شهرستان بهار

نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان برگزار می‌شود

شناسه خبر: ۹۹۷۱
نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان برگزار می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه نخستین جشنواره ملی شعر و کودک نوجوان برگزار می‌شود از هدیه ویژه اعضای فعال با عنوان اپلیکیشین «طاقچه بی‌نهایت» خبر داد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از فارس، عاطفه زارعی ظهر امروز به مناسبت فرارسیدن هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در جمع اصحاب رسانه استان اظهار کرد: برنامههای بیست و هشتمین دوره هفته کتاب با شعار «دانایی، مانایی» به دلیل موج سوم شیوع ویروس کرونا؛ به صورت مجازی و غیر حضوری از ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه برگزار میشود.

۱۴۸۰ برنامه فرهنگی ویژه هفته کتاب

وی با بیان اینکه در هفته کتاب یکهزار و ۴۸۰ برنامه در سطح شهرستانها و مرکز استان پیش بینی و برنامه ریزی شده است افزود: در روز ۲۴ آبان به صورت غیر حضوری و با پیش ثبت نام در سامانه مدیریت کتابخانه های عمومی استان samanpl.ir امکان عضویت رایگان برای همه مردم فراهم شده است.مدیرکل کتابخانههای عمومی استان همدان تصریح کرد: به منظور تکریم اعضای فعلی کتابخانههای عمومی، تمدید عضویت تمامی اعضای کتابخانههای عمومی کشور به مدت یکسال از تاریخ ۲۴ آبان ماه به صورت رایگان انجام میشود.

نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان برگزار میشود

وی ادامه داد: نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کوتاه کودک و نوجوان با محوریت کتاب، کتابخوانی و کتابخانه توسط محفل ادبی هگمتانه و اداره کل کتابخانههای عمومی استان همدان با عنوان "دوست من کتاب" در نظر گرفته شده که امسال برگزار میشود.

زارعی با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش شعر و داستان در نظر گرفته شده خاطرنشان کرد: شعر در سه بخش، شاعران کودک ( از ۷ تا ۱۲ سال)، بخش شاعران نوجوان ( از ۱۳ تا ۱۷ سال)، شاعران جوان و بزرگسال (بالای ۱۷ سال) و داستان نیز در در سه بخش نویسندگان کودک ( از ۷ تا ۱۲ سال) نویسندگان نوجوان ( از ۱۳ تا ۱۷ سال) و نویسندگان بزرگسال(۱۸ به بالا) در نظر گرفته شده است.

تقدیر از برگزیدگان جشنواره کتابخوانی رضوی در هفته کتاب

وی با بیان اینکه تقدیر از برندگان، دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز در این هفته انجام میشود گفت: در دهمین دور جشنواره کتابخوانی رضوی ۴۲ هزار و ۴۴۳ نفر شرکت کردند که ۴ نفر برنده ملی و ۵۰۶ نفر برنده استانی معرفی خواهند شد.

مدیرکل کتابخانههای عمومی استان همدان اظهار کرد: مراسم استانی هفته کتاب در تاریخ ۲۷ آبان ماه با حضور مقامات ارشد استان و تمامی کتابداران به صورت مجازی برگزار میشود.

اشتراک یک ساله اپلیکیشن طاقچه بینهایت هدیه ویژه اعضای فعال

وی با بیان اینکه امسال هدیه ویژهای برای اعضا فعال کتابخانه های عمومی داریم افزود: اشتراک یکساله کتابخانه الکترونیکی طاقچه بینهایت برای اعضای فعال کتابخانههای عمومی در نظر گرفته شده که بتوانند کتابهای مورد علاقه خود را به صورت رایگان و الکترونیکی دانلود و مطالعه کنند.

زارعی با اشاره به اینکه جلسه ویژه کارگاه شعر و داستان کودک و نوجوان محفل ادبی هگمتانه با حضور اعضا فعال و علاقمند و شاعران برجسته کشوری و استانی نیز در این هفته در نظر گرفته شده است تصریح کرد: در مجموع ۱۱۰ نشست کتاب خوان، ۱۴ نقد کتاب، هفت برنامه رونمایی از کتاب، ۶۰۰ برنامه ویژه کودک و نوجوان شامل قصه گویی، کاردستی، نقاشی، نمایشگاه کتاب، جمع خوانی، نمایش عروسکی و...، ۶۶ مسابقه کتاب خوانی، ۲۷ کارگاه کاردستی، مسابقه نقاشی، نمایشنامه خوانی، شعرخوانی، قصه گویی، ۱۳۰ نمایشگاه مجازی کتاب، ۱۳۳ جلسه مطالعاتی و معرفتی با محوریت کتاب و با موضوعات متنوع برگزار میشود.

وی تأکید کرد: شادپیمایی کتابخانه عمومی سیار یار مهربان با همکاری شهرداری همدان و با حضور گروه عمو صفا در روز شنبه ۲۴ آبان در سطح شهر همدان برگزار میشود.

مدیرکل کتابخانههای عمومی استان همدان درباره انعقاد تفاهم نامهها و برنامههای مشترک نیز اظهار کرد: انعقاد و تمدید تفاهمنامه با جهاد دانشگاهی، دانشگاه فنی و حرفهای شهیدمفتح و انجمن ناشنوایان استان همدان نیز در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برگزاری مسابقه پویش کتابخوانی «سه دقیقه با کتاب» به صورت مجازی با همکاری جهاد دانشگاهی و در راستای تفاهمنامه امضا شده با آن نهاد برای جامعه هدف دانشجویان برگزار میشود.

زارعی تصریح کرد: نشست علمی با عنوان «نقش کتاب و کتابخوانی در کاهش جرم» با ارائه «فریدون جعفری» دستیار ویژه وزیر علوم در حوزه حقوق شهروندی و مدیر کل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و با همکار انجمن خیرین کتابخانه ساز استان همدان برگزار میشود.

برنامههای شاخص شهرستانها در هفته کتاب

وی با بیان اینکه شهرستانهای استان نیز برنامههای متنوعی برگزار خواهند کرد ادامه داد: در شهرستان ملایر افتتاح پیشخوان کتاب روستای مهدویه، مسابقه کتابخوانی آنلاین حرمان هور (۲۰آبان تا ۶ آذر)، راه اندازی رادیو نامک(تولید پادکست از ۲۴ آبان) به همراه برنامههای دیگر پیش بینی شده است.

مدیرکل کتابخانههای عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: در شهرستان درگزین برنامه «هفت شب، هفت کتاب» ویژه معرفی کتاب توسط اشخاص حقیقی و حقوقی شاخص شهرستان برگزار میشود و در شهرستان فامنین نشست کتابخوان کتابداران شهرستان تدارک دیده شده است.

وی گفت: در شهرستان بهار ویژه برنامه «بهارنامه» به منظور معرفی مفاخر شهرستان بهار از ۲۵ آبان هرشب ساعت ۲۱ در صفحه اینستاگرام استان و آپارات برگزار میشود.

زارعی اظهار کرد: در شهرستان نهاوند برنامهای با عنوان "لائودیسه" (نام سابق نهاوند) در برگیرنده گفتوگوهایی برای فرهنگ با رویکرد کتاب و کتابخوانی در اینستاگرام نهاوند پخش خواهد شد.

وی افزود: در شهرستان تویسرکان نیز برگزاری پویش کتابخوانی «آبان و یار مهربان» با همکاری شورای شهر و شهرداری و در شهرستان رزن نشست کتابخوان با عنوان «سفره با طعم کتاب» برگزار خواهد شد.

مدیرکل کتابخانههای عمومی استان همدان تصریح کرد: در شهرستان همدان نیز نشست کتابخوان با عنوان «دانایی مانایی» و مسابقه مادران قصهگو در نظر گرفته شده است.

وی از افتتاح بخش ناشنوایان در کتابخانه مرکزی خبر داد و گفت: مسابقه نقاشی ویژه کودکان نیز در این هفته برگزار میشود.


انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر