شهرستان بهار

صدور شناسنامه المثنی برای بهار با وساطت مجموعه استانداری و رضایت هیئت وزیران!

شناسه خبر: ۱۰۱۲۴
صدور شناسنامه المثنی برای بهار با وساطت مجموعه استانداری و رضایت هیئت وزیران!

بهار و بهاری سال‌هاست برای به تصویب رساندن حق خود،که همان حریم سیاسی شهر است تلاش می‌کند و در مقابلِ قدرت ویژه سازی استان برای مصادره حریم بهار ایستادگی می‌کند و با فراز و نشیب و سنگ اندازی های بسیاری طی سالیان متمادی برای این حق مواجه بوده و همچنان مبارزه می کند اما تاکنون در بلاتکلیفی به سر میبرد!

بپرهیز از انحصارطلبی در چیزهایی که همه مردم در آنها برابرند!

به گزارش نشاط شهر، با استناد به شواهد موجود، بهار درسالیان پیش حدود چند ده سال با استان به علت انحصار طلبی که همان هویتِ توسعه طلبی است دست و پنجه نرم میکند و گرههای زنجیره واری بنام طرح تفصیلی، طرح جامع شهری و حریم سیاسی بهار را به قاعده نظریه تحمیلی به هم بافته چرا که تمامیت خواهیِ استقلال گردشگری، تجاری، اقتصادی، صنعتی و غیره را از آن خود میداند.

روایت حریم به یغما رفته و نگاه آینده پژوهانه به بهار را می توان این طور شروع کرد: حدود سال ۷۳ بخش بهار به شهرستان تبدیل شد و در همان زمان چندین روستا از بهار جدا شد؛ازجمله چشمه قصابان و یکن آباد به بهانه دوری از مرکز دهستان جدا شدند.

بهار در دوقدمی تصویب حریم شهری

چند سال بعد، مرز حریم شهر بهار که شامل قسمتی از اراضی چشمه قصابان (شمال روستا که شامل ناحیه صنعتی چشمه قصابان و باغات است) و یکن آباد که تا لبه روستا بوده توسط معاون وزیر وقت کشور، امضا و ابلاغ میشود و پر اَرزنی همت میطلبیده که به تصویب هیئت وزیران برسد و منجر به اصلاح حریم سیاسی شود اما با صراحتِ جسارت انجام نمیشود!

در این میان خبری از تصویب و ابلاغ قانونی شنیده میشود که باید حریم شهر بین ۳ تا ۵ برابر محدوده شهر باشد؛محدوده مصوب بهار بیشتراز این مقدار بوده و باید حریم شهر کمتر میشده که با تلاشهای نماینده مجلس وقت و همینطور فرماندار وقت، این مرز از سمت اراضی شمال و غرب اصلاح میشود تا از سمت مشرق و جنوب که مرز مشترک با همدان است کمتر نشود و حریم جدید در سال های ۸۷ تا ۸۹ به تصویب کمیته فنی_کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی برنامه ریزی استان می رسد اما باز هم ابلاغ نهایی نمیشود!

ردپای نماینده سابق در پشت پرده سیاسی

چند سال بعد مجموعه استانداری، به بهانه عوض شدن دولت پیشین و اشتباه بودن تصمیمات سال ۸۹ دستور به بررسی مجدد میدهد؛ با مساعدت معاون سیاسی وقت، موضوع در حال اتمام و رسیدن بهار به حق و حریم خود بوده تا اینکه در سال ۹۵ با نصب بنری از سوی دفتراقای پورمختار نماینده سابق بهار و کبوداهنگ،که شتاب در عنوان شهری گرفتن لالجین دارد، موضوع بین نمایندگان استان و مدیران استانداری فاش و باز هم به بهار اجازه تصویب و رسیدن به حق خود را نمیدهند!!!!

حریمی که به جبر مشروط به اصلاح است!

مشکل حریم سیاسی بهار تاکنون پابرجاست و استانداری به بهانه های مختلف سعی در جدا کردن بخش جنوبی جاده قدیم کردستان داشته و همواره با مخالفت شورا و شهرداری بهار بوده؛ لازم به ذکر است طرح جامع که در سال ۹۱ به تصویب رسید اما به دلیل مغایرت با حریم سیاسی ابلاغ نشد و بعد از دو بار بازنگری در سال ۹۴ و ۹۷ مجدد تصویب اما ابلاغ نمی شود و در آخر در سال ۹۹ بدون کاهش حریم امام مشروط به اصلاح حریم سیاسی ابلاغ می شود!

تاراج هویت جغرافیایی و سیاسی بهار

با عزل و منصوب نکردن مسئولین غیر بومی که در این راستا دخیل هستند و با انتصاب مسئولین بومی، شاید شاهد دلسوزی های بیشتری برای گرفتن هویت جغرافیایی و سیاسی بهار باشیم!

مردمی که به ناحق،خود و شهر خود را در جایگاه پیشرفت شهری احساس نمیکنند، گلایمندند و منتظر پاسخ سوال های خود هستند!

توسعه شهر ۲۸۰۰۰ نفری چند سال دیگر باید معطل حریم سیاسی بماند؟!

آیا استان اجازه ی توسعه ای، به جز توسعه ی کشاورزی را به بهار میدهد؟!

معطل نگهداشتن حریم شهر بهار در راستای هضم این شهرستان برای کلانشهر شدن همدان می باشد؟!

آیا توسعه ی صنعتی، تجاری شهربهار که در مسیر کوریدور غرب به مرکز می باشد تهدیدیست برای توسعه ی صنعتی،توریسمی، اقتصادی شهر همدان؟!

جای خالی بودجه شهرستانی به چه میزان تاثیر گذار در توسعه ی استانی است؟

چه جریان و استدلال سیاسی استان، حریم سیاسی را معطل طرح جامع کرده است؟!

حذف نام بهار از روستا و مکانهای گردشگری همچون وهنان، پیش زمینه آمادگی اذهان برای قبول کردن چه موضوعی است؟!

بهار نه پذیرای جهت سازی سیاسی است و نه هضم و تحلیل رفتگی در شتاب زدگی در کمین نشسته ها..!

بهار و بهاری بیش از پیش از فرماندار،خطیب جمعه،شهردار،شورای شهربهار و دیگر مسئولینی که دراین فقره موثر هستند تقاضای رسیدگی و پاسخ صریح و روشن را خواهانند چرا که بهار،نه بن بست است و نه غیرقابل توسعه..!

شهرزادعباسی

انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر