شهرستان بهار

افزایش ۴۰ درصدی قیمت میوه در بازار

شناسه خبر: ۱۰۰۲۰
افزایش ۴۰ درصدی قیمت میوه در بازار

آنطور که مسئولان تامین اقلام ضروری خبر می‌دهند بازار گوشت قرمز با تامین نهاده‌های دامی رو به کاهش نرخ متمایل شده است.

به گزارش نشاط شهر به نقل از پول نیوز، معیشت و سفره مردم، همواره از مهم اولویتهای تامین نیازهای یک جامعه توسط دولت هاست، موضوعی که در رکود اقتصادی بعد از شیوع ویروس کرونا نیز بیش از پیش مورد اهمیت واقع شده است. ایران در این روزها علاوه بر مدیریت و کنترل شیوع ویروس کرونا با ویروسی دیگر با نام "تحریم" نیز میجنگد.

جنگ اقتصادی که دولتهای متخاصم بیش از هر چیزی برای هدف قرار دادن معیشت مردم به راه انداختهاند. هر چند با فراز و نشیبهای بسیار در بازار اقلام اساسی نوساناتی ایجاد شد، اما برای بررسی اوضاع اقلام ضروری در این روزها به سراغ مسئولان مربوط به تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی رفتهایم.

قاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی تغییری نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون فعالان بازار در بیم و امید به سر میبرند که وضعیت بازار چطور خواهد بود، اما این امر به معنای ارزانی کالا نیست، بلکه خریداری در بازار وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی در رکود به سر میبرد، افزود: صاحبان کالا اطمینانی به کاهش قیمتها ندارند و هم اکنون منتظرند که روند بازار به کدام سمت و سو خواهد رفت.

حسنی ادامه داد: با کاهش ۲۰ درصدی نرخ ارز نسبت به یکماه اخیر انتظار افت نرخ محصولات را داریم که متاسفانه تا این لحظه رخ نداده است.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره علل گرانی نرخ حبوبات در خرده فروشیها بیان کرد: گرانی نرخ حبوبات در خرده فروشیها نوعی سودجویی و زیاده طلبی فروشندگان است و هیچ ارتباطی به کمبود ندارد.

وی درباره آینده بازار اقلام اساسی گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز باید منتظر ماند و دید که در بازار چه اتفاقی میافتد و پیشبینی خاصی راجع به وضعیت بازار نمیتوان داشت.


نرخ هر کیلو شقه گوسفندی ۱۲۰ هزار تومان

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه نرخ گوشت گوسفندی در بازار تغییری نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۰۶ تا ۱۰۸ هزار تومان به مغازه دار و ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان به مصرفکننده عرضه میشود.

وی با اشاره به اینکه بازار گوشت رونق چندانی نداشته است، افزود: با توجه به تعطیلی پیش رو مردم بلاتکلیف هستند و این امر روی بازار هم تأثیرگذار است.

ملکی ادامه داد: با توجه به واریز حقوق کارمندی و کارگری پیشبینی میشود که اتفاق خاصی در بازار رخ ندهد و تنها در صورت بارندگی و ایجاد اختلال در حملونقل، قیمتها کاهش بسیار ناچیزی داشته باشد که آن هم موقتی خواهد بود.


انباشتگی دام در واحدهای دامداری علت اصلی کاهش نرخ گوشت در بازار

منصور پوریان رئیس شورای تامینکنندگان دام کشور در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی از روند کاهشی نرخ دام در بازار خبر داد و گفت: با توجه به انباشت دام در واحدهای دامداری و روند کاهشی نرخ ها، نرخ دام به حد منطقی خود رسیده است.

وی نرخ هر کیلو گوساله را ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان و گوسفند ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان اعلام کرد.

پوریان درباره آینده بازار گوشت بیان کرد: با توجه به انباشتگی دام سبک و سنگین پیشبینی میشود که طی روزهای آتی نرخ دام در بازار کاهش یابد.

رئیس شورای تامینکنندگان دام از افزایش ۳۰ درصدی تولید دام خبر داد و گفت: با توجه به افزایش جمعیت دام و رفع نسبی مشکلات نهادههای دامی، نرخ کاهش مییابد.


افزایش نرخ مرغ در بازار ادامه دار شد/ نرخ مرغ ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان

محمد علی کمالی سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، از استمرار روند افزایش نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۸ هزار و ۷۰۰ تومان، مرغ آماده به طبخ درب کشتارگاه ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان و خرده فروشی ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی افزود: با توجه به واریز حقوق کارمندی و کارگری و ازدیاد تقاضا برای خرید پیشبینی میشود که نرخ مرغ در بازار افزایش یابد.

کمالی سروستانی با اشاره به اینکه تعطیلات پیش رو عادی نیست، بیان کرد: در تعطیلات عادی با ازدیاد سفرها، نرخ مرغ افزایش مییابد، اما طی این ۲ هفته برای ارزاق عمومی محدویت و تعطیلی وجود ندارد که بر بازار اثر بگذارد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: مرغداران کماکان نگران تامین نهادههای دامی هستتد که با استمرار روند فعلی احتمال میدهیم که نرخ مرغ در بازار افزایش یابد.

این مقام مسئول از افزایش نرخ مصوب نهادههای دامی خبر داد و گفت: روز گذشته ستاد تنظیم بازار نرخ هر کیلو ذرت را یک هزار و ۷۰۰ تومان، کنجاله سویا ۳ هزار و ۲۲۰ تومان و لوبیا سویا ۳ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرد که افزایش قیمتها اثر خود را بر بازار آزاد گذاشته است.

به گفته وی، با وجود انکه صد درصد نیاز مرغداران از طریق سامانه بازارگاه تامین نمیشود و تولیدکنندگان در تامین نهاده با مشکلات زیادی روبهرو هستند، همین امر موجب شده مرغداران در امر جوجه ریزی احتیاط کنند که ثبات نرخ مرغ طی هفتههای اخیر مصداق بارز این موضوع است.


بازار تخممرغ تعریفی ندارد/نرخ هر شانه تخممرغ ۲۴ هزار تومان

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه بازار تخممرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخممرغ درب مرغداری ۱۲ هزار تومان معادل شانهای ۲۴ هزار تومان است.

وی نرخ تمام شده هر کیلو تخممرغ را بالای ۱۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: فروش با نرخهای فعلی برای تولیدکننده صرفه اقتصادی ندارد.

نبی پور با اشاره به اینکه وضعیت صنعت مرغداری طی ۴۰ سال اخیر بیسابقه است، بیان کرد: با گسترش شیوع آنفلوانزا، مرغهای تولیدی در واحدهای مرغداری به طور کامل از بین میرود، اما هم اکنون به سبب نبود ذرت و کنجاله به مرور از بین میرود.

این مقام مسئول نرخ کنونی هر کیلو ذرت را ۴ هزار و ۴۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

به گفته وی، با توجه به افزایش نرخ نهادههای دامی و جوابگو نبودن سامانه بازارگاه، نرخ تخممرغ باید به نرخ تمام شده تولید برسد، در غیر این صورت صنعت مرغداری به تعطیلی کشیده میشود.


لبنیات گران شد/نرخ هر بطری شیر کم چرب ۷ هزار و ۱۰۰ تومان

محمد رضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی از افزایش نرخ لبنیات در بازار خبر داد و گفت: نرخ ماست دو و نیم کیلو دبه پرچرب ۲۴ هزار تومان، دبه کم چرب ۲۱ هزار تومان، شیر نایلون ۵ هزار و ۴۰۰ تومان و پنیر ۴۰۰ گرمی کاپ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان، ماست کم چرب ٩٠٠گرمی ۸ هزار تومان و ماست پرچرب ٩٠٠ گرمی ۹ هزار و ۷۰۰ تومان است.

بنی طبا نرخ شیر بطری کم چرب ۷ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: نرخ هر کیلو شیر بطری نیم چرب ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر ۳ درصد چربی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر کامل ۸ هزار و ۶۰۰ تومان، نرخ شیر خام درب دامداری ۴ هزار و ۱۵۰ تومان و نرخ کره حیوانی ۱۰۰ گرمی ۱۰ هزار تومان تعیین شد.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی نرخ شیر خام درب دامداری ۴ هزار و ۱۵۰ تومان را اعلام کرد و گفت: نرخ شیرخام به ازای هر دهم چربی بالاتر از ۳.۲ درصد ۶۰ تومان اضافه میشود و در صورتیکه کمتر از ٢. ٣ درصد چربی باشد ۶۰ تومان کسر میشود.


نرخ گوجه فرنگی به تعادل رسید/رشد ۴۰ درصدی نرخ میوه در بازار

اصغر یاوری رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میدان مرکزی میوه و تره بار با اشاره به دلایل گرانی گوجه فرنگی در بازار اظهار کرد: با تغییر فصل و بارندگی شدید، تولید گوجه فرنگب استان فارس به عنوان قطب اصلی تولید خدشه دار شد که کاهش عرضه، زمینه را برای گرانی نرخ در بازار فراهم کرده است.

وی نرخ هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی را ۷ تا ۱۱ هزار تومان اعلام کرد و گفت: مغازه داران برمبنای فاکتور بین ۲۵ تا ۳۵ درصد سود باید لحاظ کنند و فروش با نرخهای بالای ۳۵ درصد گرانفروشی است.

یاوری با اشاره به دلایل گرانی پیاز در بازار بیان کرد: با توجه به صادرات پیاز قرمز به پاکستان و هندوستان، نرخ با نوساناتی در بازار روبهرو شد به طوریکه نرخ در میدان مرکزی به ۶ هزار تومان رسیده است.

این مقام مسئول از افزایش ۴۰ درصدی نرخ میوه در بازار خبر داد و گفت: با توجه به سال ناآور درختان و کاهش تولید، نرخ برخی اقلام همچون سیب درختی، انار و پرتقال نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

وی در پایان نرخ کنونی هر کیلو پرتقال شمال در میدان مرکزی را ۸ هزار تومان و سیب درختی را ۶ تا ۱۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این درحالی است که سال گذشته هر کیلو پرتقال با نرخ ۴ هزار تومان و سیب ۴ تا ۱۰ هزار تومان عرضه میشد.


انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر