سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

«وارثان عاشورا»
معرفی کتاب؛

«وارثان عاشورا» (1403/4/28 22:32:40)

«وارثان عاشورا» کتابی از دیروز تاریخ برای امروز و فردای ما است؛ کتابی که از بنی‌امیه سخن می‌گوید تا به آمریکا برسد؛ کتابی که از فرعون و ساختار حکومتش سخن می‌گوید تا به تمدّن مدرن برسد؛ کتابی که از ریشه‌های بدعهدی کوفیان سخن می‌گوید تا به غربت امروز امام‌زمان عجل‌الله فرجه برسد.
کتاب «شب دهم»
معرفی کتاب؛

کتاب «شب دهم» (1403/4/27 11:41:55)

هجدهمین جلد کتاب «هدهد سفید» در روایتی با عنوان «شب دهم» اثر مسلم ناصری، نویسنده حوزه کودک و نوجوان در سه پرده، شب دهم محرم را روایت می‌کند.
یزید یا شمشیرِ محافظه کاران ؟!

یزید یا شمشیرِ محافظه کاران ؟! (1403/4/23 10:38:09)

برخی بر این باورند که امام حسین(ع) را یزید(ل) به شهادت رسانید حال آن که یزید در قواره ای نبود که بتواند در برابر امام قد علم کند! حتی پدر یزید هم نتوانست با امام مقابله کند! به همین خاطر به پسرش هم سفارش کرده بود که هرگز با حسین از دَرِ جنگ وارد نشود!! اما آن چه یزید را به این اقدام جسورتر کرد؛ وجودِ افراد منفعت طلب ومحافظه کار وعافیت طلبانی بودند که فکر می کردند در هوا خواهی امام حسین(ع ) به آب و نوایی می رسند!
زیبایی‌شناسی حقوق عامه در دوره امامت امام حسین(ع)

زیبایی‌شناسی حقوق عامه در دوره امامت امام حسین(ع) (1403/4/21 12:59:02)

سفر حماسی امام حسین(ع) به کوفه در سال 60 هجری قمری، نقطه عطفی در تاریخ اسلام و بشریت به شمار می‌رود. این واقعه عظیم، همواره مورد بحث و بررسی مورخین، اندیشمندان و حقوقدانان بوده است. در این پژوهش، به بازخوانی انگیزه‌های این سفر از منظر هرموتیک، تاریخ و زیبایی‌شناسی حقوق عامه در دوره امامت امام حسین(ع) می‌پردازیم.
توسعه و رونق هنرصنعت سفال لالجین در گرو تلاش دبیرخانه

توسعه و رونق هنرصنعت سفال لالجین در گرو تلاش دبیرخانه (1403/3/17 15:04:52)

در آستانه فرارسیدن هفته صنایع‌دستی، احمد رجبی راغب، فعال و کارشناس حوزه صنایع‌دستی در شهر جهانی سفال در یادداشتی نوشت: صنایع‌دستی لالجین به عنوان نمادی از نوع زندگی و فرهنگ‌بومی مردم، همواره نقش مهمی در زندگی آن‌ها داشته است.
عنوان:«شب گرفتن ماه»
معرفی کتاب؛

عنوان:«شب گرفتن ماه» (1403/2/29 14:47:11)

«شب‌گرفتن ماه» تلخیص محمدرضا سرشار است از اثر «بسی رنج بردم» نوشته‌ی یکی از بزرگترین نویسندگان تاجیکستان ساتم الوغ‌زاده که حکایت داستانی- تاریخی جذابی از زندگی و زمانه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی است. محمدرضا سرشار این اثر را برای مخاطبان نوجوان به فارسی روان کرده است.
زنگِ خطرِ بی عدالتی
به مناسبت ۲۵ اردیبهشت روزِ بزرگداشتِ حکیم فردوسی

زنگِ خطرِ بی عدالتی (1403/2/25 12:00:41)

فردوسی ریشه ی همه ی بدبختی های جامعه را بی عدالتی می داند! به همین خاطر به همه حاکمان و دادگران جامعه گوشزد می کند که فرمان اصلی خداوند بر شما رعایتِ عدالت است! حاکمانی که نخواهند و یا نتوانند؛ داد و عدالت را در جامعه زنده نگه دارند؛ نشانه ی ضعفِ آنان در مردم داری و مردم مَداری است!! او جنس چنین حاکمانِ ضعیفی را از دیوان و اهریمنان می داند نه از آدمیان!!
برگزاری برنامه ادبی حکیم هزاره ها ابوالقاسم فردوسی

برگزاری برنامه ادبی حکیم هزاره ها ابوالقاسم فردوسی (1403/2/24 10:41:09)

این برنامه ادبی با حضور شهردار، مسئولان و کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان استان همدان، لالجین و صالح آباد، نمایندگی آموزش و پرورش صالح آباد، تعدادی از اساتید ادبیات فارسی صالح آباد و جمعی از دختران نقال و شاهنامه خوان از شهرهای صالح آباد، بهار و لالجین و اعضای کانون پرورش فکری کودکان در محل کانون پرورش فکری کودکان شهر صالح آباد برگزار شد
اثر کشف‌شده در خیابان باباطاهر همدان به دوره ایلخانی برمی‌گردد

اثر کشف‌شده در خیابان باباطاهر همدان به دوره ایلخانی برمی‌گردد (1403/2/19 21:36:02)

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اعلام کرد: در سفال‌های تاریخی کشف شده در عملیات اجرایی پیاده‌راه باباطاهر همدان شواهدی دوره اسلامی، متأخر اسلامی و ایلخانی یافت شده است.
صنایع‌دستی پیشران توسعه و اشتغال استان همدان/ پرداخت ۵۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌‎دستی همدان

صنایع‌دستی پیشران توسعه و اشتغال استان همدان/ پرداخت ۵۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌‎دستی همدان (1403/2/18 14:28:26)

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‎دستی استان همدان با اعلام اینکه صنایع‌دستی استان همدان ظرفیتی مناسب برای کمک به تحقق شعار سال با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردمی» دارد، گفت: 510 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی و تبصره ۱۸ سال گذشته به هنرمندان صنایع‌دستی استان پرداخت شده است.
ضرورت بازشناسی اندیشه‌های مولانا جلال الدین محمد بلخی در مدیریت جامعه معاصر: تاملی بر نقش حکمت کهن در عصر حاضر

ضرورت بازشناسی اندیشه‌های مولانا جلال الدین محمد بلخی در مدیریت جامعه معاصر: تاملی بر نقش حکمت کهن در عصر حاضر (1403/2/12 20:26:48)

در دنیای پیچیده و پرشتاب امروز، جوامع بشری با چالش‌های متعددی در عرصه‌های مختلف روبرو هستند. در این میان، بازشناسی اندیشه‌های مولانا جلال الدین محمد بلخی، عارف و شاعر نامدار ایرانی، و بهره‌گیری از حکمت عمیق او در مدیریت جامعه معاصر، امری ضروری و حیاتی به نظر می‌رسد.

باید با در نظر گرفتن دغدغه‌های ۱۴ میلیون نفری که به نامزد پیروز رأی ندادند، اجازه ندهیم که آن‌ها مأیوس شوند / این انتخابات حاوی پیام‌های مهم کاهش مشارکت بود / عدم تمایل بخش قابل توجهی از مردم برای استفاده از حق انتخاب خود باید اهل سیاست را به خود بیاورد؛ نمی‌توانیم به راحتی از کنار آن بگذریم / مهم‌ترین نکته این است که این کاهش مشارکت برای ما تبدیل به یک مسئله جدی شود

فرهنگ و هنر