شهرستان بهار

در چه شرایطی انتخابات مجلس شورای اسلامی به دور دوم کشیده خواهد شد؟

شناسه خبر: ۴۸۸۴
در چه شرایطی انتخابات مجلس شورای اسلامی به دور دوم کشیده خواهد شد؟

هر چه به روز 7 اسفند نزدیکتر می شویم التهاب در دو شهرستان بهار و کبودراهنگ بیشتر شده و گمانه زنی ها در مورد نتیجه انتخابات بیشتر می شود. عده ای بر این باورند که به علت ورود چند کاندید شاخص در این عرصه، رقابت فشرده تر شده و امکان راهیابی انتخابات به دور دوم محتمل تر شده است. اما در چه صورت انتخابات مجلس به دور دوم کشیده خواهد شد؟

عده ای بر این باورند که به علت ورود چند کاندید شاخص در این عرصه، رقابت فشرده تر شده و امکان راهیابی انتخابات به دور دوم محتمل تر شده است. اما در چه صورت انتخابات مجلس به دور دوم کشیده خواهد شد؟

نمایندگان در نشست علنی 22 مهرماه 94 مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با اصلاحاتی ماده 3 این طرح به تصویب رسید که جزئیات آن در اینجا آورده شده است.


براین اساس نمایندگان با 156 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 202 نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی با ماده 3 این طرح موافقت کردند.

گفتنی است در ماده 9 آمده است: چنانچه در مرحله اول برای یک یا چند نفر از داوطلبان حداقل یک پنجم آراء حاصل نگردید انتخابات دو مرحله ای خواهد شد به این صورت که از بین نامزدهایی که حداقل یک پنجم آرا را در مرحله اول به دست نیاوردند فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی که بیشترین آرا را در مرحله اول داشتند در مرحله دوم شرکت می کنند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقی مانده کمتر از دو برابر باشد تمام آنها در مرحله دوم شرکت خواهند نمود.

براین اساس در تبصره 1 ذکر شده است: اگر تعداد نامزدهای باقی مانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزدی که حداقل یک پنجم مجموع آرا را کسب کرده باشد به مجلس شورای اسلامی راه خواهد یافت.

همچنین در تبصره 2 آمده است: هیچ یک از داوطلبان نمایندگی نمی توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد کنند در غیر این صورت نامزدی آنها به طور کلی باطل و از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می شوند.

در تبصره 3 آمده است که وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف مدت یک ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تأیید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان تعیین و اعلام خواهد کرد.

براین اساس در تبصره 4 ذکر شده است که کلیه رأی دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه ای که در مرحله اول شرکت کرده اند رأی خواهند داد و کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه های انتخاباتی رأی نداده اند در مرحله دوم انتخابات می توانند شرکت کنند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر