شهرستان بهار

عزاداری 20 میلیونی در کربلا

شناسه خبر: ۳۱۹۲
عزاداری 20 میلیونی در کربلا

عزاداران با پای پیاده با حضور خود در کربلا به نمایش ارادت خود به اهل بیت (ع) پرداختند| 2500 اتوبوس در مرزها بازگشت زائران را برعهده دارند

 استشمام و بوییدن خاک کربلا و سجده بر آن تربت بی‌همگون، آرزوی هر دلداده و شوریده حالی است تا شور و شعور را ره توشه کرده و به شوق دیدار محبوب، زمین و زمان را گذر کند تا سُرمه وصل را به دیده کشیده و چشم به گوشه نگاهِ نگار، روشن کند.


جمعیت انبوه و میلیونی حاضر در کربلا که اغلب مسافت‌های طولانی را با پای پیاده از شهرهای مختلف عراق و کشورهای مسلمان گرد هم آمده بودند، مراسم اربعین را به یکی از باشکوه‌ترین آیین‌های معنوی و بزرگترین اجتماع بشری تبدیل کردند.


عاشقان حسین، آنها که توانستند، با پای پیاده به زیارت معشوق شتافتند؛ معشوقی که هر چه داشت خالصانه و عاشقانه برای خدا و برای حفظ دین خدا داد. مرزهای عراق مملو از جمعیت زائرانی شده بود که می‌خواستند برای اربعین به کربلا برسند. امسال، بیش از 5/4 میلیون زائر خارجی وارد عراق شدند که یک‌سوم آنها ایرانی بودند. عاشقان ایرانی از مرز باید به نجف و سپس به کربلا بروند. نجف، مبدأ حرکت است برای رسیدن به کربلا. زائرانِ اربعین پیاده و یا سواره از هر سو به این شهر می‌آیند تا قصه را آغاز کنند.


از مرز مهران تا نجف 120 کیلومتر راه است که روزهای گذشته به خاطر ایست‌های بازرسی‌ پی در پی و حضور زائران پیاده، راه دو سه ساعته تا نجف را در بهترین حالت، چهار ساعته می‌شد طی کرد. بیشتر خودروها برای خلاصی از ازدحام جمعیت و ایست‌های بازرسی‌، راه‌های فرعی را برای رسیدن به نجف انتخاب می‌کردند. راه‌هایی که هیچ آبادی در حاشیه آنها نیست و شب هنگام در سیاهی مطلق فرو می‌روند. آنگونه که سایت‌های خبری گزارش کردند؛ چند کیلومتر مانده به نجف باید پیاده رفت. ازدحام جمعیت اجازه نمی‌دهد وسایل نقلیه به شهر نزدیک شوند. زائران با بیرق‌ها و کوله‌پشتی و چرخ‌های دستی و گاه فارغ از هر باری به سوی قلب نجف، حرم مطهر امیرالمؤمنین(ع) حرکت می‌کنند.


زائران اربعین که از نجف تا کربلا پیاده می‌روند، رسم دارند سبک سفر کنند. بارشان اندک است و در بیشتر مواقع کنار گذرها را برای اسکان چند روزه انتخاب می‌کنند. مشکل غذا را هم در ایستگاه‌های نذری برطرف می‌کنند. در هر گوشه شهر اهالی عراق این ایستگاه‌ها را برپا کرده‌اند که از چای گرفته تا حلیم صبحگاهی و 3 وعده غذایی در آنها پیدا می‌شود و جمعیت زیادی هم در صف ایستاده‌اند و منظره‌ای را در کنار دیگ‌های بزرگ غذا پدید آورده‌اند که در کمتر مناسبت و مکانی حتی در محرم‌های ایران، هنگام توزیع غذاهای نذری می‌توان دید.


کربلا کجاست؟ کربلا چیست؟ چرا پس از 14 قرن، کربلا همچنان زنده و توفنده است؟ چرا اهل عشق و معرفت با کربلا چنین می‌کنند؟!.../همدان پیام

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • حسين :
  در تاریخ ۲۶ آذر ۹۳ ساعت ۰۹:۴۱
  انكه از جان و مال و جوان و شش ماهه و برادر و...در راه سعادت و هدايت انسانها گذشت تا انكه محاسن مباركش با خون سر مباركش خضاب شد تا ابديت در دلهاي انسانها از هر ايين و مسلكي جا دارد و برايش عزاداري خواهند كرد راستي چه كسي ميتواند گلوي بريده شش ماهه اي را ببيند و منقلب نشود ؟كجايند عرفانهاي كاذب؟ كجايند مروجان بيديني و بي غيرتي ؟؟؟ مگر انچه كه امام حسين عزيز كرد جز در راستاي سعادت بشريت بود ؟ راستي اگر امروز امام مظلوم ما زنده بود از ما راضي بود ؟ ايا غيرت و رحم و مروت و عبادت و مردم داري و خانواده داري حسين عزيز را داريم ؟؟؟ خدايا ما را انگونه ساز تا توفيق حسيني بودن حقيقي را داشته باشيم .
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر