شهرستان بهار

همدانی‌ها طلا برداشت می‌کنند!

شناسه خبر: ۲
همدانی‌ها طلا برداشت می‌کنند!

 بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: با وجود خشکسالی و تنش‌های آبی ایجاد شده در همدان، باز هم شاهد پیشتازی استان در تامین سیب زمینی کشور به ویژه در مردادماه هستیم.  به گزارش پارس به نقل از ایسن

images

 بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: با وجود خشکسالی و تنش‌های آبی ایجاد شده در همدان، باز هم شاهد پیشتازی استان در تامین سیب زمینی کشور به ویژه در مردادماه هستیم.  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، با توجه به این‌که سیب زمینی کاران، اغلب کشاورزان همدانی را تشکیل می‌دهند و سیب زمینی یکی از محصولات استراتژیک استان محسوب می‌شود، کمبود منابع آبی استان نیز مانع کشت این محصول پر آب بر نشده و در این فصل از سال شاهد برداشت این محصول از اراضی همدان هستیم.

محصولی که تا سال گذشته با کاهش چشمگیر قیمت مواجه بود و در برخی سال‌ها کشاورزان حتی رغبت به برداشت سیب زمینی از اراضی خود نداشتند اما در سال زراعی جاری ورق به گونه‌ای دیگر برگشت به طوری‌که امسال بیشترین سود نصیب سیب زمینی کاران همدانی شده است.

این امر از تغییر شرایط اقلیمی، کمبود بارندگی و کمبود منابع آبی در استان‌های جنوبی که به نوعی در فصل زمستان و بهار تامین کننده نیاز کشور بودند، متاثر شده و با وجود شرایط مشابه در همدان، کشاورزان استان به نوعی از وضع موجود بیشترین عایدی را از آن خود کردند چراکه تقریبا سفره‌ای را نمی‌توان یافت که حداقل در یکی از وعده‌های غذایی، سیب زمینی در آن غایب باشد.

محصولی که روزی ارزان بود امروز افزایش قیمت یافته است.

هر چند این محصول پرآب بر باید با محصولی کم آب بر جایگزین شود اما به گفته رییس سازمان جهادکشاورزی استان با توجه به شرایط موجود آبی و اقلیمی در همدان، سیاست‌های جدید، برنامه ریزی و تدوین و برای تصویب به وزارتخانه ارسال شده است بنابراین باید دید مسؤولان ذیربط چه تصمیمی اتخاذ خواهند کرد و آیا برای سال‌های آتی نیز همدان رتبه نخست تامین سیب زمینی کشور را به خود اختصاص خواهد داد؟

کارشناس مسؤول زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای منطقه همدان اظهار کرد: اگر کمبود تولید سیب زمینی داشته باشیم استان به چالش کشیده می‌شود.

“سعید زارعی مروج” با بیان این‌که سیب زمینی تابستانه با بذر کشت شده تولید می‌شود، ادامه داد: دو واحد آزمایشگاه “مینی تیوبر” سیب زمینی اقدام به تولید بذر پایه سیب زمینی با کیفیت تر و سالم تر کرده و این در حالیست که نیاز بذری کشاورزان تا دو سال پیش از آلمان و هلند تامین می‌شد.

وی تصریح کرد: استان همدان در حال حاضر توان تولید نیاز بذر استان و قابلیت تامین بذر کل کشور را دارد.

‌زارعی مروج، با بیان این‌که به علت ارزان بودن کود، برخی کشاورزان بدون توجه به عواقب و کیفیت کود استفاد بی رویه داشتند، افزود: واقعی شدن قیمت کود موجب کاهش میزان مصرف توسط کشاورزان شده است و آنان به دنبال کود جایگزین حیوانی و آلی هستند که نه تنها ضرری ندارد بلکه باعث کیفی شدن تولید هم می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در حال پیش روی به سمت تولیدات سالم هستیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از سطح تولید تابستانه به بازار عرضه می‌شود و برنامه ریزی کشت استمرار مربوط به استان‌های دیگر است به طوری‌که بهار و زمستان، استان‌های جنوبی کشت و تولید دارند.

این کارشناس مسؤول زراعت اظهار کرد: وقتی این استان‌ها به تعهدات خود عمل نمی‌کنند تنش و فشار حاصل، فصل به فصل منتقل می‌شود به طوری‌که بنا به دلایلی نظیر منابع آبی و شرایط جوی تولید ندارند و موجبات افزایش قیمت محصول را در سال جاری فراهم کرده‌اند.

وی با بیان این‌که کشور در تابستان ۷۵۰ هزار تن سیب زمینی نیاز دارد که افزون بر ۸۰۰ هزار تن تولید می‌شود، تصریح کرد: به جرات می توان گفت تنها استان عرضه کننده سیب زمینی در مردادماه، همدان است که اقدام به تولید و عرضه این محصول می‌کند.

به گفته زراعی مروج، قیمت سیب زمینی در سال‌های گذشته از قیمت واقعی کمتر بود به طوری‌که هزینه تمام شده برای کشاورز هر کیلو ۳۰۰ تومان بود اما ۲۰۰ تومان عرضه می‌شد در حالی که در سال‌جاری هزینه تمام شده برای کشاورز هر کیلو ۴۰۰ تومان است که به طور متوسط ۹۰۰ تومان می‌فروشند.

وی، یکی از دلایل افزایش قیمت سیب زمینی را متاثر از افزایش قیمت جهانی این محصول برشمرد و گفت: این افزایش قیمت ۵۰۰ تومانی ناشی از هزینه کارگر، برداشت، بارگیری و حمل و نقل است که به قیمت پایه در نظر گرفته شده افزوده می‌شود.

کارشناس مسؤول زراعت تاکید کرد: اگر این قیمت به متوسط ۷۰۰ تومان برسد عدد معقولی خواهد بود و توجیه اقتصادی برای مصرف کننده و تولید کننده خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌کنیم به‌زودی شاهد کاهش قیمت سیب زمینی در بازار باشیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان نیز گفت: تاکنون ۳۰ درصد از سطح زیرکشت سیب زمینی تابستانه استان معادل ۱۴۰ هزار تن برداشت شده است.

“شهرام پرورش” به خبرنگار ایسنا اظهار کرد: سطح زیرکشت سیب زمینی تابستانه در استان ۱۲ هزار هکتار است به طوریکه پیش بینی می‌شود از این سطح، ۴۷۰ هزار تن سیب زمینی، برداشت و تولید شود.

وی در ادامه تصریح کرد: سطح زیرکشت سیب زمینی پاییزه نیز ۱۴ هزار هکتار است که برآورد می شود ۵۶۰ هزار تن سیب زمینی از این سطح، برداشت و تولید شود.

به گفته پرورش، استان همدان با متوسط تولید سالیانه یک میلیون تن سیب زمینی رتبه اول کشور را دارد و بین ۲۰ تا ۲۲ درصد تولید کشور را به خود اختصاص داده است.

وی اعلام کرد: استان همدان در دو فصل برداشت تازه دارد و حدود ۹ ماه از سال کشور را از لحاظ تامین سیب زمینی، مدیریت می‌کند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان اظهار کرد: در استان از اول تیر تا آخر آذر سیب زمینی برداشت می‌شود که در کشور منحصر به فرد است و ماه‌های باقیمانده از سال از ذخیره انبار استفاده می‌شود./ پارس

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • هادی :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۰۱:۳۳
  میگن سیب زمینی گرون شده بهاری ها فردا ماشین مدل بالا میخرن خونه های گرون قیمت میخرن طلای ۲۴ عیار میخرن ال میکنن بل میکنن و از این حرفا
  اما نمیبینند ماشین های مرگ قیمتشون سر به فلک کشیده قیمت خونه ها چند برابر شده یک گرم طلا قیمت خون یه انسان شده
  جدی بشینیم یک کم فکر کنیم مقایسه کنیم از سال پیش این موقع قیمت اجناس چند برابر رفته شده؟
  مگه بده که سرمایه ها وارد شهرمون بشن جوان ها نشاط داشته باشن با علاقه زندگی کنن
 • saminalvand :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۰۱:۳۳
  حالا یکسالم که سیب زمینی گران شده هی میگن همدانی ها طلا برداشت میکنن .
  جرا اون سال ها که کشاورز خونه و زندگیش و می فروخت تا کشاورزی کنه هیجکس صداش در نمیومد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر