شهرستان بهار

از اخلاق انتخاباتی تا انتخابات اخلاقی

شناسه خبر: ۴۸۵۳
از اخلاق انتخاباتی تا انتخابات اخلاقی

يكي از موضوعات مهم كه شايد در فضاي كنوني طرح آن از اهميت خاصي برخودار باشد، بحث اخلاق انتخاباتي است كه مي‌تواند به برگزاري انتخاباتي اخلاقي در 7 اسفندماه كمك كرده و زمينه‌ساز حماسه‌اي ماندگار شود.

در فاصله زماني كوتاه تا دو انتخابات مهم و سرنوشتساز (مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري) و در شرايطي كه فعاليتهاي انتخاباتي كانديداهاي خبرگان از يك هفته قبل آغاز شده و داوطلبان ورود به مجلس شوراي اسلامي مقدمات تبليغات رسمي خود را فراهم كردهاند و احزاب و گروههاي سياسي نيز خود را براي رقابتي سنگين و نفسگير آماده كردهاند، مباحث جدي و مهمي پيرامون اين دو انتخابات پيش رو در محافل مختلف مطرح است.

يكي از موضوعات مهم كه شايد در فضاي كنوني طرح آن از اهميت خاصي برخودار باشد، بحث اخلاق انتخاباتي است كه ميتواند به برگزاري انتخاباتي اخلاقي در 7 اسفندماه كمك كرده و زمينهساز حماسهاي ماندگار شود.

البته اين موضوع همواره در فضاي سياسي كشور مطرح شده و از سوي بزرگان، نخبگان و مسئولان مورد تأكيد قرار گرفته است، اما اينكه فعالان عرصه انتخابات بهويژه كانديداها و طرفدارانشان به چه ميزان پايبند به چارچوبها و معيارهاي اخلاقي بوده و آن را در مراحل مختلف فعاليتهاي خود رعايت كردهاند، موضوعي است كه بايد در جاي خود مورد بررسي و مداقه قرار گيرد.

به طور طبيعي معنا و مفهوم اخلاق انتخاباتی در این خلاصه ميشود که در روند انتخابات، نامزدها و طرفدارانشان مسائل اخلاقی را رعايت کنند و خود را به آن ملتزم بدانند.

از طرفي اگر با دقت بيشتري به موضوع نگاه كنيم، به خوبي متوجه ميشويم كه چنين ضرورتي نه فقط يك توصيه بلكه اصلي مهم در مردمسالاري ديني است و اصولاً توجه به چنين مقولهاي جزو ضرورتها و بايستههاي نظام انتخاباتي در چنين ساختاري است.

به بيان ديگر در الگوي مردمسالاري ديني به همان اندازه كه مشاركت حداكثري و حضور گسترده مردم به عنوان صاحبان رأي و داراي حق تعيين سرنشت مهم و ضروري است، توجه به چارچوبها و قواعدي كه ريشه در اعتقادات و مباني ديني و مذهبي جامعه دارد، از جمله معيارهاي اخلاقي از اهميت بسزايي برخوردار است.

فراموش نكنيم كه رعایت و ترویج اخلاق هدف اسلام است و در جامعه اسلامي توجه به معيارهاي اخلاقي و رعایت اخلاق در اقدامات و تصمیمگیریها باید لحاظ شود و در هر برنامهای باید پیوست اخلاقی کار رعایت شود.

از طرفي اين مهم از جمله فاكتورهاي انتخابات سالم است و چنانچه مورد توجه جدي قرار گيرد و همگان خود را ملتزم به آن بدانند و در عرصه عمل معيارها و اصول را رعايت نمايند، آنگاه ميتوان در كنار فاكتورهاي ديگر شاهد انتخاباتي پرشور و متناسب با اصل مردمسالاري ديني بود.

در چنين فضايي است كه نشانههاي اخلاق متجلي ميشود و مواردي چون احترام به رقيب، رعايت قانون، پايبندي به ارزشهاي ديني و ملي، پرهيز از اسراف و ريخت و پاش، پرهيزاز دروغ، تهمت و تخريب ديگران و مانند آنها نمود پيدا ميكند.

نقطه مقابل آن نيز بداخلاقي انتخاباتي است كه خلاف اصول و معيارهاي مردمسالاري ديني است و با انتخابات سالم، قانونمند و اخلاقمحور كه متناسب با شأن و جايگاه ملت بزرگ ايران است، سازگاري ندارد./همدان پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر