شهرستان بهار

وزارت‌خانه‌ای که فقط «ورزش» نیست!/در حاشیه گمانه‌زنی‌ها برای کابینه احتمالی دولت بعد

شناسه خبر: ۴۵۵
وزارت‌خانه‌ای که فقط «ورزش» نیست!/در حاشیه گمانه‌زنی‌ها برای کابینه احتمالی دولت بعد

بهار-پایگاه خبری نشاط شهر: اینکه در نهایت چه کسی به عنوان وزیر ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی معرفی شود، نکته‌ای است که صرفا در حیطه اختیارات رئیس جمهور منتخب با همفکری مشاوران وی خو

بهار-پایگاه خبری نشاط شهر:

اینکه در نهایت چه کسی به عنوان وزیر ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی معرفی شود، نکته‌ای است که صرفا در حیطه اختیارات رئیس جمهور منتخب با همفکری مشاوران وی خواهد بود، اما اینکه برای وزارتی که نیمی از آن مرتبط با جوانان بوده و نیم دیگر به ورزش تعلق دارد، تعیین وزیری که صرفا ورزشی بوده یا انحصارا جوان و یا آشنا به مسائل این قشر باشد، نمی‌تواند خواسته های اهالی ورزش و جوانان را از این وزارت‌خانه جدیدالتاسیس برآورده کند.

 اخبار و گزارش های واصله حکایت از آن دارند که کارگروه‌های تعیین کابینه در حال رایزنی برای تعیین نامزدهای نهایی برای پست‌های کابینه هستند و همزمان با این بررسی افراد ذی‌نفع و رسانه‌ها در حال گمانه زنی در مورد نامزدهای معرفی شده و شانس هر یک برای تصدی پس وزارت یا معاونت رئیس جمهور هستند.

به گزارش «تابناک»، یکی از وزارتخانه‌هایی که تقریبا گزینه‌های آن معرفی شده، “وزارت ورزش و جوانان” است؛ وزارتخانه‌ای که پس از ادغام دو سازمان “تربیت بدنی” و سازمان “ملی جوانان” تشکیل شد و یکی از وزارتخانه هایی‌ست که بعضا نگاه تخصصی به آن  نشده و ظاهرا برای برخی این گونه القا شده که زیاد هم نیاز نیست فرد متخصصی در عضو آن بوده و یا حتی در راس آن قرار گیرد.

برخی با این استدلال که وزیر این وزارتخانه، لزومی ندارد اهل ورزش یا متخصص در امور جوانان و … بوده و فقط لازم است مدیر توانمندی باشد که یک ورزشی را در راس معاونت ورزش و یکی دیگر را در راس معاونت جوانان گذاشته و این دو گروه را مدیریت کند، در این فکر هستند که این وزارتخانه و به ویژه زیر مجموعه‌های آن را بیش از پیش سیاسی کنند.

این در حالی است که هم در دولت محمود احمدی نژاد و هم در دولت سید محمد خاتمی، ریاست سازمان ملی جوانان را فردی جوان بر عهده داشت که شیوه برقرای ارتباط با جوانان و تعامل با آنها را بهتر از دیگران درک می کرد؛ هر چند انتقاداتی به نحوه عملکرد این سازمان در دولت های قبلی از بدو پیدایش هست، اما نباید فراموش کرد ماهیت این سازمان بر محوریت جوانان شکل گرفته است.

اینکه در نهایت چه کسی به عنوان وزیر ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی معرفی شود، نکته‌ای است که صرفا در حیطه اختیارات رئیس جمهور منتخب با همفکری مشاوران وی خواهد بود، اما اینکه برای وزارتی که نیمی از آن مرتبط با جوانان بوده و نیم دیگر به ورزش تعلق دارد، تعیین وزیری که صرفا ورزشی بوده یا انحصارا جوان و یا آشنا به مسائل این قشر باشد، نمی‌تواند خواسته های اهالی ورزش و جوانان را از این وزارت‌خانه جدیدالتاسیس برآورده کند.

این در حالی است که برخی اخبار حاکی از آن است که شاید سازمان ملی جوانان با شکل و شمایل  جدید، از وزارت ورزش و جوانان جدا شود، تا تطابق دو مصداق ورزشی بودن و جوان بودن برای وزارت این وزارت‌خانه دیگر موضوعیت نداشته باشد.

با این تفاسیر بد نیست نگاهی به فهرست اسامی نامزدهای مطرح شده برای تصدی این پست انداخته و سوابق ایشان را مرور کنیم.

مصطفی هاشمی طبا، سید محمد حسین رضوی، محمد دادکان، شهاب الدین عزیزی خادم، مسعود سلطانی فر، سعید فائقی و ولی شجاع پوریان از جمله اسامی مطرح شده برای احراز این سمت هستند که خلاصه سوابق کاری ایشان به شرح ذیل است:

سعید فائقی

سعید فائقی، معاون فنی اسبق سازمان تربیت بدنی در دولت های اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی، لیسانس مهندسی مکانیک، فوق لیسانس مدیریت صنایع و دکترای اقتصاد از کشور بلژیک، متولد ۱۳۳۴ در روستای قره بلاغ از بخش کاغذکنان – دومین فرزند خانواده‌ای ۱۰ نفره است.

مصطفی هاشمی طبا

مصطفی هاشمی طبا، وزیر صنایع در دولت‌های محمدجواد باهنر و میرحسین موسوی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی در دولت دوم هاشمی رفسنجانی و دولت اول سیدمحمد خاتمی بود. او همچنین مدتی رییس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران بود. هاشمی طبا در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از رقبای سیدمحمد خاتمی بود و کاندیدای جریانی بود که امروز به نام کارگزاران شناخته می شود.

شهاب الدین عزیزی خادم

شهاب الدین عزیزی خادم تحصیلات خود را درمقطع دکترا و رشته روابط بین الملل- مطالعات منطقه یی ادامه می دهد. عزیزی به عنوان عضو هیات مدیره باشگاه پیکان فعال بوده و هم اکنون عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال است. او سال ها معاون حقوقی پارلمانی و مدیرکل حقوقی وزارت رفاه بوده و در کارنامه‌اش مدیرعاملی و ریاست هیات مدیره شرکت هلدینگ ساختمان و صنعت ملی بانک ملی، مدیرعامل شرکت لیزینگ خودرو غدیر (ایران خودرو)، عضویت در هیات مدیره شرکت ایران خودرو دیزل و شرکت توسعه نوین سازمان بیمه خدمات درمانی و همچنین رییس هیات مدیره شرکت بین المللی صبا ،توسعه سرمایه گذاری معادن و شرکت هلدینگ حمل و نقل و ساختمان سازمان اقتصادی شستا دیده می شود.

سید محمد حسین رضوی

سید محمد حسین رضوی دارای دو مدرک دکترا در رشته های مدیریت برنامه ریزی تربیت بدنی و همچنین مدیریت آموزشی است. رضوی در سوابق اجرایی خود مسئولیت هایی چون عضو موسس و رییس هیات مدیره و مدیرعامل موسسه دانشگاهی شمال، عضو کمیته طرح ستاد نوین ورزش کشور، مسئول تدوین برنامه اول در بخش تربیت بدنی و ورزش کشور، عضو شورای آکادمی المپیک جمهوری اسلامی، عضو کمیته نظارت طرح جامع تربیت بدنی در پژوهشکده تربیت بدنی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را دارد.

ولی الله شجاع پوریان

دکتر ولی الله شجاع پوریان، نماینده سابق مجلس، سیاستمدار اصلاح طلب و استاد دانشگاه است. او نماینده اصلاح طلب دوره های ششم و هفتم مجلس از حوزه بهبهان استان خوزستان بوده و در کارنامه اش عضویت هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی و ریاست دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شهید چمران اهواز دیده می شود. او نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ششم و عضو کمیته های تحقیق و تفحص از صدا و سیما و وزارت نفت در مجلس ششم و هفتم بود.

مسعود سلطانی فر

۱۲ سال سابقه استانداری در سه استان گیلان، زنجان و مرکزی، قائم مقامی سازمان تربیت بدنی در فاصله سالهای ۷۴ تا ۷۶ و ۸ سال معاون سیاسی در استانداری های فارس، همدان و هرمزگان از سلطانی فر چهره یی سیاسی ساخته است. وی همچنین علاوه بر اینکه عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز می باشد، در انتخابات اخیر از سوی مردم تهران به عضویت در شورای شهر تهران نیز درآمد./تابناک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر