شهرستان بهار

سواد رسانه اي در فضاي مجازي

شناسه خبر: ۹۹۳۹
سواد رسانه اي در فضاي مجازي

براى رسيدن به يک جامعه سالم در عصرى كه ابزارهاى ارتباط با فضاى مجازى ، الگوهای خاصى را ايجاد كرده اند، بايد فرهنگ استفاده از ظرفيت ها و در عين حال خطرهاى موجود در اين عالم مجازى را به همگان آموخت.

به گزارش نشاط شهر لازمه حضور و فعالیت در فضای مجازی، داشتن سواد نوین است. نداشتن سواد رسانه ای ، حضور افراد در فضای مجازی را با چالش هایی همراه می کند که همانند رانندگی بدون گواهینامه است.
سواد رسانه ای، مهارتی است که لازم است مردم درکناراستفاده ازرسانه ها و به خصوص اینترنت به عنوان یک رسانه تعاملی،به آن مجهز شوند.

استفاده از رسانه ها یک تیغ دو لبه است، یک لبه آن ارتقای سطح فکر، فرهنگ و دستیابی سریع به اطلاعات و ارتباطات موثر در همه زمینه ها است وسوی دیگر این تیغ، آسیب های بی شماری در حوزه های فردی، خانوادگی، اجتماعی، سبک زندگی و فرهنگ عمومی نهفته است. به ویژه آنکه با فاصله اطلاعاتی و مهارتی بین افراد و مخصوصاً جوانان با والدین از یکسو وتنوع وتخصصی شدن رسانه های جدید، لزوم ارتقای مهارت های سواد رسانه ای دو چندان می شود.

اهمیت و نقش فضای مجازی و رسانه ها به گونه ای است که مقام معظم رهبری همواره دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را گوشزد می کنند و به کرات فرموده است: «اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور میشدم »که این خود اهمیت بالای فضای مجازی را مشخص می کند.

با توجه به آمارها و بررسی ها درباره حوزه فضای مجازی و نحوه پیشرفت فناوری، اینچنین استنباط می شود که استفاده مردم از اینترنت و شبکه های اجتماعی به گونه ای رو به رشد است که بعید نیست در آینده ای نه چندان دور ، زندگی مجازی از زندگی حقیقی انسان ها هم مهم تر شده و از آن پیشی بگیرد.

در هر صورت چه بخواهیم و چه نخواهیم، تار و پود زندگی مردم بیش از پیش ، از واقعیت و مجازی شکل خواهد گرفت و چنین زندگی ای، چالشهای خود را خواهد داشت که جدی ترین آن کمرنگ شدن روزافزون حریم خصوصی است.

آنچه امروزه حائز اهمیت است این است که باید مهارتهای زندگی و نحوه استفاده صحیح از فضای مجازی که به عنوان یک فرا رسانه و یا یک رسانه چند وجهی و موثر است را به همگان آموخت.

محسن دوستان
انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر