شهرستان بهار

نگاهی گذرا به سایت های شخصی کاندیداهای ریاست جمهوری

شناسه خبر: ۲۸۱
نگاهی گذرا به سایت های شخصی کاندیداهای ریاست جمهوری

نگاهی به شبکه های اجتماعی و سایت هایی که دائم در حال به روز شدن هستند گویای این امر است که کاندیداها خود خواسته و یا به اجبار شرایط اقتصادی، به تبلیغات ارزان توجه کرده اند. جدای از سایت ها

نگاهی به شبکه های اجتماعی و سایت هایی که دائم در حال به روز شدن هستند گویای این امر است که کاندیداها خود خواسته و یا به اجبار شرایط اقتصادی، به تبلیغات ارزان توجه کرده اند. جدای از سایت های خبری و صفحه های شبکه های اجتماعی، مرجع خبری رسمی مردم برای شناختن و فهمیدن برنامه کاندیداها، سایت شخصی آنهاست.

به گزارش همدان پرس؛ انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ تفاوت های بسیاری با دوره های پیشین دارد. سال ۸۸ خیابان ها چنان شور و شوق بی سابقه ای را به خود می دید که همه فضای انتخاباتی را به چشم می دیدند. هر چند حامیان برخی از کاندیداها به ویژه سعید جلیلی، این دوره نیز تبلیغات و میتینگ های خیابانی خود را آغاز کرده اند و انتظار می رود در روزهای آتی این حضور پررنگ تر از قبل شود. اما هر چه هست، فضای مجازی در انتخابات ۹۲ گویا عرصه جذاب تری برای کاندیداها شده است.

نگاهی به شبکه های اجتماعی و سایت هایی که دائم در حال به روز شدن هستند گویای این امر است که کاندیداها خود خواسته و یا به اجبار شرایط اقتصادی، به تبلیغات ارزان توجه کرده اند. جدای از سایت های خبری و صفحه های شبکه های اجتماعی، مرجع خبری رسمی مردم برای شناختن و فهمیدن برنامه کاندیداها، سایت شخصی آنهاست. در ادامه نیم نگاهی به شکل ظاهری این سایت ها می اندازیم.

محمد غرضی

بیشتر از اینکه بتوان نام سایت برای این صفحه گذاشت باید گفت قالب یک وبلاگ ساده است. محمد غرضی همان طور که خودش اعلام کرده پولی ندارد که برای تبلیغات انتخاباتی صرف کند و از شکل و شمایل سایت شخصی اش این امر هویداست. خودش گفته بود که برنامه همه کاندیداها یکی است و فقط مهم این است که مردم جلو بیایند تا آمریکا عقب نشینی کند. برای همین خبری از کتابچه برنامه و راهکارهای مکتوب ایشان در سایت وجود ندارد. زندگینامه، کارنامه و اخبار انتخابات تنها قسمت های این سایت هستند. جالب اینکه عنوان “جالب” هم در تیترخبرهای مربوط به غرضی بسیار استفاده شده است. “پاسخ جالب غرضی”، “سوال جالب غرضی از …”، “ژست جالب غرضی …” در بررسی کلی می توان گفت gharazi.com چندان “جالب” و چشم نواز نیست و مخاطب را به خود جلب نمی کند.

محمدباقر قالیباف
از کاندیدایی که در مناظره هم تبلت خود را به همراه دارد باید انتظار داشت که در فضای مجازی حرفی برای گفتن داشته باشد. سایت شخصی محمدباقر قالیباف شکیل و کاربردی است. یعنی در عین زیبا بودن طراحی آن می توان به راحتی مطالب سایت را بررسی کرد که این یک مزیت بزرگ است. طراحی پوسترهایی که برای خبرها استفاده می شود نیز این ویژگی شکیل بودن و در عین حال گویا بودن را دارد. وجود روزشمار انتخابات، بخش “سوال کنید” و نظرات مردم و چهره ها هم از بخش های فکرشده سایت است. البته رنگ خاکستری و سرد سایت شاید با هدف یک کاندیدای انتخاباتی که ایجاد شور و جذب مخاطب است هماهنگ نباشد ولی در کل می توان www.ghalibaf.ir را سایتی ساده اما قابل قبول دانست.  شهردار تهران البته سایت های رنگارانگ بسیاری دارد که هر کدام با هدف و ویژگی خاصی کار می کنند. رجانیوز در گزارشی شمار این سایت ها را  ۴۰ عدد دانسته بود.

غلامعلی حداد عادل
رئیس فرهنگستان ادب در همه جا پای ادبیات را به میان می کشد. سایت او هم همین رنگ و بو را دارد. او در مناظره تلویزیونی روی معماری ایرانی اسلامی تاکید داشت و در طراحی عکس و پوستر سایت این معماری را می توان دید. البته از نظر کاربری و باز بودن یک منوی جذاب، hadadadel.ir حرفی برای گفتن ندارد در کل قالب این سایت وبلاگی و دو ستونه است و آنچنان شور انتخاباتی ای در آن حاکم نیست. 

حسن روحانی
سایتی عریض و افقی که بیشتر عکس ها در آن به چشم می آیند تا مطالب خود سایت. شکل و شمابل سایت پویا و فانتزی طراحی شده و از همان قلم نگارش نام حسن روحانی می توان ویژگی سایتش را فهمید. در کل شکل سایت جوان پسند و امروزی است. البته قسمت های پایین سایت همه به شکلی طراحی شده که بتوان به راحتی صحبت ها و سخنرانی های حسن روحانی در مراسم و برنامه های مختلف پیدا کرد که این هم از جنبه کاربری و هم زیبایی، قابل قبول است. تفکیک موضوعی برنامه و راهکارهای حسن روحانی هم کار جالبی است که در www.rouhani.ir  می توان آن را مشاهده کرد و مطمئنا برای کسی که به سایت یک نامزد انتخاباتی رجوع کرده می تواند یک ویژگی خوب محسوب شود.

علی اکبر ولایتی
سایت مرد دیپلمات از نظر ظاهری بسیار قابل قبول است. در طراحی بخش های مختلف هم دقت عمل خوبی وجود داشته تا یک منوی جذاب برای مخاطب به وجود آید. از بخش برنامه ها گرفته تا بخش فیلم و رسانه های دیگر می تواند برای هر کاربری کار را آسان کند. از نکات جالبی که در سایت چهار نامزد پیشین وجود نداشت می توان به قسمت نظرسنجی اشاره کرد که در   velayati.ir  به چشم می آید. سایت ولایتی با بخش های مختلفی که دارد توانسته یک سایت قابل قبول برای یک کاندیدای انتخابات باشد.

محسن رضایی
سایت محسن رضایی از حیث شکل و شلوغی به یک سایت خبری شباهت دارد. بخش های مختلفی در این پایگاه اینترنتی وجود دارد که بخش جالب و متفاوت آن بخش نظرات است که نیمه دوم صفحه اول سایت را به خود اختصاص داده است. از حیث کاربری و داشتن منوی گسترده،  rezaee.ir موفق عمل کرده اما ظاهر و به ویژه رنگ پس زمینه سایت کاربرپسند نیست. بخش نظرسنجی در سایت رضایی وجود دارد و از بخش های هوادران، دیگر رسانه ها، اندیشه و خاطرات و … هم به عنوان دیگر ویژگی های این پایگاه اینترنتی نام برد.

سعید جلیلی
سایتی که به نام دبیر شورای عالی امنیت ملی که این روزها دیگر همه او را به عنوان کاندیدای انتخابات می شناسند، در اینترنت وجود دارد، سایت ستاد اوست. همانند سایت های خبری طراحی شده و بخش های مختلف و زیادی دارد. از پیشنهادهای پیامکیو خوراک تبلیغاتی گرفته تا سرود ستاد در سایت چشم نوازی می کنند. بخش “گفتمان”، “برنامه های دولت یازدهم” و … نیز از دیگر قسمت های سایت هستند. سایت  www.drjalily.com  همان طور که گفته شد مانند سایت های خبری بسیار شلوغ و پر از گزینه است که شاید یک اتفاق عادی برای سایت ستادی و انتخاباتی باشد.

محمدرضا عارف
سایت این نامزد انتخاباتی در نگاه اول جذب کننده است زیرا بنرهای بزرگی از چهره دکتر عارف جلوی چشم می اید که روی آن شعارهای خاصی نوشته شده است که این ویژگی انتخاباتی خوبی است اما در کل سایت بخش های متنوعی ندارد. وجود روزشمار انتخاباتی و بخش هایی چون “زندگینامه”، “روزنوشت” ،”مواضع” و … از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد./ همدان پرس

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر