سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار گفت که عاملان قطع ۶ اصله درخت «بید» در منطقه حفاظت شده «آلما بلاغ» این شهرستان به دستگاه قضایی بخش صالح آباد معرفی شدند.

شناسه خبر: 11809

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایرنا ، معصومه پارچیان» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ماموران اجرایی حفاظت محیط زیست هنگام گشت زنی و کنترل منطقه حفاظت شده «آلمابلاغ»، متوجه قطع درخت توسط چند نفر در اراضی روستای باباعلی و بارگیری آن با خودرو شدند.

وی اضافه کرد: پس از اخطار و تذکر از سوی محیط بانان و جلوگیری از ادامه فعالیت آنها، افراد متخلف از قطع درختان دست کشیده و به تذکر محیط بانان توجه کردند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار ادامه داد: برای این سه متخلف به علت قطع غیر قانونی درختان منطقه حفاظت شده آلمابلاغ پرونده قضایی تشکیل و برای رسیدگی در اختیار دادگاه بخش صالح آباد قرار گرفته است.

پارچیان افزود: طبق ماده ۱۱ قانون حفاظت محیط زیست قطع‌ درختان، بوته‌کنی‌، تجاوز و تخریب‌ محیط‌زیست‌ و هر عملی‌ که‌ موجب‌ از بین‌ رفتن‌ رستنی ها و تغییر اکوسیستم‌ در پناهگاه های‌ حیات‌ وحش‌ و مناطق‌ حفاظت‌ شده‌ شود، ممنوع‌ است‌.

وی بیان کرد: طبق گفته این افراد آنها اقدام به دریافت مجوز از شورای اسلامی روستای باباعلی برای قطع درختان کرده بودند و بابت هر کیلوگرم چوب یک هزار و ۲۰۰ تومان پرداخت کرده اند.

پارچیان با قدردانی از همکاری اهالی ۲ روستای اختاچی و باباعلی با محیط زیست، از دوستداران طبیعت خواست در صورت مشاهده هر گونه تخریب محیط و شکار غیرمجاز موضوع را از طریق تماس با سامانه ۱۵۴۰ به یگان حفاظت محیط زیست گزارش کنند.

آلمابلاغ یکی از قله های زیبای کوه الوند است که با وسعت هفت هزار و ۵۰۰ هکتار و سیمایی کوهستانی و تپه ماهوری، مجموعه ای کم نظیر از پستانداران، پرندگان و خزندگان را در خود جای داده است.

۳۰ درصد از منطقه حفاظت شده آلمابلاغ در شهرستان بهار قرار دارد و این منطقه با چشمه ساران بزرگ و کوچک، از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است و انواع لاله، بادام و پیازکوهی، شنگ، زنبق، موسیر، آلبالوی وحشی، زرشک و تمشک، گیاهان کنگر، ریواس، شیرین بیان، آویشن، گون و بومادران که خاصیت دارویی دارند در این منطقه به خوبی می روید.

عقاب طلایی، سبز قبا، جغدهای کوچک، هدهد، دارکوب و انواع چکاوک و سار، قوچ و میش، گرگ، خرگوش، شغال، تشی، کفتار، گراز و سنجاب زمینی از شاخص ترین گونه جانوری این منطقه به شمار می روند.

 

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
اجتماعی، اقتصادی