شهرستان بهار

دستجرد را دریابید :

شیوع بیماری های عفونی، ماحصل ورود فضولات همدان از راه رودخانه

شناسه خبر: ۱۰۵۸۲
 شیوع بیماری های عفونی، ماحصل ورود فضولات همدان از راه رودخانه

دستجرد یا دستگرد یکی از روستاهای شهر لالجین توابع شهرستان بهار است که رودخانه ورودی به این روستا که با فاضلاب آمیخته شده باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای مردم آن شده است.

به گزارش نشاط بهار، دستجرد در ۵ کیلومتری شهر لالجین واقع شده است و طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بیش از ۵۰۰ خانوار و ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد، که به زبان ترکی تکلم می کنند. شغل عمده مردم این روستا کشاورزی، دامداری و خیاطی است. کارگاههای خیاطی نیمه صنعتی بسیاری در این روستا فعالیت داشته و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم آوردهاست. شایان ذکر است که خاک مورد نیاز سفالینه های لالجین از این روستا تأمین میگردد. در ادامه گزارش های روستاگردی، این بار به سراغ یکی از فعالین اجتماعی فرهنگی اهل روستای دستجرد رفتیم تا از مشکلات و دغدغه های این روستا مطلع شویم.

تشکیل کمیته بانوان در روستای دستجرد

لیلا دستجردی یکی از فعالین فرهنگی اجتماعی روستای دستجرد در گفتگو با خبرنگار ما گفت : بعد از مدت ها پیگیری و مکاتبات با همکاری اعضای شورا موفق به تشکیل کمیته ی بانوان در روستا شدیم، تا با حضور فعال و نقش آفرین خانم های روستا مشکلات روستا را بررسی و در صدد رفع آن باشیم؛ حضور خانم ها در فعالیت های اجتماعی در روستا کمرنگ است و هدف از تشکیل این کمیته ساماندهی امور بانوان و استفاده از نظرات و پیشنهادات آنان در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی روستا می باشد.

لیلا دستجردی بیان کرد : تاکنون خانه ی فرهنگی در روستا نداشتیم و قصد داریم از طریق همین کمیته یک خانه ی فرهنگی با مدیریت بانوان روستا راه اندازی کنیم و کلاس های متعدد آموزش فرزندپروری، روانشناسی، گلسازی، مهارت های زندگی، گلدوزی و.... برگزار کنیم.

مردم دستجرد سالهاست که از بوی متعفن فاضلاب به تنگ آمده اند

این فعال اجتماعی اظهار داشت : یکی از بزرگترین مشکلات روستا که سالیان سال گریبانگر ساکنین این منطقه شده، انتشار بوی بد فاضلاب در داخل روستا می باشد که تا کنون هیچگونه نظارت و پیگیری از سوی مسئولین صورت نگرفته است؛ و هم اکنون موش های بسیار بزرگ فاضلاب و مارها در داخل روستا و یا منزل روستائیان مشاهده شده که اگر نظارت دقیقی صورت نگیرد احتمال شیوع بیماری های عفونی مثل طاعون و حصبه وجود دارد.

وی افزود : کارشناسان آب و فاضلاب بر این باور هستند که نمی توان مسیر فاضلاب را مسدود کرد و یا پوششی روی آن قرار داد چون این روستا سیل خیز می باشد؛ کشاورزان برای آبیاری محصولات کشاورزی خود (سیب زمینی، گندم، یونجه) مجبورند از همین فاضلاب استفاده کنند و با مصرف این محصولات بسیاری از ریز باکتری ها وارد بدن ما شده و در آینده بیماری های گوارشی، کبد، معده و.... در این روستا شیوع پیدا خواهد کرد.

دستجرد محل ورود فضولات شهر همدان از طریق رودخانه شده است

دستجردی عنوان کرد : رودخانه ای که از وسط روستا می گذرد در گذشته آب زلال و تمیزی از کوه ها به سمت این رودخانه سرازیر می شد و ماهی های بزرگی در آن پرورش یافته بود؛ با گذشت زمان و بزرگترین خیانتی که در حق این روستا و روستائیان شد، مسیر این آب را سد بندی کردند و اکنون به جای آب تازه و زلال شاهد ورود فضولات شهر همدان به این منطقه هستیم فضولاتی که با خود انواع بیماری های عفونی را به همراه دارد.

سد بندی رودخانه دستجرد بزرگترین خیانت به مردم این روستا بود

دستجردی با اشاره به انتشار بوی نامطبوع در روستا خاطر نشان کرد: در فصل تابستان تحت هیچ شرایطی نمی توانیم از کولر استفاده کنیم و در حق مردم این روستا اجحاف شده و صدای ما و دست ما به جایی نمی رسد؛ من از شما فعال رسانه ای می خواهم تا درد دل و صحبت های ما را به گوش مسئولین برسانید شاید تلنگری بخورند و قدمی برای ما بردارند.

او در ادامه افزود : کودکان، نوجوانان و جوانان روستا برای گذران اوقات فراغت خود نیازمند یک سالن ورزشی و همچنین احداث پارک با حداقل تجهیزات هستند تا عمر خود را در کوچه پس کوچه های روستا بیهوده سپری نکنند، گاهی مدال آوران و ورزشکاران حرفه ای در همین روستاها رشد و پرورش می یابند و برای کشور افتخار آفرینی می کنند؛ اما متاسفانه روستاها مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته و توجهی به آن نمی شود.

فردوس نبی پور

انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر