شهرستان بهار

بهار نفس می خواهد :

تحمیلِ تحمّلِ میراث های به ما رسیده ماحصل مصلحت جمع یا منفعت فرد؟!

شناسه خبر: ۹۹۱۷
 تحمیلِ تحمّلِ میراث های به ما رسیده ماحصل مصلحت جمع یا منفعت فرد؟!

آیا دراین چندسال مردم بهار در فریب خوردگیِ عمد ازسوی مسئولین بسر میبرند!؟ / بعد از اولتیماتوم های اخیر مبنی بر تحمّل بوهای مشمئز کننده میراث‌های به ما رسیده کرمانشاه و کردستان،حکم برافراشتن پرچم سفید بر مردم بهار صادر شد.

به گزارش نشاط شهر مردم شهر بهار چند سالیست که شباهنگام به جای استفاده از خوابی گوارا برای زدودن رنج روز،به جبر ملزم به تحمل حجم غلیظی از بوهای مشمئزکننده هستند؛البته ناگفته نماند که سعه صدر مردم به معنی مغلوب شدگی نیست و از نجابت آنهاست اما چند صباحیست که این سعه صدر باعث تهاجم از باب جدیدی به نام منفعت شده و به تبع آن، آسایش اندک مردم هم سلب شده، نفس هایشان بند آمده و طاقت شان بر طاق رزم نشسته..!


بمب شیمیایی تحفه ای گرانبها ازسوی میراث های به ما رسیده!

بی شک آنچه جای سوال در ذهن مردم بهار و بررسی های فراوان از سوی مسئولین خواهد داشت،چرایی به طول انجامیدن مدت زمان رفع بوهای مشمئز کننده کارخانجات آلاینده شهرک صنعتی بهاران است!شایان ذکر است که بعداز فعالیت ها،پویش ها واعتراضهای بیشمار مردم بهار در سالهای متمادی پیشین که حساب این جنبش ها از دست رفته مردم هنوز هم چشم انتظار رسیدن به حق طبیعی خود، همان تنفس پاک و سالم به جای بمب شیمیایی به تعبیر مجمع عالی بسیج شهرستان می باشند؛گویی نفس کشیدن هم برایشان یک آرزوی دست نیافتنی شده!!

دکترشریعتی:اگر نمیتوانی به مردم خدمت کنی برو تا خیانت نکنی

اهالی رنجور بهار سال هاست با آشفته بازار سیاست سازان مولدِ این کارخانجات مزاحم دست و پنجه نرم می کنند و به نوعی دچار روایت سردرگمی و فریب خوردگی شده اند!
مردمی که در عیان با عجز و بی قدرتی مسئولین و گاهاً با تلاش آن ها طرفند و در نهان از منافع شخصی آینده پژوهانه آنها بیخبر...
اما تاریخ گواهی خواهد داد!

حکایت خون به نرخ روز خوری!

سخن اینجاست چرا کارخانهای که در کردستان و کرمانشاه،جایی و یا بهتر است بگوییم اجازه ای برای فعالیت ندارند در بهار مجوز برای فعالیت گرفته! اگر بنا به توسعه باشد قطعاً کردستان وکرمانشاه مشتاق تر از مردم بهار برای رشد و توسعه شهر خود هستند!
اثرات مضر بهداشتی این کارخانه ها که حاوی بخار گوگرد و سولفور است بر ریه های مردم رخنه کرده که اگر به همین منوال پیش رود باعث مرگ تدریجی نفس های این دیار خواهیم بود.
لحظه به لحظه مردم این شهر از هوای آلوده نفس می کشند و به تبع،منفعت و نان این کارخانه ها با بیمارکردن ریه و سیستم تنفسی مردم این شهر صورت میگیرد!


مارپیچ سکوت در مالکیت سهم آلایندگی

دراین چندسال چرا مسئولین،علی الخصوص مسئولین بومی ازسهم آلایندگی شهرستان صحبت یا خبری به مردم ارائه نکردند؟
مردم برای اولین بار پس از سالها باید از زبان نماینده معین از این سهم با خبر شوند؟
آیا مسئولین مردم را در جایگاه آگاهی و آشنایی نمیدانند یا از این حق که متعلق بهار است اطلاعی نداشتند؟
چرا تاکنون پیگیرو خواستار این سهم از مراجع مربوطه نشده اند؟
سهمی که درشهرداری ودهیاری ها باید صرف مردم می شده کجاست؟
شاید هم از این حق و سهم مطلع نبوده اند و صرفاً به دنبال حذف این کارخانهها بودهاند؟!
از مسئول بومی بعیداست که بی خبر باشد مگر به اقتضای اطلاعاتشان بوده یا التزام جایگاه سیاسیشان یاهم به اکتفای سطح زیستی همشهریانشان!
بگذریم هر چه که هست قابل قبول نیست..

دستاورد کارخانه های به ما رسیده تاکنون به جز آزردگی مردم چیزی نداشت چه برسد به توسعه!

اما نگذریم از بحث نصب پایش آنلاین که هزینه بر بودن این سیستم باعث عدم پیگیری و بیتوجهی از سوی استاندار شده و همچنین الزام بر تحمل بو و اثرات منفی و مضر بهداشتی این کارخانه ها به علت توسعه شهرستان و البته در کنارش هم شاید رشد شرکا و همینطور کنار آمدن با میراث گذشتگانی که از کردستان و کرمانشاه به علت خروجی های بخار گوگرد،سولفور و غیره نفی و دفع شده بوده،پیشنهادی ازطرف فرماندار محترم شهر بهاراست وهمچنین خودداری از تعویض فیلتر،کارخانه هابه علت هزینه بر بودن،از این وظیفه اجتناب و محیط زیست هم گاه گاه با صدور بیانیه ای در رسانه ها این کارخانهها راموظف به تعویض فیلتر میکند ولاغیر!
بد نیست گریزی به منطق مسئول گذشته مسئول محیط زیست هم اشاره کردکه گفته بود:اساس کار این کارخانه ها گوگرد است وما نمیتوانیم بگوئیم این کارخانه هامشکل دارند یاندارند!


آیا شگرد داستان فریب خوردگیست؟!


(قانون پایستگی مشکلات کارخانه های آلاینده بهار این چنین است:از کارخانه ای به کارخانه بعدی فراموش میشود!)

تداعی پازل به هم ریخته کارخانههای مزاحم حمایت شونده همیشگی گویا همچنان در ذهن مردم بهار سردرگمی برجای خواهد گذاشت؛

از تریبون عظیمی زاده تا تجمع مردم در مقابل فرمانداری
از مُهر نفس های آسیب دیده در طوماری چندصد نفره تادستور فرماندار(مرادی پناه) به پلمپ کشتارگاه
ازدستور اداره محیط زیست بهار به تغییر روند فعالیتهای کارخانه های اسید سازی تا عدم اجازه فعالیت ۶ ماهه کارتن سازی
از ارجاع کاغذ کرافت به مراکز قضایی تا تعطیلی دیانا کاغذ
و دست آخر از اولتیماتوم مجمع عالی بسیج شهرستان در سه سال پیشین تا دهن کجی و نمایش زور و بازوی کارخانهها در این چند سال به مردم با نشان حمایت برخی مسئولان..
و از همه بدتر بهانه ی نامعقولِ مضحکِ عجیب غریبی بنام غیر قابل شناسایی بودن منشأ اصلی بوهای مشمئز!
گویا خیلی واضح تر از این پازل به هم ریخته کلید خورده قضایا؛نشان ب آن نشان بند پ!

اما گریزی بزنیم به اولتیماتوم دادستان به کارخانههای انتشار بوی مشمئز کننده

در طی مصاحبه ای که با احسان فرجی دادستان شهرستان بهار داشتیم وی گفت: به کارخانههای فوق اعلام شده بود دراولین فرصت به رسیدگی مشکل کارخانه خوداقدام کنند و اقداماتی امثال تعویضفیلتر دیانا کاغذ در روزهای جاری انجام شده است واما در رابطه با روند اصلی مشکل، شرکت های شهرک صنعتی را مکلف کردیم این کارخانه های آلاینده را به شرکتهای دانش بنیان برای رفع مشکل بوهای مشمئز کننده و کاهش خطرات بهداشتی معرفی کنند.

وی در ادامه افزود:در شهر اراک و در منطقه شهرک صنعتی فرمهین طرحی مشابه طرح کارخانه های اسید سازی شهرک صنعتی بهاران اجرا شده که نتیجه مثبتی داشته است که اگر لازم باشد با عوامل شرکت های خدماتی و محیط زیست برای تحلیل و ارزیابی طرح مذکور از شهرک صنعتی فرمهین سرکشی خواهیم داشت تا آن طرح را در شهرک صنعنی بهاران پیاده سازی کنیم.

دادستان شهرستان بهار در پایان اظهارکرد:اکنون درپیداکردن منشا بوی مشمئز کننده سردرگم هستیم چراکه تاکنون دراین چندسال تجهیزات تشخیص بو نتوانستند بصورت قطعی منشأ بوی مشمئز را از میان چند کارخانه نشان دهند اماهرزمان به مرحلهای برسیم که بدانیم کدام کارخانه منشأ اصلی انتشاربوی مشمئزکننده است زمان متعارفی برای حل مشکل ارائه خواهیم داد و اگر بازهم تخلف کنندپلمپ خواهندشد.

و اما سخن پایانی؛
درمدت چند سال پیشین که حساب آن از کف همگان،به جبر طولانی بودن این مشکل از دست رفته،مردم هرلحظه منتظر شنیدن خبری منباب رفع مشکل کارخانه های آلاینده بودند اماهنوزهم بعداز اینهمه سال واین همه آمدورفت مسئولین متعدد از جمله محیط زیست،فرمانداری و غیره هنوز در گیرودار مشخص نبودن منشأ بود به دلیل عدم توانایی دستگاه های تشخیص بوی تجهیزات هستیم!!!!!

گویا این فقره راهرچه بشکافیم بیشتر بوی متعفن بیتجربگی مسئولان و بی توجهی کارخانه هااذیت و ناراحتمان می کند؛اما باز هم بهار و بهاری محکم در دفاع ازحق خود که همان مطالبه تنفس پاک و سالم برای خود و فرزندان آتی خود است ایستاده؛
چرا که بهار،نفس می خواهد...

شهرزاد عباسی

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر