شهرستان بهار

جلسه پرسش و پاسخی که از فضای مجازی به فضای حقیقی و جلسه رسمی تبدیل شد.

شناسه خبر: ۳۸۹۰
جلسه پرسش و پاسخی که از فضای مجازی به فضای حقیقی و جلسه رسمی تبدیل شد.

جلسه پرسش و پاسخ اعضای شورای شهر بهار | یک سوم تماس های ما در مورد باکس های زباله است. | فروش آب جرم است. | قاسمی جمشید: ما خود اذعان می کنیم که تاکسیرانی یکی از پروژه های ناموفق ما در این دو سال بوده است.

این روزها تب استفاده از فضاهای مجازی بالا رفته و خبری پیش از این که در صدر اخبار قرار گیرد به راحتی هر چه تمامتر در فضاهای مجازی منتشر شده و به دست مسئولین نیز می رسد. چندی است که شاهد تشکیل چنین فضاهای مجازی در شهر و شهرستان بهار با موضوعات گوناگون شده ایم. با ورود رسانه ای جدید فرهنگ نحوه استفاده از آن رسانه نیز مطرح می شود و این که چگونه می توان از این رسانه برای بهره گیری مطلوب استفاده کرد.

در همین راستا عصر روز پنج شنبه 8 مرداد ماه جلسه پرسش و پاسخ شورای شهر بهار با جمعی از جوانان شهر برگزار شد. جلسه ای که از دل همین فضاهای مجازی تبدیل به یک جلسه حقیقی شد. از آنجایی که فضاهای مجازی از تکلف جلسه های رسمی برخوردار نیست، این امکان را برای همه اعضا فراهم می کند که به راحتی صحبت های خود را به گوش مسئولین مربوطه رسانده و نگران کمبود وقت و بعضی محدودیت ها نباشند.

این جلسه که از گروه مجازی پایگاه خبری نشاط شهر در تلگرام و پرسش و پاسخ صورت گرفته در این گروه به یک جلسه حضوری و حقیقی با حضور تعدادی از اعضای شورا تبدیل شد خود از نوعی تازگی و جذابیت برای اعضای حاضر برخوردار بود.

در ابتدای جلسه علی عطایی از اعضای شورای شهر و عضو حاضر در گروه مذکور با ابراز خوشحالی از تشکیل گروه های مجازی و ارتباط بیشتر همشهریان در این فضاها، بیان مسائل و مشکلات شهری در فضاهای مجازی و انتقال آن به جلسه حضوری را فرصتی مغتنم شمرد که می توان با جهت دهی به آن بهره برداری مناسب از آن کرد.

وی همچنین نقد سازنده و به دور از توهین را اصل اساسی این گروه ها خواند و خواستار استفاده از ادبیات مناسب و به دور از پیش داوری و تخریب در فضاهای مجازی شد.

سپس در این جلسه در مورد موضوعات شهری و مسائل و مشکلات موجود بحث شد.

یک سوم تماس های ما در مورد باکس های زباله است.

عطایی در مورد انتقاداتی که در مورد نظافت شهری مطرح می شود گفت: شهرداری ها موظف هستند که نظافت شهر را به شرکت های خصوصی بسپارند؛ اما نبود شرکت هایی در شهر که بتوان کار را به صورت حجمی به آنها سپرد مشکل اصلی ما در شهرداری است و ما ناچاریم با شرکت های خارج از شهر قرارداد ببندیم و کارگران زیر نظر این شرکت ها کار خواهند کرد اما از آنجایی که کارگران ما در این بخش عمدتا از قشر ضعیف یا معلول یا فرتوت جامعه هستند توانایی لازم را در این زمینه ندارند و شرکت ها نیز به صورت حجمی کار را قبول نمی کنند و خواستار جایگزینی کارگران ما با کارگران جوان لیسانسه از سایر شهرها در این بخش هستند و ما نیز نمی توانیم کارگران خود را از کار بیکار کنیم. به همین دلیل با این شرکت دچار مشکل شده ایم .

وی در مورد مشکل کارگران شهرداری خواستار همفکری اعضا شد و تعداد کارگران مشغول به کار را 61 نفر در بخش خدمات و 20 نفر در بخش فضای سبز برشمرد.

وی در مورد باکس های زباله موجود در سطح شهر گفت: یک سوم تماس های ما در مورد باکس های زباله است و ما سعیمان این بوده که این فرهنگسازی را در بین مردم ایجاد کنیم که زباله خود را در این باکس ها قرار دهند؛ اما اغلب دیده می شود که شهروندان نسبت به قرار گرفتن باکس ها در مناطق مختلف حساسیت به خرج می دهند و ما سعی میکنیم باکس ها را در جایی نصب کنیم که کمترین مشکل برای شهروندان ایجاد شود؛ اما استفاده از این باکس ها نیز احتیاج به فرهنگ سازی دارد و باید ساعت قراردادن زباله در باکس ها برای مردم مشخص باشد.

در ادامه طرح تفکیک زباله از مبدا توسط یکی از سازمان های مردم نهاد در بهار مطرح شد که سال گذشته به شهرداری ارائه شد و با آن موافقت نشد و قرار بر آن شد که جزئیات طرح بار دیگر به شورا ارائه شود تا مورد بررسی قرار گیرد.

فروش آب جرم است

در ادامه در مورد فروش آب به مزارع سوال شد و اینکه آیا این صحت دارد که شهرداری به کشاورزان آب می فروشد؟

عطایی در پاسخ گفت: فروش آب جرم است و چنین مسئله ای در شهرداری مشاهده نشده و تانکرهای آب به صورت کامل کنترل می شوند. وی برای اطمینان بخشی به شهروندان گفت: در صورت مشاهده هر گونه تخلف همشهریان به ما اطلاع دهند و ما خود به صورت جدی پیگیر خواهیم بود و با افرادی که اقدام به فروش آب کنند برخورد قضایی خواهد شد.

عدم رسیدگی به فضای سبز

در ادامه از عدم نوآوری و رسیدگی لازم به فضای سبز شهری انتقاد شد و عطایی در این مورد گفت: امسال رسیدگی به فضای سبز را به شرکتی واگذار کردیم که به دلایلی نتوانست کار را انجام دهد ما تیرماه قرارداد خود را با این شرکت فسخ کردیم و به همین دلیل امسال زمان لازم برای رسیدگی به فضای سبز از دست رفت و گذشته از این برای طرح های نوآورانه باید طراح فضای سبز و باغبان داشته باشیم که ما در مجموعه شهرداری تنها مجوز به کارگیری کارگر را داریم و نه باغبان و طراح فضای سبز.

مجید قاسمی جمشید در ادامه گفت: از سال آینده قرار است که مدیریت فضای سبز شهر را به شرکت ها واگذار کنیم و تکلیف شده که به مناقصه گذاشته شود؛ اما ما پیش قدم می شویم که با درنظر گرفتن حق بومی گزینی مدیریت فضای سبز شهر را به جوانان شهر واگذار کنند.

قاسمی اضافه کرد: جوانانی که تمایل دارند در بخش عمران کار کنند ، پیش قدم شوند و ما نیز حاضر به همکاری و واگذاری طرح ها به بخش خصوصی و جوانان شهر هستیم و شورا حاضر است از اعتبار خود هزینه کند و مدیریت فضای سبز و حوزه عمران را به همشهریان بدهد ، همچنین حاضریم یکی از پارک های محلی را برای اجرای طرح در اختیار جوانان یا یکی از سمن ها قرار دهیم.

مریم عارفی فرد در مورد گسترش پارک ها و فضای سبز شهر گفت: فاز دوم پارک لاله را برای استفاده همشهریان اضافه کرده ایم که این فاز شامل زمین اسکیت ، چمن مصنوعی و سینمای روباز می باشد. همچنین 5000 متر زمین در انتهای فدائیان به نام پارک فدک در حال تملک است و چند پارک محلی نیز در دستور کار است.

در ادامه قاسمی جمشید در مورد ساماندهی قبور و غسالخانه و جانمایی گورستانی در خارج از شهر و بازگشایی معابر ، تعیین فضایی برای بازارچه و تملک پارکینگ توضیحاتی داد و گفت: پارکینگ 1000 متری در ابتدای خیابان سید جمال الدین در حال تملک است که این پارکینگ جزء الویت کار ما قرار دارد.

نامگذاری محلات

سپس عارفی در مورد نامگذاری محلات توضیحاتی داد و به افراد حاضر که خواستار حفظ نام قدیمی محلات بودند پیشنهاد ارائه نام های پیشنهادی خود و حوزه بندی محلات به صورت مدون به شورا از حاضرین شد.

عطایی در مورد سد معبر گفت: ما در این مورد با کمبود نیرو مواجه هستیم و تنها یک مامور رسیدگی به موضوع سد معبر داریم که گاهی بعضی از برخوردها به درگیری نیز منجر شده؛ به همین دلیل قرار بر این شده که گزارش سد معبر در پرونده مالک قید شود تا این باعث جلوگیری از سد معبر گردد.

وی همچنین از وضع جریمه های سنگین برای ماشین هایی که در اطراف شهر اقدام به تخلیه نخاله های ساختمانی می کنند خبر داد و گفت : برای تخلیه نخاله های ساختمانی محلی را روبروی دانشگاه آزاد در نظر گرفته ایم تا با این کار مانع از مخدوش شدن محیط اطراف شهر شویم.

یدالله ادیب نیز در ادامه از حضور جوانان در جمع اعضای شورا ابراز خوشحالی کرد و استفاده از نیرو و فکر جوانان در حوزه شهری را ضروری خواند و کمبودها و ضعف های موجود در این حوزه را محدودیت منابع مالی بیان کرد.

المان میادین اصلی شهر

در ادامه سید مجتبی حسینی ، رئیس شورا نیز در جمع حاضر شد و در پاسخ به سوالات مطرح شده و در مورد المان های میادین و میدان شهدا گفت: المان ها هویت یک شهر را نشان می دهند المان میدان شهدا نیز با توجه به تعداد کثیر بسیجیان ، شهیدان ، جانبازان و آزادگان شهر و احترام به این عزیزان اجرا شده است و ما معتقدیم که از هر نماد باید در جای خود استفاده شود.

وی اعلام کرد که شورای شهر علاقمند به دریافت طرح های همشهریان و جوانان شهر برای دو میدان شهر یعنی میدان امام و میدان بهار است و به طرح های برتر نیز جوایز ارزنده ای اهدا خواهد شد.

تاکسیرانی یکی از پروژه های ناموفق ما در این دو سال بوده

قاسمی جمشید همچنین در مورد تاکسیرانی گفت: ما پس از گذشت دو سال نتوانستیم مسیر تاکسی ها را عوض کنیم و خود اذعان داریم که تاکسیرانی یکی از پروژه های ناموفق ما بوده که دلایل متعددی در آن دخیل است که مهمترین آن متمرکز شدن ادارات در ابتدای شهرک فرهنگیان و در امتداد خیابان امام است و همین باعث کم شدن تردد در دیگر مسیرها و استقبال کم مردم از این مسیرها شود و عملا در این مورد کاری از دست ما بر نمی آید و از طرفی هم نمی توانیم به زور مسیر عبور تاکسی ها را عوض کنیم و این تغییر مسیر تنها با تغییر زیرساخت ها و تعریف مسیرهای جدید شکل خواهد گرفت که تلاش ما این است که در این باره مسیر جدید خیابان شهید رجایی را به بلوار بسیج باز کنیم و انتهای بلوار معلم را به سمت دبیرستان بهارستان باز کنیم تا بتوانیم از این طریق مسیر عبور تاکسی ها را تغییر دهیم.

حسینی همچنین خبر از تغییر مسیر تاکسی های برون شهری داد و محل استقرار تاکسی های برون شهری را ابتدای خیابان سید جمال الدین بیان کرد.

94-05/EsihxsAEev.jpg

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • همشهری :
  در تاریخ ۱۰ امرداد ۹۴ ساعت ۰۵:۰۷
  من که این مطالب رو خوندم مطلب قابل توجهی رو ندیدم...به این وضعیت نمیگن مدیریت شهری..واقعا جای تاسف داره
 • bhr jmn :
  در تاریخ ۱۹ امرداد ۹۴ ساعت ۰۹:۰۴
  من شنیدم مزارع سبزی با آب فاضلاب زندان آبیاری میشه و این خبرو سیمای همدان اعلام کرده.آیا صحت داره؟
 • reza2d :
  در تاریخ ۲۲ امرداد ۹۴ ساعت ۱۳:۲۲
  من یک طراح و گرافیست هستم و سه بعدی هم کار میکنم
  ایده هایی برای المان های دو میدان دارم
  لطفا راهنمایی کنید که این طرح ها رو باید کجا ببرم و تا کی مهلت هست؟
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر