شهرستان بهار

مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان :

«انجمن وقف یاوران رسانه» در همدان راه‌اندازی می‌شود

شناسه خبر: ۴۴۴۴
 «انجمن وقف یاوران رسانه» در همدان راه‌اندازی می‌شود

به مناسبت هفته وقف همایش وقف و رسانه با حضور اصحاب رسانه استان همدان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، مدیرکل صدا و سیمای استان و خانواده شهدا در محل باغ موزه دفاع مقدس استان برگزار شد.

در این همایش مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان با بیان اینکه خبرنگاران و اصحاب رسانه وظیفه خود را نسبت به اوقاف به نحو احسن انجام میدهند، اظهار کرد: اگر در زمان کنونی وقف را از رسانه جدا کنیم، تحقق نهادینه کردن وقف امکانپذیر نیست.

حجتالاسلام محمد کاروند تثبیت مقوله وقف را در زمان پیامبر (ص) دانست و گفت: در زمان پیامبر موقوفاتی داشتیم که پیامبر گرامی اسلام بنیانگذار آن بود و حضرت زهرا (س) و اصحاب پیامبر (ص) نیز موقوفاتی داشتند.

وی به تشکیل دیوان موقوفات در زمان سامانیان در ایران اشاره کرد و افزود: این موضوع تا زمان پهلوی دوم ادامه داشت و پس از آن این رویه معکوس و اقداماتی علیه موقوفات کور انجام شد و موقوفات از بین رفت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان ادامه داد: علت عدم باور برخی افراد به وقف و بیاعتمادیها در جامعه ریشه در اقدام به فروش و واگذاری موقوفات در زمان پهلوی دوم دارد.

وی به حکم تاریخی امام خمینی (ره) در خصوص موقوفات اشاره کرد و گفت: رهبر کبیر انقلاب در این حکم دستور به بازگرداندن موقوفات به حالت اولیه دادند و اتفاقات خوبی نیز در این خصوص افتاد.

کاروند با تأکید بر اینکه سیستم اداره اوقاف و فعالیت در آن یک ارتباط اداری نیست، بیان کرد: تشکیلات اوقاف باید یک تشکیلات تکلیفی و جهاد محور باشد چرا که در غیر این صورت نمیتوان وظایف شرعی سنگین را در این تشکیلات انجام داد.

وی با بیان اینکه مردم به رسانهها و رسانه ملی اعتماد دارند، یادآور شد: تکلیف مداری در چند سال اخیر برای تحقق برنامهها در اوقاف بدون ارتباط با رسانهها موفق نخواهد بود و باید برنامههای فرهنگی در خصوص وقف در رسانهها صورت گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با اشاره به فعالیتهای اوقاف در اربعین تأکید کرد: امسال از موقوفه سیفالدوله ملایر البسهای در شأن زائران امام حسین (ع) در میان زائران توزیع شد.

وی ادامه داد: با اعزام 35 نفر از کارکنان اوقاف چهار هزار دست لباس در میان زائران حسینی در کربلا توزیع شد.

کاروند به فعالیت پنج موکب اوقاف در ایام اربعین در استان اشاره کرد و افزود: یک موکب فعال نیز در دو کیلومتری مرز مهران داشتیم.

*ارتقاء وقف به 9 هزار مورد از سال 90 تاکنون

وی با بیان اینکه 6 هزار موقوفه جدید از ابتدای انقلاب تا سال 89 اتفاق افتاده اظهار کرد: از سال 90 تاکنون به برکت همکاری اصحاب رسانه این میزان به 9 هزار وقف جدید قابل تأمل ارتقاء یافته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان گفت: 230 بقعه متبرکه فعال فرهنگی داشتیم که از سال 89 تاکنون به بیش از دو هزار و 400 بقعه متبرکه مرکز و قطب فرهنگی ارتقاء یافت.

وی با تأکید بر اینکه در هیچ مکانی به جز بقاع متبرکه فعالیت فرهنگی انجام نمیشود، تصریح کرد: بیش از 170 میلیون نفر در سال از بقاع متبرکه دیدن میکنند و جذابیتهایی با بهترین ظرفیتها در بقاع متبرکه وجود دارد.

کاروند با بیان اینکه اوقاف در برخی حوزهها از جمله حوزه سلامت کمک حال نظام و دولت است، اظهار کرد: در حوزه سلامت داراییهایی داریم که میتواند احیا شود که یک میلیارد تومان از موقوفه سیفالدوله ملایر برای ساخت بیمارستان تأمین شد اما به دلیل عدم هماهنگی و ارتباطات تاکنون ساخته نشده است.

*اجرای امینانه نیت واقفان و انعکاس اجرای نیت وقف ترویج فرهنگ وقف

وی با تأکید بر اینکه دو مطلب به ترویج فرهنگ وقف لطمه میزند افزود: اجرای امینانه نیت واقفان خیراندیش و انعکاس اجرای نیت وقف دو مطلب مهم در این خصوص است که ضعیف عمل کردهایم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون بیش از 40 موقوفه قابل توجه صورت گرفته و رسانهها نیز با قلم و برنامهها ما را در امر وقف یاری میدهند.

وی به ضعف در اطلاعرسانی در خصوص وقف اشاره کرد و گفت: مردم متدین استان همدان با اطلاعرسانی و آگاهی از آثار دنیوی و اخروی موقوفه به طور حتم این مسائل را رعایت خواهند کرد.

کاروند با اشاره به راهاندازی انجمن وقف تصریح کرد: راهاندازی «انجمن وقف یاوران رسانه» را به زودی در استان همدان خواهیم داشت که امیدواریم رسانهها در این انجمن حضوری فعال داشته باشند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز همدان نیز در این همایش اظهار کرد: پیوست رسانهای برای ترویج فرهنگ وقف لازم و تعامل مردمی بسیار مهم است و رسانه از تأثیرگذارترین ابزارها در امور وقف است.

*وقف در حوزه فرهنگی بسیار مهم است

حسین میسر با بیان اینکه باید از ظرفیت رسانهها در امور وقف استفاده کرد، افزود: در سه حوزه تخصصی تعیین، تولید و توزیع پیام تعامل صد در صدی هر دستگاه در تحقق اهداف آن دستگاه موثر است.

وی با تأکید بر اینکه اکنون در جامعه وقف در حوزه فرهنگی بسیار مهم است، اظهار کرد: رسانهها و متولیان وقف باید به وقف در حوزه فرهنگی ورود کنند و یک کار بسیجی در این خصوص شکل گیرد.

در انتهای این مراسم از فعالان رسانهای در حوزه وقف تقدیر شد که در بخش روزنامههای سراسری اردشیر مظاهری از روزنامه جمهوری و احسان مطهری از روزنامه جوان تجلیل شدند، در بخش روزنامههای محلی نصرتالله طاقتیاحسن از روزنامه همدان پیام و علیرضا معتمدزاده از روزنامه هگمتانه، مرضیه خلیلی از خبرگزاری فارس و لیلا شهمراد از خبرگزاری ایکنا نیز در بخش خبرگزاریها به عنوان برگزیدگان معرفی شدند.

در پایان به قید قرعه به 9 نفر از شرکتکنندگان در همایش کمک هزینه سفر به مشهد مقدس اهدا شد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر