شهرستان بهار

هشدار! تخفیف های فروشگاه های زنجیره ای بازی با قیمت هاست

شناسه خبر: ۱۰۱۲۳
 هشدار! تخفیف های فروشگاه های زنجیره ای بازی با قیمت هاست

خرید از فروشگاه محله = حمایت از همشهری

به گزارش نشاط شهر، سال ۱۷۹۲ اولین فروشگاه بزرگ و چند منظوره توسط هنری وارون اسمیت در لندن پایه گذاری شد. چندی بعد در سال ۱۸۵۹ اولین شعبه فروشگاه های زنجیره آتلانتیک پاسیفیک A&P در آمریکا افتتاح شد .
تا سال ۱۹۲۹حدود ۲۲٪ و در سال ۱۹۹۷حدود ۶۰٪ کل خرده فروشی در آمریکا توسط فروشگاه زنجیره ای انجام میشد. فروشگاه های زنجیره ای بزرگی در جهان با نامهای Aldi,Wal_ mart, Care four ,Tescoe در انگلستان، آلمان ،آمریکا ،فرانسه و... راه اندازی و فعالیت میکنند.
اما در ایران در سال ۱۳۲۸ فروشگاه تعاونی مصرف سپه با الهام از الگوهای جهانی و به خصوص آمریکا راه اندازی شد و فروشگاه اتکا در سال ۱۳۳۴ توسط نیروهای مسلح و قدس (کوروش) در سال ۱۳۵۲ که بعد از انقلاب تحت قیومیت بنیاد مستضعفان در آمده بود راه اندازی گردید.
درسال ۱۳۷۲ اولین فروشگاه زنجیرهای شهروند شعبه میدان آرژانتین توسط شهرداری تهران راه اندازی گردید و
رفاه در سال ۱۳۷۴ اولین فروشگاه خود را افتتاح کرد و اولین فروشگاه افق کوروش در سال ۱۳۸۸ راهاندازی گردید.

هم اکنون رفاه صاحب ۳۵۰شعبه و افق کوروش صاحب ۱۰۰۰ شعبه در سراسر ایران است.

فروشگاه رفاه تحت مالکیت شرکتهای بازتاب سهام توس،نوید آفرین، بانکهای ملی ،ملت ،تجارت ،سپه و بیمه ایران و مرکزی و چند سهام دار خرد است و
فروشگاه افق کوروش متعلق به هلدینگ گلرنگ است که مالکیت برند هایی مانند گلرنگ ،اوه ،اویلا ،سافتلن، اکتیو، مریدنت، مرسی ،بارلی،گلرنگ همدان موتورز و ... می باشد.

هم اکنون در ایران فروشگاه های زنجیره ای رفاه، افق کوروش، اتکا، شهروند، آبشار بلرتو، جانبو، هایپراستار هفت و ... فعالیت میکنند.

فروشگاه زنجیره ای Wal_mart پردرآمدترین فروشگاه زنجیره ای جهان است که با ۲.۳ میلیون کارمند بزرگترین کارفرمای عمومی جهان نیز میباشد فروشگاه eleven_7 با ۴۶ هزار شعبه در ۱۶ کشور جهان رکورد بیشترین شعبه را از آن خود کرد است وفروشگاههای SPAR وCare fourوAldi در رتبه های بعدی قرار دارند.

شکلگیری، گسترش، راه اندازی وتوسعه فروشگاههای زنجیرهای از آمریکا سرچشمه میگیرد که در دهه های اخیر در مسیر فروش، بازاریابی و سود محوری بزرگترین ایده پرداز بوده است، در فلسفه راه اندازی فروشگاههای زنجیرهای، اصلی ترین راهبرد جذب مشتری و فروش بیشتر وسودآوری بر مبنای استراتژی هزینه پایین(Low cost) پایه ریزی شده است که تنوع محصولات، در دسترس بودن ،ادغام مرکز خرید و تفریح ،حذف واسطه از کارخانه تا مصرفکننده، از مزایای فروشگاه زنجیره ای است.

40 درصد خرید در شهرهای بزرگ از فروشگاههای زنجیره ای صورت می گیرد

بر مبنای آخرین سرشماری ۲۹ درصد خرید در شهرهای بزرگ از فروشگاههای زنجیرهای صورت میگیرد که این رقم در سالهای اخیر تا ۴۰ درصد نیز افزایش یافته است.

بی شک در شهرهای بزرگ به خاطر حجم ترافیک، وقت گیر بودن خرید، اشتغال توام والدین و... بهترین و مناسبترین روش های خرید می تواند فروشگاه زنجیره ای باشد ولی راه اندازی فروشگاههای زنجیرهای در شهرهای کوچک صرفاً با راهبرد سودآوری همراه بوده است و درشهرهای کوچک با راه اندازی فروشگاه های زنجیره بالطبع تعدادی از خرده فروشی ها و سوپر مارکت ها تعطیل میشوند و تعداد زیادی نیز با کاهش مشتری و فروش مواجه خواهند شد، شاید بتوان گفت به ازای ۲۰ نفر اشتغال در فروشگاههای زنجیرهای، حدود ۴۰ فروشگاه خرده فروشی و سوپر مارکت تعطیل می شود و قریب ۱۰۰ فروشگاه با کاهش ۵۰٪ فروش و افت درآمد مواجه میگردند که این در نوع خود آسیب بزرگی به اشتغال، کارآفرینی و درآمد شهروندان خواهد بود .

به ازای هر ۲۰ نفر اشتغال در فروشگاه های زنجیره ای، ۴۰ فروشگاه خرده فروشی و سوپرمارکت تعطیل می شود

شوربختی وقتی اوج میگیرد که با اشتغال افراد غیربومی در فروشگاههای بهار مواجه می شویم یعنی اشتغال و رشد اقتصادی شهروندان در بهار حذف می شود و در عوض سودآوری به جیب دو شرکت بزرگ می رود و اشتغال افراد غیربومی ره آورد باز شدن فروشگاه زنجیره ای در شهر بهار است.

هرچند قیمت پایین و تخفیفهای ارائه شده در این فروشگاه ها نیز جای بحث دارد که در حقیقت نوعی بازی با قیمت درج شده روی اجناس است و تعطیل شدن خرده فروشی و کاهش فروش فروشگاه های کوچک موجب کاهش درآمد شهروندان و افزایش بیکاری و کاهش درآمدهای ناشی از ایجاد فروشگاه ها (شامل درآمد شهرداریها، اصناف و...)از خسارت دائمی این فاجعه افتتاحیه جشن آلود است.

در این میان وظیفه من شهروند چیست؟

میتوان گفت به ازای هر خرید ۵۰۰ هزار تومانی از فروشگاههای زنجیرهای به صورت میانگین ۵۰ هزار تومان تخفیف عاید ما میشود که آنهم تخفیف واقعی نیست و شاید ۱۰۰ هزار تومان هم بدون توجه به نیازهای واقعی و از سر مصرف زدگی رسانهای مجبور به خرید می شویم.

به صورت ساده تر با ۵۰۰ هزار تومان خرید ۵۰ هزار تومان تخفیف میگیریم ولی قریب ۱۰۰ هزار تومان کالاهای غیرضروری خرید می کنیم و در بهترین حالت ۵۰ هزار تومان یا ۱۰ درصد از پولمان را دور ریخته ایم.


تخفیف های ارائه شده در فروشگاهها، نوعی بازی با قیمت اجناس است

پس بهتر است خریدهایمان را از سوپرمارکت ها و فروشگاه های محله های خودمان انجام دهیم تا به اشتغال و سودآوری همشهریان خود کمک کنیم و در مسیر مصرف زدگی و پروپاگاندای رسانهای سود محور محض حرکت نکنیم؛ چرا که با این معضل در آینده باید منتظر بیکار شدن جوانانمان و پیامدهای اجتماعی آن باشیم.

افزایش تعاملات اجتماعی و کاهش آسیب های روانی و مزایای ارتباطات اجتماعی و عاطفی نیز از دستاوردهای خرید از فروشگاههای محله می باشد که در این مجال نمی گنجد. ولی نباید فراموش کنیم که این خودمان هستیم که باید به داد خودمان برسیم .

خریدتان را از فروشگاه و سوپری محله خود انجام دهید

در پایان به افتتاح فروشگاه رفاه اشاره می کنیم که در وضعیت فوق قرمز و شرایط حاد کرونا که خیلی از فعالیت ها ممنوع شده است، اقدام به برگزاری جشن افتتاح فروشگاه با حضور مهمانان و مسئولین، بدون رعایت پروتکل های بهداشتی کردند و این نشان میدهد که فلسفه این فروشگاهها، کسب سود محض است و در راه کسب این سود، هیچ اهمیتی به پروتکل های بهداشتی و سلامت مردم نمی دهند و ای کاش که مسئولان ما آنجا نبودند و این واقعه را همراهی نمی کردند؛ چرا که صدمتر آن سوتر در بیمارستان آیت الله بهاری کادر قهرمان درمان خسته و رنجور باید در قبال سود محض دیگران ،آماده پذیرایی از آسیب زائی این افتتاح باشند.

علی اصغر بهمنی هرمز

انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر