شهرستان بهار

چارچوب قانونی برای نظم بخشی به سمن ها وجود ندارد

شناسه خبر: ۳۰۲۹
چارچوب قانونی برای نظم بخشی به سمن ها وجود ندارد

در زمینه مصون سازی سمن ها تلاش قابل قبولی صورت نگرفته و هنوز بانک جامعی از فعالیت های این نهاد ایجاد نشده است البته همه دستگاه ها دارای کاستی و ضعف هایی هستند که به شیوه اسلامی باید برطرف شود | در بسیاری از موارد نقش سمن ها در ممانعت و کنترل مسائل انحرافی اثربخش بوده و در جایی که انحرافی دیده شده وارد شده اند.

مدیرکل اطلاعات استان همدان گفت: نبود چارچوب قانونی برای نظم بخشی به سازمانهای مردم نهاد و نامشخص بودن حیطه ماموریت افراد فعال در سمن ها از نقاط ضعف این سارمانهاست.

جابری در سومین گردهمایی سازمان های مردم نهاد روز چهارشنبه 30 مهرماه، با اشاره به فقدان الگوهای درون زا در سمن ها، اظهار کرد: متاسفانه در زمینه تاسیس و راه اندازی سازمان و تشکلی مبتنی بر نیاز جامعه خلاء داریم.

جابری تصریح کرد: در زمینه مصون سازی سمن ها تلاش قابل قبولی صورت نگرفته و هنوز  بانک جامعی از فعالیت های این نهاد ایجاد نشده است البته همه دستگاه ها دارای کاستی و ضعف هایی هستند که به شیوه اسلامی باید برطرف شود.

مدیرکل اطلاعات استان همدان با اشاره به اینکه جایگاه سمن ها طوری تعریف شده که در مسائل سیاسی ورود پیدا نکنند، افزود: اگر سمن ها می خواهند در فعالیت خود موفق شوند نباید در مسائل سیاسی ورود پیدا کنند.

وی به بیان نقش سمن ها در کنترل مسائل انحرافی پرداخت و یادآور شد: در بسیاری از موارد نقش سمن ها در ممانعت و کنترل مسائل انحرافی اثربخش بوده و در جایی که انحرافی دیده شده وارد شده اند که این از نقاط قوت آنها به شمار می آید.

وی ادامه داد: سمن ها در کنترل محسوس و نامحسوس سمن هایی که کاراپوزیسیونی عمل می کنند هم نقش دارند و به کمک سمن ها فرآیند حذف سمن های مساله دار انجام می گیرد که این موضوع یکی دیگر از نقاط قوت سمن هاست.

جابری با اشاره به روند توسعه سمن ها در استان نیز گفت: کسب تجارب، انباشت علمی و توسعه سمن ها فرآیند مثبتی است.

وی شناسایی نهادهای انحرافی، تلاش برای رفع خلاء قانونی سمن ها، سازماندهی سمن ها، مهار استفاده ابزاری از سمن ها، منطبق بودن و منطبق کردن چارچوب سمن ها با اعتقادات دینی و قوانین کشور را از اقدامات حوزه سازمان های مردم نهاد دانست.

وی با بیان اینکه تشکیل سمن ها یک فرصت به شمار می رود، ادامه داد: اینکه جوانان با هدف خدمت رسانی وارد سمن می شوند فرصت بزرگ و قابل تقدیری است.

جابری خاطرنشان کرد: سمن ها در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی تاثیرگذاری خوبی داشته اند.

وی استفاده از ظرفیت های نرم افزاری مناسب سمن ها را اثرگذار دانست و گفت: دانشگاه ها نیز باتوجه به رویکرد مثبت انگارانه نظام، هم از منظر تولید علم و هم از نظر اثرگذاری در مسائل سیاسی، اجتماعی و امنیتی مورد توجه است.

مدیرکل اطلاعات استان همدان خاطرنشان کرد: سمن ها می توانند مورد سوء استفاده قرار گیرند چراکه بستر مناسب و پویایی هستند./همدان پرس

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • علا :
  در تاریخ ۳ آبان ۹۳ ساعت ۲۰:۵۵
  خب سازمان مردميه ديگه
  يعني چارچوبشو نظر اكثريت تشكيل ميده

  لابد منظور ايشون اينه كه اين سازمان مث عروسك خيمه شب بازي و نوار ضبط شده ب فعاليتش ادامه بده؟
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر