شهرستان بهار

سیب زمینی را خاک می کنند گوجه را گران!

شناسه خبر: ۴۴۱۸
سیب زمینی را خاک می کنند گوجه را گران!

هنوز مردم در شوک سیب زمینی های اسراف شده هستندکه قیمت گوجه در بازار افزایش یافت این افزایش قیمت گوجه در استان قم تا8هزار تومان هم پیش رفته است، البته افزایش ناگهانی و کمبود گوجه اواخرسال گذشته هم رخ داد و قیمت آن سیر صعودی بسیاری را تجربه کرد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از سایت خبری ثامن؛این روزها هنوزمردم ناراحت و منتظر پاسخگویی دولتمردان نسبت به امحای 1700تن سیب زمینی هستند و انچه مردم را بیش از پیش رنج می دهد دلایل غیر منطقی است که هر چند وقت یکبار از زبان مسئولین می شنوند که تلخ ترین انها امحاء سیب زمینی های خریداری شده با پول بیت المال برای تنظیم بازار است.

مسئله ای که رسانه های طرفدار دولت می خواهند ان را سیاسی جلوه داده و منتقدان را محکوم به سیاسی کاری کنند در حالی که نسبت به این مسئله علما هم واکنش نشان داده و آن را اسراف و حرام می دانند.

هنوز مردم در شوک سیب زمینی های اسراف شده هستند که قیمت گوجه در بازار افزایش یافت این افزایش قیمت گوجه در استان قم تا8هزار تومان هم پیش رفته است، البته افزایش ناگهانی و کمبود گوجه اواخرسال گذشته هم رخ داد و قیمت آن سیر صعودی بسیاری را تجربه کرد و تا 12هزار تومان هم پیش رفت، اما بعد از آن قیمت آن سیر نزولی به خود گرفت و باعث شد کشاورزان محصول تولیدی خود را به کمترین قیمت یعنی 100تومان به فروش برسانند.

این که محصولات تولیدی کشاورزان متناسب با نیاز جامعه نیست نشان از ضعف مدیریت مسئولان است زیرا می توان در یک اقدام مدیریت شده و کاملا ساده نیازهای بازار را دریافت کرد و به کشاورزان برای کاشت محصول مورد نیاز جامعه در سال اینده مشورت داد تا مسئولان مجبور نشوند برای تنظیم بازار تولید مازاد سیب زمینی را خاک کنند و از طرفی به دلیل کمبود گوجه فرنگی قیمت آن چندین برابر افزایش پیدا نکند.

متاسفانه قصه تکراری کمبود و مازاد تولیدات کشاورزان که در نهایت دود آن به چشم کشاورزان و مردم می رود در این چندساله تبدیل به یک معضل شده است ، که اگر به صورت درست مدیریت نشود بسیاری از کشاورزان انگیزه تولید را از دست داده و زمین های کشاورز را زیر کشت نخواهند برد.

برخی از مسئولان امحای تولیدات مازاد را امر طبیعی می دانند (مدیریت امریکایی)و از طرفی کمبود گوجه در فصل سرما را هم طبیعی می دانند البته طبیعتی که برخواسته از نظام جغرافیایی نیست بلکه بهانه سوء مدیریت خودشان است زیرا اگر کمبود یک محصول برای چندین سال در فصل سرما وجود داشته و تجربه شده است، می توان با مدیریت تولید، محصول را برای فصل سرما انبار کرده و به دست مصرف کننده برسانند.

البته اینکه درابتدای آغاز فصل سرما قیمت گوجه در بازار افزایش پیدا کرده است کمی غیر منطقی و دور از انتظار بود زیرا همواره محصولات حساس به سرما در اوج و اواخر فصل سرما دچار کمبود و گرانی می شوند.

از طرفی اگر قرار است محصولات تولید مازاد برای تنظیم بازار وارد بازار نشود، و از طرفی به بهانه های سیاسی این محصولات به صورت رایگان در اختیار نیازمندان و مراکز بهزیستی قرار نمی گیرد می تواند حداقل با صادرات آن حتی به صورت فله ای از اسراف و حرام کردن بیت المال جلوگیری کرد اما گویا راحت ترین راه امحا است که مسئولین هم آن را برگزیده اند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر