شهرستان بهار

همدانی ها در رنج فروش سیب زمینی/ سه واحد صنایع تبدیلی برای یک میلیون تن محصول

شناسه خبر: ۲۸۳۶
همدانی ها در رنج فروش سیب زمینی/ سه واحد صنایع تبدیلی برای یک میلیون تن محصول

سیب زمینی کاران استان همدان که با تولید سالانه حدود یک میلیون تن استان خود را به قطب کشوری تولید این محصول رسانده اند نبود کارخانجات تبدیلی و بسته بندی را علت اصلی هدر رفتن بخش عمده ای از دسترنج خود می دانند چرا که تنها سه واحد صنایع تبدیلی برای این مقدار تولید در همدان ایجاد شده است.

به گزارش نشاط شهر به نقل از مهر، همدان از جمله استانهای کشاورزی کشور به حساب می آید که در صورت توجه بیشتر به آن می توان از این بخش به عنوان شاه کلید اصلی توسعه آن بهره گرفت.

در همین زمینه یکی از محصولاتی که در استان تولید شده و با توجه به مرغوبیتش نیز قابلیت صادر شدن را داراست سیب زمینی بوده که مصرف آن نیز در بین خانوارها زیاد به چشم می خورد.

اما در عرصه اقتصادی و نگاه به این محصول مشکلاتی برای فرآوری سیب زمینی وجود دارد و حال آنکه با توجه به پتانسیل بالای استان چه از لحاظ تولید و چه از لحاظ بازرگانی باید مشکلات را رفع کرد.

براساس بررسی ها، شرایط آب و هوایی و نوع خاک در استان همدان به گونه ای است که محصول سیب زمینی تقریبا در اغلب نقاط این استان قابل تولید است، اما شهرستان بهار و بخش ها و روستاهای تابعه آنها جزو مناطق اصلی کشت این محصول با بازدهی بالاست اما با این حال چند سالی است که کشاورزان این مناطق با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.

یک سیب زمینی کار در خصوص وضع صنایع تبدیلی در گفتگو با مهر اظهار داشت: متاسفانه در شهرستان بهار و حتی شهرهای اطراف، کارخانه ای که محصولات ما را فرآوری کرده و به بازار عرضه کند، وجود ندارد و چون هزینه حمل و نقل بسیار بالاست و برای کشاورز انتقال و فروش آن به سایر استان ها مقرون به صرفه نیست، بنابراین مجبور به فروش حاصل دسترنج خود با قیمت پایین به دلالان هستیم، در صورتی که اگر منطقه مجهز به کارخانه فرآوری یا انبار سرد مناسبی باشد، کشاورزان متحمل چنین خسارت و صدمات سنگین نمی شوند.

تنوع فرآوری و بسته بندی های مناسب ارزش محصول سیب زمینی را بالا می برد

احمد مومنی افزود: باید با ایجاد تنوع فرآوری و بسته بندی های مناسب ارزش این محصول را بالا برد که یکی از این راه حل ها توسعه صنایع تبدیلی در منطقه است.

وی گفت: به دلیل کمبود صنایع تبدیلی در استان، کشاورزان ضایعات و هدر روی زیادی را متحمل می شوند در حالی که انجام عملیات فرآوری محصول نیازمند وجود مواد اولیه مرغوب و با کیفیت است که همین امر لزوم ایجاد سردخانه ها و انبارهای فنی برای نگهداری این محصول را اجتناب ناپذیر می کند.

مدیر صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی استان همدان در همین زمینه به تولید محصول سیب زمینی در  همدان اشاره کرد و افزود: سیب زمینی به وفور در استان همدان تولید می شود که بخشی از آن به صورت تازه خوری و بخشی دیگر از استان خارج میشود.

رضا شهسوازی گفت: در ارتباط با فرآوری سیب زمینی فعالیتهایی در استان انجام شده و یک واحد نشاسته سازی در بهار احداث و به بهره برداری رسید اما به دلیل مشکلات فعالیت آن متوقف شد.

مدیر صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: همچنین دو واحد دیگر از سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوز گرفتند که به دلیل مشکلات مدیریتی و اقتصادی فعالیت آنها متوقف شد.

وی اظهار کرد: جهاد کشاورزی آماده حمایت از افرادی که در این زمینه سرمایه گذاری میکنند است و امیدواریم در سالهای آینده با جذب سرمایه گذار پیشرفتی را در این زمینه شاهد باشیم.

شهسواری درخصوص رفع مشکل فرآوری سیب زمینی نیز یادآور شد: این پروسه باید از مزرعه شروع شود و پیشنهاد می شود کسانی که می خواهند فرآوری سیب زمینی انجام دهند محصول را خودشان از مزرعه تولید کرده و زنجیره تولید را تکمیل کنند.

مدیر صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: در خصوص نگهداری سیب زمینی بطور جدی کار شده است چرا که سیب زمینی تابستانه زودرس و قابلیت نگهداری پایینتری دارد و 450 هزار تن سیب زمینی تابستانه برداشت کردیم که معمولا آن را نگهداری نمی کنند و بلافاصله بعد از برداشت وارد بازار می شود.

وی با بیان اینکه سیب زمینی پاییزه قابلیت نگهداری بالایی داشته و بصورت ذخیره شده استفاده می شود گفت:خوشبختانه در سالهای اخیر توجه معطوف به موضوع نگهداری این محصول گردیده و با این هدف و پیشرفت منطقی از سوی کشاورزان انگیزه و مراقبت از محصول ایجاد شده است.

وی افزود: تا پایان سال 94 ظرفیت 300 هزار تن احداث انبار به بهره برداری خواهد رسید.

حذف تولید سیب زمینی در استان از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی نیست

شهسواری با بیان اینکه حذف تولید سیب زمینی در استان از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی نیست، اذعان داشت: روی مباحث دیگر مانند تغییر الگوی کشت از جمله کاهش سطح اراضی، بالا بردن کیفیت محصول، جایگیزین کردن ارقام پرمحصول و کاهش تعداد نوبت های کشت تمرکز کرده ایم که باعث افزایش سرمایه گذاری خواهد شد.

وی عنوان کرد: در صورت کاهش کشت سیب زمینی تولید آن از 600 هزار تن کمتر نخواهد شد و به دنبال این موضوع کشاورزان نیز به دنبال مدیریت مصرف میزان آب و ایجاد ارزش افزوده درپی کاهش محصول هستند.

وی گفت: از اواخر سال 92 درحال محدود کردن مجوز احداث سردخانه های سیب زمینی در استان هستیم.

اما گذشته از نبود صنایع فرآوری برای سیب زمینی همدان معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان همدان در این زمینه معتقد است: متاسفانه کشت محصولات پر آب بر در استان همدان یکی دیگر از مشکلات اصلی در مصرف آب در استان همدان است که باید برای آن چاره ای اندیشید.

منصور ستوده با بیان اینکه سیب زمینی و هندوانه دو محصولی هستند که در همدان کشت و بسیار پر آب بر هستند، بیان داشت: به جای این محصولات باید محصولاتی مانند کلزا که کم آب بر هستند جایگزین شوند.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان همدان ادامه داد: موضوع دیگری که در بخش کشاورزی استان همدان اهمیت دارد تغییر سیستم آبیاری سنتی به آبیاری تحت فشار است که کشاورزان باید برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی زمین های کشاورزی خود را به آبیاری تحت فشار مجهز کنند.

ستوده با اشاره به اینکه با تجهیز زمین های کشاورزی به آبیاری تحت فشار در هر هکتار سه دهم درصد آب صرفه جویی می شود، ابراز داشت: جلوگیری از افزایش سطح زیر کشت در استان همدان نیز یکی دیگر از عواملی است که باید برای صرفه جویی آب در نظر گرفته شود.

کارشناس جهاد کشاورزی همدان نیز کمبود انبارهای فنی و استاندارد برای نگهداری سیب‌زمینی بذری و کمبود صنایع فرآوری پس از تولید از مشکلات اصلی سیب‌زمینی کاران است

مونس اتابکی عنوان کرد: باتوجه به حجم بالای تولید محصول سیب زمینی، تعداد واحد صنایع تبدیلی موجود نمی تواند جوابگوی منطقه باشد و باید برای افزایش بازدهی صنایع فرآوری احداث شوند.

وی اظهار داشت: در صورت تحقق این مسئله خیلی از مشکلات مربوط به هدررفت محصول و خسارات وارده به کشاورزان رفع خواهد شد.

در پایان اینکه با ایجاد واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی مطابق استانداردهای ملی و بین‌المللی و استفاده از تکنولوژی‌های نوین، می ‌توان راه ورود به بازارهای بین‌المللی را هموار کرده و اقتصاد مبتنی بر کشاورزی پایدار را مستحکم سازد.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر