شهرستان بهار

بیانیه مشترک تعدادی از سازمان های مردم نهاد شهرستان بهار به مناسبت برگزاری جشنواره بهار و سیب زمینی

شناسه خبر: ۱۰۲۵
بیانیه مشترک تعدادی از سازمان های مردم نهاد شهرستان بهار به مناسبت برگزاری جشنواره بهار و سیب زمینی

ما جمعی از سازمان های مردم نهاد شهرستان بهار گرد هم آمده ایم و با بررسی اوضاع کنونی جامعه و شهرستان بهار و با توجه به زمینه‌ی فعالیتمان، خلائی عظیم در مشارکت عمومی مردم شریف شهرستان در حوزه‌ی مسائل اجتماعی را شاهد هستیم به طوریکه شاهد آنیم افراد در سطح شهرستان به صورت فردی و یا در خانواده به مراحل و مدارج بالای علمی، اجتماعی، فرهنگی،هنری و غیره می رسند و در حالی که در محیط پیرامون آنها مسائل و مشکلات اجتماعی وجود دارد

آشنایی با تعدادی از تشکل های مردمی شهرستان بهار

• انجمن فرهنگی اجتماعی بازتاب

این انجمن در سال 86 با اخذ مجوز از فرمانداری شهرستان بهار شروع به فعالیت نموده است.زمینه فعالیت این انجمن پیرامون مسائل فرهنگی و اجتماعی است و در راستای اهداف خود کارگاه‌های آموزش مهارت های زندگی، پیش از ازدواج، آموزش‌های خانواده،انجام طرح غربالگری بینایی سنجی کودکان و انجام طرح اجتماع محوردر راستای پیشگیری از اعتیاد را در محلات،ادارات و مهدها بر عهده دارد.عمده موفقیت این انجمن تأسیس کلنیک مددکاری اجتماعی همای سلامت شهرستان بهار با مجوزسازمان بهزیستی کشور در سال 91 است که ارائه خدمات آموزش و مشاوره خانواده،کودکان،تحصیلی،ازدواج و طلاق وحقوقی و سایر خدمات روانشناسی را دستور کار خود دارد.

آدرس: بهار خیابان 17 شهریور- طبقه فوقانی بانک مهر ایران تلفن تماس: 08124228606

• انجمن فرهنگی اجتماعی بانوان فرهیخته پردیس شهرستان بهار

این انجمن در سال 85 با اخذ مجوز از فرمانداری شهرستان بهار شروع به فعالیت نموده است.این انجمن به مدیریت خانم مریم فرخی تابش با هدف گسترش فعالیت های فرهنگی ،اجتماعی و با توجه به مفاد اساسنامه موارد ذیل را پی گیری می نماید:

-ایجاد خودباوری برای بانوان و دختران جوان و بالابردن حس اعتماد به نفس – جلب مشارکت بانوان در صحنه های فرهنگی واجتماعی- تسهیل در اشتغال جوانان- آموزش در جهت رفع معضلات اجتماعی.همچنین این کانون به عنوان بازوی کمکی در محل کانون بانوان مستقر بوده و به همین منظور اهم فعالیت های آن عبارتنداز:1- برگزاری کلاس های فرهنگی،هنری از جمله سفره آرایی،رودوزی سنتی و...2- برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهارت‌های زندگی،کارگاه پیش از ازدواج،حین ازدواج ،پس از ازدواج،تربیت فرزند،صحبت زوجین،پیشگیری از اعتیادو..

آدرس: بهار- میدان شهرداری- کوچه شهیدان حسینی. تلفن تماس: 08124222558

• کانون علمی پژوهشی پویش

این کانون در سال 85 با اخذ مجوز از فرمانداری شهرستان بهار شروع به فعالیت نموده است.زمینه فعالیت اعضاء این کانون علمی پژوهشی وآموزشی در زمینه علوم مختلف از جمله فیزیک،زیست شناسی، شیمی، نجوم، علوم رفتاری و روانشناسی، ریاضی و... می باشد، تمامی برنامه‌های کانون  پایه علمی، پژوهشی و مطالعات تخصصی دارند.این کانون چندین مقاله در رشته های فیزیک و زیست شناسی و ریاضی را حمایت نموده به طوریکه این مقالات در کنفرانس‌ها و مجلات علمی معتبر داخلی وبین المللی پذیرفته شده‌اند.پایگاه سلامت اجتماعی شهرستان یکی از گسترده ترین فعالیت های کانون است که با همکاری سازمان بهزیستی در حال اجراست و بر آموزش مهارت های فردی و اجتماعی بر پایه علمی تأکید دارد و در این زمینه آموزش مهارت های اساسی زندگی،پیش از ازدواج،خانواده وفرزندپروری ومشاوره گروهی در رأس برنامه های پایگاه سلامت قرار دارد.

تلفن تماس:08124220633-08124524666

• مؤسسه مردم نهاد بهار ثمین الوند (محیط زیست)

این مؤسسه در سال 92 با اخذ مجوز از فرمانداری شهرستان بهار شروع به فعالیت نموده است.فعالیتهای آن عبارتند از :1. آموزش به اقشار مختلف اعم از كشاورزان, صنعت گران، دانش آموزان و زنان خانه دار در زمينه هاي مختلف مرتبط با حفاظت زمين ها و محيط زيست2.فرهنگ سازي در زمينه ي تفكيك زباله ها از طريق ارائه آموزش عمومي3. تشويق و ترغيب كشاورزان جهت استفاده از روش هاي مناسب همچون نحوه و ميزان كودهاي شيميايي وكاشت درخت و درختچه در زمين هاي كشاورزي جهت جلوگيري از فرسايش خاك4.كشف و شناسايي و معرفي مناطق بكر و طبيعي شهرستان بهار به عنوان جاذبه هاي گردشگري 5.ارتقاء و بهبود وضعيت بهداشت عمومي شهرستان بهار.ازجمله فعالیتهای موثراین انجمن نوپادعوت به اتاق فکر محیط زیست وگردشگری استان وهمکاری با انجمن های محیط زیستی همدان در برگزاری نمایشگاه، همایش و برنامه های پاکسازی محیط زیست می باشد.

• کانون بانوان مهتاب صالح آباد

این کانون در سال 84 با اخذ مجوز از بخشداری صالح آباد شروع به فعالیت نموده است؛زمینه فعالیت آن فرهنگی و اجتماعی در حوزه بانوان است.فعالیت های این کانون شامل برگزاری کلاس آموزشی مثل فرش بافی،رودوزی سنتی،سفره آرایی،طراحی و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی تربیت فرزند وپیش از ازدواج و برگزاری اردو به مناسبت های مختلف است.

آدرس:صالح آباد- ایستگاه می نی بوس،پشت بانک ملی تلفن تماس:09187112497

بیانیه مشترک تعدادی از سازمان های مردم نهاد شهرستان بهار به مناسبت برگزاری جشنواره بهار و سیب زمینی

شهریور 1392

ما جمعی از سازمان های مردم نهاد شهرستان بهار گرد هم آمده ایم و با بررسی اوضاع کنونی جامعه و شهرستان بهار و با توجه به زمینه‌ی فعالیتمان، خلائی عظیم در مشارکت عمومی مردم شریف شهرستان در حوزه‌ی مسائل اجتماعی را شاهد هستیم به طوریکه شاهد آنیم افراد در سطح شهرستان به صورت فردی و یا در خانواده به مراحل و مدارج بالای علمی، اجتماعی، فرهنگی،هنری و غیره می رسند و در حالی که در محیط پیرامون آنها مسائل و مشکلات اجتماعی وجود دارد و چنانچه این افراد مؤفق دست به کار شوند بسیاری از امور برای مردم محله و جامعه اطرافشان روان خواهد شد و گرفتاری ها حل خواهد شد، که نه تنها شاهد این امر در سطح وسیع جامعه‌ی بهاری نیستیم، متأسفانه شاهد آنیم که این افراد و خانواده ها در اولین فرصت اقدام به مهاجرت به شهر های دیگر ویا بعضا خارج از کشور می نمایند و همچنان  بهار و مردمش می مانند ومسائلشان.

و لذا در پیروی از آیه ی شریفه‌ی(ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم) خواستار مشارکت عموم مردم در شناخت مسائل و کمبودهای زندگی پیرامون خود و بهره گیری از تجارب و توانایی های معنوی و مالی و تخصصی خود در حل این مسائل هستیم و پیمان می بندیم بر:

1-  تأکید بر حفظ ارزش های اصیل  ایرانی و اسلامی و پرهیز از خرافه پرستی و آئین های انحرافی.

2-  تأکید برنگهداری سالم از منابع محیط زیست ،آب، خاک،پوشش گیاهی و جانوری منطقه به عنوان وظیفه همگانی و حفظ این منابع خدادادی برای نسل خودمان و نسل های آینده.

3-  تأکید بر حفاظت از میراث کهن فرهنگی و هنری وهمچنین لهجه ،گویش ،لباس ها ،غذاهاو آداب و رسوم چهار شهر بهار،لالجین،صالح آباد و مهاجران و تمامی روستاهای شهرستان بهار .

4-  تأکید بر پیشرفت همه جانبه در زمینه های آموزشی،علمی، فرهنگی و هنری در سطح شهرستان بهار.

5-  تأکید بر تقویت روحیه جوانمردی و ایجاد نشاط در بین جوانان به عنوان آینده سازان با ایجاد بستر های لازم در زمینه‌های ورزشی وتفریحات سالم و مناسب.

6-  تأکید بر تقویت خود باوری و عزت نفس در بین جوانان شهرستان و لزوم بهره گیری  از پتانسیل و انگیزه جوانی در امور مربوط به جوانان.

7-  تأکید بر حفظ حرمت زنان در جامعه و ایجاد بسترهای لازم جهت رشد و بالندگی بیش از پیش زنان و حمایت از بانوان به عنوان بخش عظیم و مهمی از جامعه شهرستان،حمایت از افزایش آگاهی بانوان در حوزه مسائل خانواده و افزایش مهارت های فردی.

8-  ضمن تقدیر از مشارکت مردم شریف بهار در حمایت مادی و معنوی از مسائل دینی و مذهبی و آموزشی از قبیل کمک به ساخت حسینیه ها و مساجد و مدارس، برلزوم مشارکت اهالی محترم شهرستان بهار در حوزه مسائل زیست محیطی،فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی ، جوانان، علمی، پژوهشی و غیره تأکید می گردد که در این زمینه تلاش سازمان‌های مردم نهاد برای جلب این مشارکت ها و شفاف سازی در عملکرد این سازمان ها برای جلب هرچه بیشتر اعتماد مردمی لازم است.

9-  با توجه به اینکه امور معیشتی اهالی محترم شهرستان بهار در بعضی حوزه ها متمرکز است از جمله بخش کشاورزی و به خصوص سیب‌زمینی‌کاری،سفال و سرامیک،کامیون‌داران و... بر ضرورت ایجاد گروه های مردمی برخاسته از دل صاحبان این مشاغل جهت بررسی مسائل و پی گیری امور و ایجاد آگاهسازی در زمینه شغل مورد نظر، تأکید می گردد.

10-  تأکید بر لزوم مشارکت مستقیم مردمی در برطرف کردن مسائل و مشکلات محله با تشکیل گروه های مردمی در محله، که این امر می تواند جهت نشان دادن مشکلات و ارائه راه حل مناسب برای آن، برای شورا ها ی اسلامی شهری و روستایی بازوی مؤثری باشد.

11-  تأکید بر لزوم شناخت هرچه بیشتر ادارات و ارگان های دولتی از توانمندی سازمان های مردم نهاد شهرستان و بهره مندی بخش دولتی و بخش خصوصی از پتانسیل و توان اجرایی این گروه های مردمی در غالب تفاهم نامه و قرارداد.

12-  تأکید بر علت یابی و رفع معضلات اجتماعی از قبیل فقر، اعتیاد ،طلاق،آسیب های اجتماعی و غیره.

13-  تأکید بر لزوم بستر سازی جهت اعتلای فرهنگ دیارمان بهارو ترویج و جذب گردشگر به منطقه.


نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • ساعتی عصر :
  در تاریخ ۳۱ خرداد ۹۳ ساعت ۱۱:۳۵
  با سلام خدمت مخاطبین عزیز سایت نشاط شهر
  با توجه به اینکه تعدادی از سازمانهای مردم نهاد شهرستان نوپاهستند متاسفانه شاهد آن بوده ایم گردانندگان آنها برای معرفی سازمان خودشان از عناوین و نام سایر سازمانهای قدیمی و موفق سوء استفاده می کنند و برای پیشبرد برخی اهداف خود به نام همه سمن های بهار اقدام می کنند که این حرکت نوعی سوء استفاده از همدلی سایر سمن هاست از مسئولین محترم ادارات خواهشمندم توجه فرمایند افرادی هستند که به نام همه سمن های بهار از ایشان تقاضای حمایت می کنند در صورتی که سایر سمن ها از این حمایت نه اطلاعی دارند نه بهره ای شامل حال آنها می شود و همچنین از مخاطبین عزیز تقاضا دارم ضمن بررسی دقیق اهداف سمن های بهار با عضویت در این سمن ها این سازمانها را در خدمت رسانی به جامعه یاری دهند و از طرفی با آگاهی از قوانین و ضوابط حاکم بر سمن ها،از مسئولین سمن ها میزان حرکت سمن در جهت اهداف خود را پرسش نمایند چرا که مسئولین این سازمانها در قبال تک تک اعضاء سمن باید پاسخگو باشند لازم به ذکر است سمن ها تشکل های مردمی هستند که به صورت غیر انتفاعی و غیر سیاسی باید اداره شوند.
 • منتقد :
  در تاریخ ۱ تیر ۹۳ ساعت ۲۰:۲۳
  ببینم یعنی میگید یه سمن که برنامه اجرا میکنه به دیگر سمن ها خبر نمیده؟
  پس جلسه ای که برای هماهنگی میذارند کشکه اسمی که روی بنر زده شده با همکاری دیگر سمن ها برگزار شده یعنی خبر نداشتید؟
  پس سوال دارم چه طور موقع تقدیر و تشکر همه سر دبیران سمن ها یکی یکی میان و میرن اما خبر ندارند؟
  مگر چند تا سمن داریم یعنی اینقدر زیادن که خبر دادن بهشوم اینقدر مشکله؟
  مگر در برگزاری یک برنامه همه ی سمن ها متحد نیستند؟
  من مخاطب نشاط شهر هستم می خوام بدونم کدوم سمن تونسته چنین اقدامی رو انجام بده؟ تا ما اون رو ببریم زیر سوال؟
 • ساعتی عصر :
  در تاریخ ۲ تیر ۹۳ ساعت ۱۰:۵۷
  آقا یا خانم منتقد یک جشن خوب به مناسبت هفته جوان و با همکاری شورای محترم وشهرداری بهار و تعدادی از سمن های بهار برگزار شد که خانه جوانان امید و نشاط هم متولی ان بود و به نحو احسن نیز توانست آنرا اجرا نماید. موضوعی که مطرح شده این است که هر سمن به نام خودش با هر ارگانی که مایل است وارد مذاکره شود و انتظاری که از مسئولین محترم در دولت تدبیر و امید داریم همکاری صمیمانه و کارگشا با همه سازمانهای مردم نهاد شهرستان است.شما دوست عزیز اولا این موضوع را به جشن فوق الذکر ربط ندهید در ثانی عرض کردم یک سمن اگر با سمن های دیگر هماهنگ نشده به نمایندگی از آنها در جایی صحبتی نکند.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر