شهرستان بهار

کمترین بارش‌ها در استان در شهرستان‌های بهار و همدان رخ داده است.

شناسه خبر: ۳۱۹۸
کمترین بارش‌ها در استان در شهرستان‌های بهار و همدان رخ داده است.

در سال آبی جاری در شهرستان بهار 64.5 میلی‌متر بارش رخ داده که نسبت به سال گذشته در مدت مشابه 38 درصد کاهش و نسبت به بلند مدت چهار در صد کاهش داشته است.

سید مهرداد موسوی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به اینکه مجوز احداث سایت رادار «ایکس وان» با همکاری استانداری همدان برای استان اخذ شده، اظهار کرد: این رادار قابلیت‌های فراوانی در حوزه اندازه‌گیری حجم باران، ابرها، میزان بارش، گرد و غبار و زمان خشکسالی و تخمین میزان آب دارد.

وی با بیان اینکه هزینه تأمین این رادار حدود 5 میلیارد تومان است، افزود: حدود یک و نیم میلیارد تومان از هزینه این دستگاه را استانداری همدان تقبل کرده و در حال حاضر در مرحله خرید از کشور آلمان هستیم.

مدیرکل هواشناسی استان همدان با تأکید بر اینکه خرید و نصب دومین رادار در اطراف شهرستان رزن نیز پیگیری می‌شود، تصریح کرد: این نوع رادار تنها در چند استان کرمانشاه، تهران، بوشهر، خوزستان و مازندران وجود دارد که همدان نیز به آن‌ها پیوسته است.

وی با اشاره به اینکه ایستگاه هواشناسی اپتیک گل‌تپه که از سال 87 تعطیل بود دوباره راه اندازی شده و در دهه فجر افتتاح می‌شود، ادامه داد: سه دستگاه ایستگاه هواشناسی خودکار در گل‌تپه، فامنین و رزن نیز احداث شده است.

موسوی در تشریح میزان بارندگی و مقایسه آن نسبت به سال گذشته و بلند مدت نیز خاطرنشان کرد: کمترین بارش‌ها در استان در شهرستان‌های بهار و همدان رخ داده است.

وی گفت: در سال آبی جاری در شهرستان بهار 64.5 میلی‌متر بارش رخ داده که نسبت به سال گذشته در مدت مشابه 38 درصد کاهش و نسبت به بلند مدت  چهار در صد کاهش داشته است.

مدیرکل هواشناسی استان همدان درباره وضعیت بارش در شهرستان همدان نیز اظهار کرد: در سال آبی جاری تاکنون 54.9 میلی‌متر بارش رخ داده که نسبت به سال گذشته در مدت مشابه 4.3 درصد کاهش و نسبت به میزان بارندگی در بلند مدت 12 درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه در سال جاری تاکنون در شهرستان ملایر 104.3 میلی‌متر بارندگی رخ داده، افزود: میزان بارندگی در شهرستان ملایر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 112 درصد افزایش، و نسبت به دراز مدت 67 درصد افزایش داشته است.

موسوی تصریح کرد: در شهرستان تویسرکان نیز تاکنون 97.5 میلی‌متر بارندگی رخ داده که نسبت به سال گذشته در همین مدت 56 درصد افزایش یافته و نسبت به بلند مدت نیز 13 درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه میزان بارش در شهرستان نهاوند تاکنون 118.8 میلی‌متر بوده، ادامه داد: این میزان بارندگی نسبت به مدت مشبه در سال گذشته 155 درصد افزایش یافته و نسبت به بلند مدت نیز 64 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی استان همدان خاطرنشان کرد: میزان برندگی در کبودراهنگ تاکنون 60.2 میلی‎متر بوده که نسبت به سال گذشته در همین مدت 23 درصد کاهش یافته و نسبت به بلند مدت با سه درصد افزایش روبرو بوده است.

وی گفت: در شهرستان رزن نیز میزان بارندگی تاکنون 87.8 بوده،که نسبت به سال گذشته 15 درصد کاهش و  نسبت به بلند مدت 24 درصد افزایش یافته است.

موسوی میزان بارندگی در شهرستان فامنین را تاکنون 66.1 میلی‌متر اعلام کرد و افزود: میزان بارش در شهرستان فامنین نسبت به سال گذشته تغییری به وجود نیامده و تنها نسبت به بلند مدت شاهد 20 درصد افزایش میزان بارش هستیم.

وی اظهار کرد: در قهاوند نیز تاکنون 114.2 کیلکیتر بارش رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 32 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل هواشناسی استان همدان تصریح کرد: در شهرستان اسدآباد نیز تاکنون 118.9 بارندگی رخ داده که نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش و نسبت به بلند مدت 48 درصد افزایش داشته است.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر