شهرستان بهار

پاسخ به چرایی تشابه اسمی پیامبران و انبیای الهی مدفون در ایران

شناسه خبر: ۴۵۲
پاسخ به چرایی تشابه اسمی پیامبران و انبیای الهی مدفون در ایران

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: معاون سابق بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تشابه اسمی پیامبران و انبیای الهی مدفون در ایران یک امر طبیعی بوده و این درست نیست که خیال شود بر

15255

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر:

معاون سابق بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تشابه اسمی پیامبران و انبیای الهی مدفون در ایران یک امر طبیعی بوده و این درست نیست که خیال شود برای یک پیامبر که دارای تشابه اسمی است چند تا مقبره تعریف شده است.

 

یک سال پیش ایسنا گفت‌وگویی با مدیرکل هیات‌های امناء بقاع متبرکه و موسسات خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه مبنی بر اینکه ۳۳ پیامبر خدا در ۱۵ استان ایران مدفون هستند، منتشر کرد.

 

در این گفت‌وگو حمید عسگری مدیرکل هیات‌های امناء بقاع متبرکه و موسسات خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: در ۱۵ استان کشور ایران، ۳۳ پیامبر و انبیای الهی مدفون هستند که به تفکیک هر استان در استان آذربایجان شرقی سه پیامبر، اصفهان و سمنان هر کدام پنج پیامبر، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، لرستان و مرکزی یک پیامبر و استان فارس دو، قزوین چهار، گلستان دو، همدان دو، خوزستان دو و مازندران دو پیامبر الهی مدفون هستند.

 

انتشار این خبر بازتاب گسترده‌ای داشته و نظرات و پیام‌ها، پیشنهادات و انتقادات مخاطبان را به دنبال داشته است. از جمله کامنت‌ها و نظرات مخاطبان درباره تشابه اسمی پیامبران و انبیای الهی مدفون در کشور بود که برایشان به عنوان یک شبهه و سوال مطرح شده بود که چگونه امکان دارد مثلا چند پیامبر با عناوین “دانیال، ایوب، خضر و …” در شهرهای مختلف ایران مدفون شده باشند.

 

در این ارتباط در گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام والمسملین محمد غلامی معاون سابق بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه، این مساله را بررسی کردیم.

 

وی در پاسخ به چگونگی تشابه اسمی پیامبران و انبیای الهی مدفون در ایران، گفت: آیا امکان ندارد از ۱۲۴ هزار پیامبر که برای هدایت بشر آمدند تعدادی از آنها تشابه اسمی داشته باشند و دارای نام‌های مشابهی باشند. چگونه ممکن است اسامی ائمه (ع) دارای تشابه بوده و به عنوان مثال نام چند تن از ائمه (ع) علی یا محمد است.

 

غلامی افزود: این مساله به خاطر آن است که اسامی ائمه (ع) را برای ما بازگو کرده‌اند و برای ما جا افتاده است در حالی که در میان پیامبران الهی ممکن است این اتفاق بیفتد و آنها نیز همانند سایر انسان‌ها تشابه اسمی داشته باشند، اما چون ما از آنها بی‌اطلاع بوده و برای ما بازگو نشده‌اند برایمان سوال ایجاد می‌شود.

 

معاون سابق بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه درباره این‌که تکرار شدن اسامی همچون “ایوب نبی (ع)” و امثال آنها این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا این همان پیامبر معروف و مشهور است؟ گفت: اینکه کدام یک از آنها به ایوب نبی (ع) مشهور بوده معلوم نیست زیرا در کشور شجره‌نامه امامزادگان و پیامبران (ع) بعضا در کتاب‌های تاریخی آمده اما بخش بزرگ آن به صورت سینه به سینه به ما رسیده است و چون در گذشته خواندن و نوشتن خیلی رایج نبوده لذا به صورت گفتاری به نسل‌های بعد منتقل شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: البته درباره برخی از انبیای الهی همچون دانیال نبی این اطمینان وجود دارد که ایشان همان شخصیتی است که سایر ادیان نیز آن را قبول دارند و همان دانیال نبی مشهور است که در شهر شوش مدفون هستند.

 

این کارشناس بقاع و اماکن متبرکه تاکید کرد: این درست نیست که بگوییم اگر برای یک پیامبر تشابه اسمی وجود دارد پس چند مقبره در شهرهای مختلف برای او تعریف شده است، اینگونه نیست زیرا ممکن است چند پیامبر با یک اسم مشابه در نقاط مختلف دنیا و یا در شهرهای مختلف کشورمان وجود داشته باشند که این فقط تشابه اسمی است و شاید یکی از آنها همان پیامبر معروفی باشد که ما می‌شناسیم و برایمان بازگو شده است.

 

غلامی همچنین یادآور شد: طرح ساماندهی و تدوین شجره‌نامه امامزادگان و انبیای الهی از سوی معاونت بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه و با مشارکت کارشناسان این رشته و جمع‌بندی اطلاعات محلی و سینه به سینه در دست انجام است که تاکنون بررسی امامزادگان ۲۹ استان به پایان رسیده و در حال تدوین اطلاعات هستیم./ایسنا

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر