شهرستان بهار

بانک مهر ایران با احمدی‌ن‍ژاد آمد، با احمدی‌نژاد هم رفت/«بانک قرض‌الحسنه رسالت» جایگزین «بانک قرض‌الحسنه مهر ایران» شد

شناسه خبر: ۴۷۶
بانک مهر ایران با احمدی‌ن‍ژاد آمد، با احمدی‌نژاد هم رفت/«بانک قرض‌الحسنه رسالت» جایگزین «بانک قرض‌الحسنه مهر ایران» شد

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: بانک مرکزی اعلام کرد که به دلیل کندی عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در پاسخگویی به مردم و ایفای تعهدات صندوق قرض‌الحسنه مهر وطن، «بانک قرض‌الحسنه رسالت»

qmb

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: بانک مرکزی اعلام کرد که به دلیل کندی عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در پاسخگویی به مردم و ایفای تعهدات صندوق قرض‌الحسنه مهر وطن، «بانک قرض‌الحسنه رسالت» جایگزین بانک قرض‌الحسنه مهر ایران شد.

بر همین اساس، براساس گزارش بانک مرکزی، سپرده‌گذاران می‌توانند از روز شنبه، ۸ تیر ۱۳۹۲ به تدریج به شعب بانک قرض‌الحسنه رسالت مراجعه کرده و نسبت به دریافت کارت شبکه شتاب اقدام کنند. بدیهی است با دریافت کارت شتاب، سپرده‌گذاران صندوق یادشده می‌توانند سپرده‌های خود را از تمامی خودپردازهای شبکه بانکی در سراسر کشور دریافت کنند.
بانک قرض الحسنه مهر ایران از برنامه‌های اقتصادی محمود احمدی‌نژاد بود که با وجود مخالفت برخی کارشناسان، از منابع بانک‌های دولتی و خصوصی که بخش عمده سهام آن در کنترل دولت بود، برای راه‌اندازی بانک قرض الحسنه استفاده کرد. آن زمان کارشناسان بارها تاکید داشتند که بخشی از منابع مالی بانک‌ها با راه‌اندازی بانک قرض‌الحسنه دچار خدشه خواهد شد.
داود دانش‌جعفری، وزیر معزول اقتصادی و دارایی با انتقاد نسبت به چنین موضوعی، عنوان کرده بود که احمدی‌نژاد علاقه دارد همه بانک‌های کشور از جمله بانک مرکزی را به بانک قرض‌الحسنه تبدیل کند، اما من و خیلی از کارشناسان اقتصادی نسبت به عواقب این طرح هشدار داده بودیم.
مهدی تقوی، کارشناس پولی و بانکی نیز با انتفاد نسبت به این موضوع که هدف اصلی دولت از تاسیس بانک قرض‌الحسنه مشخص نیست، گفت:‌ اکنون بانک‌های دولتی در زمینه جذب سپرده‌های قرض‌الحسنه فعالیت می‌کنند و در این شرایط ایجاد بانک دولتی قرض‌الحسنه توجیه اقتصادی ندارد.
به اعتقاد وی، یکی از دلایل دیگر که احتمال دارد دولت به استناد به آن تصمیم راه‌اندازی بانک قرض‌الحسنه را گرفته باشد،‌ تقسیم منابع این بانک میان برخی اقشار جامعه است، اما هیچ‌یک از این دلایل نمی‌تواند توجیه‌کننده تصمیم دولت در تشکیل بانک قرض‌الحسنه باشد، چراکه دولت می‌توانست شرایط دلخواه خود برای قرض‌الحسنه را در بانک‌هایی که اکنون وجود دارند، ایجاد و یا صندوق‌های قرض الحسنه معتبر را به بانک تبدیل کند.
اما با وجود این اخطارها، احمدی‌نژاد در جلسه‌ای که خود نیز حضور داشت، در ۲۲ آذرماه ۸۶ اقدام به افتتاح بانک قرض‌الحسنه مهر ایران کرد و ۶ شهریور ۸۷ از بانک مرکزی مجوز رسمی فعالیت گرفت. این مجوز دو ساله بوده و مجوز نهایی مشروط بر این بود که این بانک به سهامی عام تبدیل شود، اما حدود سه سال از اتمام مجوز فعالیت این بانک می‌گذرد و به دلیل این‌که این بانک هنوز به سهامی عام تبدیل نشده، مجوز جدید صادر نشده است. گرچه همواره مدیرعامل این بانک، موضوع را تکذیب می‌کرد و حتی نسبت به صحبتی که معاون نظارتی بانک مرکزی در رابطه با اتمام مدت زمان مجوز موقت فعالیت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران کرده بود، وی را به دروغگویی متهم کرده بود.
ابراهیم درویشی، معاون نظارتی بانک مرکزی در رابطه با اتمام مدت زمان مجوز موقت فعالیت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفته بود که این موضوع با مدیرعامل این بانک مطرح شد تا به دنبال کسب مجوز جدید از بانک مرکزی باشد.
وی در مورد شرایط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تصریح کرده بود: شرایط این بانک در شورای پول و اعتبار مطرح شد و این شائبه مطرح بود که این بانک دولتی است، اما با اتفاق آرا شورا اعلام کرد که این بانک خصوصی است. این موضوع با مدیرعامل این بانک مطرح شد تا به دنبال کسب مجوز از بانک مرکزی باشد؛ برای ما تفاوتی بین بانک‌ها وجود ندارد.
درویشی در پاسخ به این سوال که با توجه به این مسایل، هم‌اکنون بانک قرض‌الحسنه مهر ایران مجوز فعالیت ندارد، گفت: یک زمان، موسسه‌ای از بنیان مجوز ندارد، می‌توان گفت که بدون مجوز فعالیت می‌کند، اما مهلت مجوز موقتی که برای این بانک صادر شده بود، به پایان رسیده که پیگیر اخذ مجوز هستند.
معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه برای دریافت مجوز به این بانک مهلت داده‌ایم، تصریح کرد: یکی از موسسات به دلیل برخی تخلفات به آن مجوز ندادیم و وقتی برای دریافت مجوز جدید مراجعه کرد، اعلام کردیم که طی سه ماه آینده باید عملکرد خود را اصلاح کند و بعد از آن مجوز صادر خواهد شد، بنابراین دوره‌ای برای تطبیق شرایط موسسه با قوانین بانک مرکزی در نظر گرفته می‌شود و اگر در آن مدت اصلاحات مدنظر انجام شد، مجوز جدید به این بانک هم داده خواهد شد.
با این حال، در طول این مدت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با صندوق قرض‌الحسنه مهر امام‌رضا(ع) ادغام شد. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران پیش از این ادغام ۳۷۲ شعبه داشت که با اضافه شدن ۲۰۰ شعبه صندوق قرض‌الحسنه مهر امام‌رضا (ع)، تعداد شعب آن به ۵۷۲ شعبه رسید. سرمایه این بانک پس از ادغام نیز بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان شد. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی، در روزهای گذشته صندوق‌های «مهروطن» و «نصر کردستان» در بانک قرض الحسنه مهر ایران ادغام شدند./نکونیوز

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر