شهرستان بهار

یک تصمیم نگران‎کننده زیست محیطی

شناسه خبر: ۴۷۷
یک تصمیم نگران‎کننده زیست محیطی

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: باغ اکولوژی نوشهر که از قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی کشور محسوب می­شود به عنوان باغ گیاه شناسی برای ناحیه رویشی هیرکانی انتخاب شده است. این باغ در راستای دو ه

3

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: باغ اکولوژی نوشهر که از قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی کشور محسوب می­شود به عنوان باغ گیاه شناسی برای ناحیه رویشی هیرکانی انتخاب شده است. این باغ در راستای دو هدف اصلی باغهای گیاه شناسی در سراسر دنیا یعنی آموزش به تمامی اقشار مردم و نگهداری از گونه های نادر و در حال انقراض، فعالیت می کند. در سال ۱۳۸۶ به دلیل اهمیت بالای مجموعه حاضر، به عنوان یک اثر طبیعی در سازمان میراث فرهنگی به شماره ۱۷۷۹۵ به ثبت رسید.

دراین باغ ۳۵ هکتاری حدود ۶۵۰ گونه متنوع شامل۴۵۰ گونه درخت و درختچه (۲۶۰ گونه درختی، ۱۷۰ گونه درختچه،۲۰  گونه بوته)، حدود ۹۰ گونه پیازی و ۱۰۰ گونه علفی، کاکتوس و گوشتی و چند ساله کاشته شده است، تنها پایه بلوط چوب پنبه در ایران، قدیمی ترین پایه های دارتالاب و ژینکو درکشور، ۲۵ گونه کاج، حدود ۳۰ گونه اکالیپتوس و ده ها گونه صنعتی و مهم از سراسر جهان در کنار گونه های بومی کشور این باغ را به یکی از زیبا ترین باغ های گیاه شناسی تبدیل کرده است. مهمترین کلکسیون این مجموعه که آربراتوم نام دارد با قدمت بالای ۵۸ سال به مجموعه بی نظیری تبدیل شده است که سالانه مورد بازدید کارشناسان، دانشجویان و دانش آموزان از سراسر ایران قرار می گیرد.

برای توسعه باغ نوشهر کلکسیون ­های زیر در نظر گرفته شده است: قطعه الگو سازی به منظور ایجاد محوطه های مختلف مناطق و منازل مسکونی، گیاهان معطر و پرچین سازی، گیاهان زینتی پایا (بوته ها و درختچه ها)، نمونه باغچه های زینتی و نمایش سوزنی برگان شکل پذیر، ژرم پلاسم میوه های بومی، گیاهان پیازی، گلخانه گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری و بانک ژن گونه های زینتی ، آب نما، خزانه تحقیقاتی، آربراتوم، طرح توسعه آربراتوم سیستماتیک ، توندرا ، استخر گیاهان آبزی ، باغ صخره ای ، گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری غیر حساس در شرایط خارج از گلخانه ، کلکسیون گیاهان دارویی و مزارع تحقیقاتی.

 هرباریوم باغ گیاه شناسی به عنوان بخشی از باغ از سال ۱۳۷۶ تاسیس گردید و با دارا بودن ۱۵۰۰۰ نمونه گیاهی خشک شده از سراسر استان بزرگترین هرباریوم در شمال کشور می باشد.

حضرت محمد (ص) می فرمایند:من اگر نهالی در دست داشته باشم و وقت نماز رسیده باشد ترجیح می دهم اول نهال را بکارم وبعد نماز گزارم.

 

با وجود همه هشدارها و اعتراضات اعضای هیأت علمی و صاحب‌نظران عرصه منابع طبیعی، استانداری مازندران در اقدامی تأمل‌برانگیز طی نامه‌ای حکم اجرای عملیات راه‌سازی در باغ گیاه‌شناسی نوشهر را ابلاغ کرد تا قدیمی‌ترین باغ گیاه‌شناسی کشور که شهرت جهانی دارد و یکی از پشتوانه‌های اصلی تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کشور محسوب می‌شود، قربانی راه دسترسی کمربندی به بندر نوشهر شود.

همشهری آنلاین در ادامه نوشت: براساس نامه استانداری مازندران، عملیات اجرایی عبور جاده از باغ گیاه‌شناسی نوشهر فردا (چهارشنبه) ساعت ۱۰صبح آغاز می‌شود. استانداری مازندران در حالی حکم عملیات اجرایی عبور جاده از باغ گیاه‌شناسی نوشهر را صادر کرده که مهندس عباس رجایی، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بهمن‌ماه سال گذشته همزمان با عزم مسئولان بنادر و کشتیرانی برای تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر در گفت‌وگو با همشهری تأکید کرد: «همانطور که پیش از این هم اعلام شد از نظر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، مصوبه مرتبط با احداث جاده‌ای که منجر به تخریب باغ گیاه‌شناسی می‌شود، قابلیت اجرایی ندارد و تمام کسانی که در این رابطه اقدامی انجام بدهند مجرم محسوب می‌شوند و باید از طریق دادگاه صالحه به جرم آنها رسیدگی شود.»

 

اقدامی خلاف همه قوانین

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران در این باره به همشهری گفت: قانون فرایندی تعریف کرده که براساس آن هرگونه تغییر کاربری و تغییر وضعیت در باغ گیاه‌شناسی نوشهر باید با موافقت وزیر جهادکشاورزی و هیأت امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی صورت بگیرد. در واقع براساس قانون، بدون مصوبه هیأت امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی اجازه تغییر کاربری و دخل‌وتصرف در باغ گیاه‌شناسی نوشهر را ندارد (اعضای هیأت امنای این سازمان عبارتند از: وزیر علوم، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، معاون راهبردی ریاست‌جمهوری، معاون وزیر علوم، وزیر جهادکشاورزی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ۲عضو هیأت علمی به انتخاب وزیرعلوم، ۲عضو هیأت علمی به انتخاب وزیر جهاد کشاورزی و یکی از معاونان اجرایی وزارت جهاد کشاورزی).

دکتر محمد امینی ضمن ابراز تأسف از پافشاری بر تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر، افزود: علاوه بر تصریح قانون مبنی بر ممنوعیت تغییر کاربری باغ گیاه‌شناسی نوشهر، این ایستگاه تحقیقاتی (باغ گیاه شناسی) و سایر ایستگاه‌های تحقیقاتی منابع طبیعی و کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند تا آنجا که قانون افزایش بهره‌وری تغییر کاربری این ایستگاه‌ها را ممنوع کرده است. افزون براین، بنابر قانون حفظ ذخایر ژنتیک هم هرگونه دخل و تصرف در ذخیره‌گاه‌های ژنتیک نظیر باغ گیاه‌شناسی مطلقا ممنوع است.

این عضو هیأت علمی تصریح کرد: صرف‌نظر از قوانین متعددی که تغییر کاربری و دخل وتصرف در باغ گیاه‌شناسی نوشهر را ممنوع کرده است با توجه به گزینه‌هایی که برای جایگزینی راه دسترسی مورد نظر وجود دارد، از نظر کارشناسی احداث این راه که بخشی از آن از باغ گیاه‌شناسی می‌گذرد فاقد وجاهت علمی و فنی است. ضمن آنکه براساس مصوبه هیأت دولت جاده باید از شرق باغ گیاه‌شناسی عبور کند و هیچ دلیلی برای عبور این جاده از داخل باغ وجود ندارد.

وی گفت: براساس مصوبه هیأت دولت، همزمان با راه دسترسی کمربندی به بندر نوشهر، متولیان این راه باید ۲۰۰هکتار از اراضی جنوب کمربندی نوشهر را برای احداث بارانداز آزاد کنند که هنوز اقدامی در این زمینه صورت نداده‌اند. همچنین ۲بخش از مسیری که متولیان احداث راه دسترسی کمربندی دنبال می‌کنند، در مناطق مسکونی متعلق به مردم واقع شده به همین دلیل مردم با عبور جاده از این مناطق موافقت نکرده‌اند. با وجود این، دست‌اندرکاران این طرح می‌خواهند در گام نخست باغ گیاه‌شناسی را تخریب کنند. آیا چنین روندی مغایر با منطق نیست؟

 1

پیشینه طرح

طرح احداث راه دسترسی بندر به کمربندی نوشهر سال ۱۳۸۲ از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی مازندران در دستور کار قرار گرفت. براساس این طرح، بخشی از راه دسترسی از داخل باغ گیاه‌شناسی عبور می‌کند. به همین دلیل با مخالفت‌های وزارت جهادکشاورزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، سازمان جهادکشاورزی مازندران و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران این طرح در آن زمان مسکوت ماند. با وجود این، ۷سال بعد پس از کشمکش‌ها و نامه‌نگاری‌های متعدد، کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی در آبان‌ماه۸۹ با ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی‌ بدون مجوز و بدون هماهنگی وارد این باغ شدند و ۳هکتار از عرصه‌های این مرکز تحقیقاتی را تخریب کردند؛ هرچند دفاع جانانه کارکنان باغ در مقابله با تخریب‌کنندگان و پیگیری مسئولان وزارت جهادکشاورزی منجر به رأی تحسین‌برانگیز مرجع قضایی مبنی بر توقف این عملیات مخرب شد و انتظار آن بود که با این اقدام قضایی، باغ گیاه‌شناسی نوشهر برای همیشه مصون بماند اما با مصوبه شورای تأمین استان که اوایل بهمن‌ماه سال گذشته خبر آن منتشر شد، اجرای این طرح دوباره در دستور کار قرار گرفت. در عین حال، با مخالفت رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس و اعتراضات تشکل‌های زیست‌محیطی، اقدامات متولیان راه دسترسی ناکام ماند. براساس آخرین گزارش دریافتی، استانداری مجوز تخریب باغ گیاه‌شناسی را با توجیه احداث راه دسترسی صادر کرده و قرار است این عملیات از ساعت ۱۰صبح ۹۲/۴/۶ (چهارشنبه) آغاز شده است.

تو  اگر   نبودی    ای  درخت   سبز                 سبزه و   گل و   بهار   هم    نبود

این هوای خوب وسایه های خیس                 در    کنار    جویبار    هم     نبود

تو اگر   نبودی ای     درخت     سبز                شاخه ای   نبود  و   لانه ای  نبود

بر  لب  پرنده ی     روی   سیم  برق                شوق   خواندن    ترانه ای  نبود

تو  اگر   نبودی    ای  درخت    سبز                زنده ای  نبود و     زندگی   نبود

باد       را       بهانه ی      ورندگی                مرغ   را   پر     پرندگی      نبود

رقص   برگهای   تو       اگر      نبود                 یک نسیم ساده هم  نمی وزید

میوه ی رسیده ی به دست      ما                  دست ما به میو های نمی رسید 

تو اگر   نبودی    ای  درخت    سبز                   شاعری   بهار   را     نمی سرود 

خط کش و   مداد میز و    صندلی                 دفتر  و   کتاب و   شعر هم      نبود

جنگل ، هدیه خدایی و نخستین دوست بشر به شمار می‌رود. هیچیک از پدیده‌های طبیعت به اندازه جنگل در زندگی آدمیان نقش اساسی و سازنده ندارند. انسان آغازین تنها در پناه جنگل توانست به حیات و تولید نسل خود ادامه دهد، او نیازمندیهای روزانه خود را از جنگل بدست می‌آورد. بدین سان احترام به درختان و احساس دوستی نسبت به آنها پدیده‌ای است که منشا بسیار دیرین در پندار انسانها دارد و افسانه‌های کهن اقوام و ملل مختلف جهان ، سرشار از اساطیر گیاهی است. پس چرا برای نابودی آن مسولین دست در دست هم دادند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

موسسه بهار ثمین الوند

 

 

 

 

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر