شهرستان بهار

پیش بینی قیمت دلار فردا 9 آذر

شناسه خبر: ۱۰۰۹۲
پیش بینی قیمت دلار فردا 9 آذر

طی روزهای اخیر قیمت دلار دچار نوساناتی شد. قیمت دلار به صورت روزانه تغییر می کند و کارشناسان حوزه بازار به پیش بینی قیمت دلار فردا 9 آذر روز آوردند.

به گزارش نشاط شهر به نقل از راهبردمعاصر، قیمت دلار موجب تغییراتی در معاملات شده است. قیمت دلار برای کارشناسان حوزه بازار حائز اهمیت است. قیمت دلار به صورت روزانه تغییر میکند و همین امر موجب شد تا راهبر معاصر به بررسی و پیش بینی قیمت دلار فردا 9 آذر بپردازد.

آخرین گزارش ها از وضعیت بازار ارز نشان میدهد با تداوم ارزانی قیمت دلار، نرخ این ارز در بازار تا پیش از امروز به ۲۴۷۰۰ تومان رسیده و در صرافی ملی نیز قیمت دلار به ۲۴۷۵۰ تومان کاهش یافته است.

اما روز شنبه، هشتم آذر ماه برای قیمت دلار چه روندی قابل پیشبینی است؟

هرچند پیش بینی ارزانی طلا، جدیتر شدن اخبار مربوط به واکسن کرونا و جدیتر شدن بازگشت آمریکا به برجام هرکدام سیگنالهایی برای نزولی ماندن روند قیمت دلار هستند اما با ترور عصر روز جمعه یک نااطمینانی سیاسی برای این بازار رخ داده است.

درباره بازگشت آمریکا به برجام اظهارات اخیر باراک اوباما قابل توجه است. باراک اوباما گفته است: بایدن به سرعت به توافق هسته ای ایران برمی گردد. احتمال برگشت سریع بایدن به برجام درحالیست که برخی کارشناسان از جمله امیرحسین نامآور ریزش قیمت دلار تا ۱۸ هزار تومان را متاثر از اتفاقات سیاسی مثل بازگشت آمریکا به برجام پیش بینی می کنند.

پیش بینی قیمت دلار فردا 9 آذر

از سوی دیگر امروز حسن روحانی، رئیس جمهور گفته است: ایران و آمریکا هر دو می توانند تصمیم بگیرند و اعلام کنند که به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برمیگردند هم ما برمی گردیم و این میتواند راه حل بزرگی برای بسیاری از مسایل و مشکلات باشد و مسیر و شرایط را کاملاً تغییر دهد و سپس می توان مراحل بعدی را در بخش های مختلف ادامه داد.

در همین حال استاندار تهران از ابلاغ تعطیلی ادارات استان از روز شنبه هشتم آذرماه سال جاری خبر داده و وضعیت بازارهایی مثل ارز به مانند هفته گذشته است که یک روند فعالیت عادی نخواهند داشت.

با این حال، هرچند بازار ارز به مانند بازار سهام در هفته جدید فعال نیست و احتمالا تعداد معاملات آن به مانند روزهای عادی نباشد اما به دلیل افزایش نااطمینانی سیاسی به نظر میرسد روند نزولی روزهای گذشته دلار در فردا تکرار نشود.

محسن فخری زاده دانشمند هسته ای کشورمان عصر امروز مورد سوءقصد قرار گرفت که براساس بیانیه وزارت دفاع، متاسفانه تلاش تیم پزشکی برای احیاء ایشان موفق نبود و دقایقی قبل این مدیر خدوم و دانشمند پس از سالها تلاش و مجاهدت به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

با این اتفاق بازارها در فردا تحت تاثیر یک نااطمینانی سیاسی قرار خواهند گرفت که احتمالا در بازار ارز به شکل عدم تداوم ارزانی خود را نشان دهد.

پیش بینی قیمت دلار فردا 9 آذر

اما در عین حال، از نگاه مهدی پورمهر، کارشناس ارزی، استمرار تعطیلی بازارها، پیشرفت سیاسی دموکراتها در معادلات سیاسی امریکا، خبرهای مثبت برای کنترل کرونا و استمرار سیاستهای کنترل قیمت توسط دولت مجموعه عواملی هستند که بر نرخ ارز در هفته پیشرو اثرگذار میگذارد و احتمال رسیدن قیمت دلار به قیمت ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان در روزهای آینده محتمل است.

نرخ دلار نیمایی امروز هشتم آذر ماه

جدیدترین نرخ ارز در سامانه نیما امروز شنبه 8 آذر ماه اعلام شد که بر این اساس قیمت خرید دلار 25 هزار و 988 تومان تعیین شد، قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 737 تومان اعلام شد.

نرخ فروش دلار در سامانه نیما امروز 25 هزار و 971 تومان اعلام شد و قیمت فروش یورو 30 هزار و 277 تومان تعیین شد.

دلایل اصلی کاهش قیمت ارز

نمودار قیمتی در بازار طلا و ارز طی روزهای اخیر بیانگر ثبات نسبی بوده و برخلاف هفته های قبل دیگر شاهد نوسانات شدید و لحظه ای در قیمت ها نیستیم.

از دو سه روز اخیر و با شروع محدودیت های کرونایی البته قیمت ها در هر دو بازار طلا و ارز وارد سیر نزولی شدهاند و همین امر باعث شده تا دارندگان طلا و ارز نگران ریزش بیشتر قیمت ها باشند و به فروشنده های بازار طی روزهای جاری تبدیل شوند.

پیش بینی قیمت دلار فردا 9 آذر

این درحالی است که بازار طلا و جواهر به مدت 15 روز تعطیل است و معاملات در این بازار به حداقل ممکن رسیده است، اما در بازار ارز با مجوز بانک مرکزی صرافیها اجازه فعالیت با 50 درصد ظرفیت انسانی را دارند و معاملات در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی مشابه روزهای قبل ادامه دارد.

با این حال اما نیمه تعطیل بودن بازار ارز موجب شده تا دیگر شاهد رفتارهای هیجانی در این بازار نباشیم ضمن اینکه به گفته فعالان بازار ارز آنچه باعث ثبات نسبی قیمت ها در این بخش شده، آرامش فضای روانی در بین معامله گران است.

قیمت دلار در روزهای اخیر با شیب ملایم در حال کاهش قیمت است و همین موجب شده تا دلار از کانال 26 هزار تومان به مرز کانال 24 هزار تومان نزدیک شود؛ اخبار سیاسی از انتخابات امریکا و قطعی شدن ریاست جمهوری بایدن هم باعث شده تا فضای بازار ارز نسبت به قبل مثبت شود.

این درحالی است که درهمین ایام برخی از دارندگان ارز سعی دارند با ایجاد تنش در بازار و پخش شایعات، نوسان قیمتی ایجاد کرده و نسبت به فروش ارزهای خود در قیمت های بالاتر اقدام کنند ولی تجربه دو سه روز اخیر نشان میدهد که اینبار تیر سوداگران ارزی به سنگ خورده است.

این گروه سعی داشتند با پخش شایعاتی فضای بازار را ناآرام کنند ولی اینبار بازار بی توجه به شایعات به مسیر خود ادامه داد و همین امر هم باعث کاهش بیشتر قیمت ارز در روزهای اخیر شد.

این مساله نشان می دهد که بازار دیگر به اندازه قبل به اخبار سیاسی حساس نیست و برای نوسانات خود بیشتر به خبرهای واقعی و مسائل بنیادی دقت خواهد کرد. در این میان، عده ای هم عنوان می کردند بارها چنین اخباری به بازار رسیده است و اتفاقی رخ نداده است ، در نتیجه معامله گران توجه چندانی به آن ها نکردند.

به اعتقاد فعالان بازار آنچه باعث آرامش نسبی در بازار ارز و کاهش قیمت دلار شده عبارت است از تعطیلی بازارهای مختلف و کاهش تقاضا برای خرید ارز، باز بودن صرافیهای مجاز و عرضه کافی ارز در بازار، قطعی شدن پیروزی بایدن در انتخابات امریکا، جلسات کشورهای اروپایی برای زنده نگهداشتن برجام، جو روانی مثبت در بازار و آرامش قیمتها، ارامش و کاهش قیمت در بازار های دیگر از جمله خودرو و مسکن، مثبت شدن شاخص بورس و امیدواری مجدد سرمایه گذاران به بورس و شکسته شدن مقاومت صادر کنندگان در عرضه ارزهای حاصل از صادرات بعد از نامید شدن از افزایش نرخ و آغاز فروش ارز صادراتی در نیما با نرخ های متعادل.

افزایش فروش ارز توسط صادرکنندگان درحالی این روزها به آرامش بازار ارز کمک کرده که پیش از این شاهد مقاومت صادر کننده ها برای فروش ارز در سامانه نیما بودیم؛ برخی از صادراتی ها سعی داشتند نرخ ارز پیشنهادی برای فروش ارز را بالاتر از قیمت بازار اعلام کنند ولی با ادامه فرایند نزولی در بازار ارز مقاومت این گروه هم شکسته شد.

هر گاه تصمیم جمعی معامله گران به سمت خرید و فروش تغییر کند، دلار می تواند به مرزهای جدید وارد شود. باتوجه به جو فعلی بازار ارز اگر هم خرد جمعی معامله گران به سمت فروش باشد، نرخ ارز وارد سطوح پایین تری خواهد شد.

سقوط ارزش دلار به کمترین میزان

در معاملات شب گذشته هم شاهد تداوم روند نزولی ارزش دلار در بازار جهانی بودیم و دلیل آن تاثیر اخبار مثبت مربوط به زنجیره تولید واکسن کرونا از سوی برخی شرکتهای داروسازی بین المللی بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، کارشناسان می گویند: با تولید واکسن تمایل سرمایه گذاران برای دارایی های با ریسک بیشتر افزایش یافته است. در معاملات شب گذشته ارزش دلار در برابر سبد ارزهای مرجع بین المللی 0.1 درصد کاهش یافت و به 92.234 واحد رسید که کمترین میزان در دو سال و نیم گذشته محسوب می شود.

پائول دونوان، کارشناس موسسه یوبیاس می گوید: در شرایط کنونی بازارها به شدت روی اخبار مرتبط با شیوع کرونا متمرکز هستند و به نظر می رسد خوشبینی ایجاد شده ناشی از تولید واکسن در حال حمایت از داراییهای پرریسک است.

شرکت داروسازی آستارا زنکا انگلیس شب گذشته اعلام کرد که تحقیقات اخیر نشان میدهد واکسن تولیدی این شرکت میتواند تا 90 درصد از ابتلا به کرونا جلوگیری کند. این شرکت گفته که آماده است تا اطلاعات مربوط به آزمایش واکسن خود را با مقامات دولتی در سراسر جهان به اشتراک بگذارد.

قبل از این شرکت هم چند شرکت دیگر نظیر مدرنا، فایزر و بایونتک نیز مدعی تولید واکسن کرونا با اثرگذاری بالای 90 درصد شده بودند. از همه این شرکتها زودتر هم روسیه اعلام کرده بود که یک واکسن را تولید کرده که 92 درصد اثرگذار است و نام آن را اسپوتنیک وی گذاشته بود.

هفته گذشته بانک سی تی آمریکا هشدار داده بود تولید واکسن کرونا و توزیع آن در جهان با توجه به اجرای سیاست های پولی انبساطی به کاهش 20 درصدی ارزش دلار طی سال آینده منجر خواهد شد.


انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر