورشیدی در شهر بهار بود و دکترى ادیان و عرفان را از دانشکده الهیات دانشگاه تهران دریافت کرده و سال ها به کار تدریس و پژوهش مشغول و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج بود.

وی بیش از 20 عنوان کتاب در حوزه ادیان، عرفان و تاریخ نوشته و یا ترجمه کرده است. کتاب های «تاریخ عقاید و مذاهب شیعه» ترجمه کتاب « المقالات و الفرق» اثر سعد بن عبدالله ابى خلف اشعرى قمى (م 301ق)، «تاریخ مختصر زبان هاى سامى»، «پیدایش زبان و خط نویسی در جامعه بشری»، «تحقیق در تاریخ و عقاید شیخی گری، بابی گری، بهایی گری و کسروی گرایی»، «تحقیق در تاریخ و عقاید اهل سنّت و فرقه اسماعیلیه»، «تحولات تصوّف از دوره تیمور تا پایان قاجار»، «جامعه شناسی ادیان»، «جامعه شناسی دینی، جاهلیت قبل از اسلام» ترجمه و تحلیلی از کتاب الاصنام نوشته هشام بن محمّد بن کلبی (م 204ق) از آثار این دانشمند فرزانه است.

همچنین کتب «دایره المعارف مذاهب اسلامی و ادیان ایران» در دو جلد، «آفرینش جهان، انسان و آغاز شهرنشینى»، «بنیان هاى اجتماعى ادیان ابتدایی»، «مناظرات امام فخر رازى درباره مذاهب اهل سنّت»، «مذهب اسماعیلی و نهضت حسن صباح»، «سیر تکاملى تاریخ قرآن و تفسیر»، «درسنامه تاریخ ادیان پیش از اسلام»، «سیر تحوّلی دین های یهود و مسیح»، «مبانی عرفان و تصوّف و کلام جدید»، «بنیان های فکری و اجتماعی تشیّع» ،«تاریخ مذاهب اسلامی» ، «تحقیق در شخصیت تاریخی رستم پهلوان» ، «تحلیلی از مکاتب فلسفی ماتریالیسم و ایده آلیسم» ، «مبانی و مسایل اساسی عرفان اسلامی به زبان ساده» و «مسایل اساسی جامعه شناسی» از دیگر آثار این پژوهشگر فرزانه است.

وی همچنین در کتاب « تاريخ و جغرافياي شهر بهار» که در سال 1387 به چاپ رسید به طور خاص به شرح تاریخ مردمان شهر بهار و وضعیت جغرافیایی آن پرداخته و همچنین زندگاني، آثار و افكار دكتر يوسف فضايي به قلم خودش در آن نگارش شده است.

شهر بهار دارای نخبگان، دانشمندان و عرفای بسیاری است که در طول سالیان گذشته از شهر خود هجرت کرده و در سایر نقاط کشور و دنیا سکونت دارند که دکتر یوسف فضایی یکی از این دانشمندان است.

وی همچنین عضو انجمن بهاری های مقیم تهران بود و اگر چه در این شهر سکونت نداشت اما قلبش برای این مردم می تپید و در نهایت پس از مرگ پیکرش بر دوش مردمان این شهر تشییع شده و در موطن خود به خاک سپرده خواهد شد.

وی روز گذشته بر اثر کهولت سن دار فانی را وداع گفت و امروز مراسم تشییع آن مرحوم در آرامستان شهر بهار برگزار می شود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر