شهرستان بهار

در شوراي حفاظت از منابع آب شهرستان همدان مطرح شد :

بحران آب در دشت همدان- بهار جدي است!!!! / 289 ميليون مترمكعب برداشت آب از دشت بهار

شناسه خبر: ۴۹۸۶
 بحران آب در دشت همدان- بهار جدي است!!!! / 289 ميليون مترمكعب برداشت آب از دشت بهار

معاون حفاظت و بهره‌برداري شركت آب منطقه‌اي همدان به اضافه برداشت منابع آبي در دشت همدان- بهار اشاره كرد و گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت نيرو، اجازه برداشت از اين دشت، معادل 151 ميليون مترمكعب است كه در حال حاضر برداشت ما از اين دشت برابر 298 ميليون مترمكعب است و چنانچه اين روند ادامه يابد بين 5 تا 10 سال آينده آبي در اين دشت باقي نخواهد ماند.

به گزارش نشاط شهر به نقل از هگمتانه، حسين افشاري در شوراي حفاظت از منابع آب شهرستان همدان با اشاره به وضعيت تصفيه خانه فاضلاب همدان گفت: خوشبختانه اين تصفيه خانه يكي از برترين تصفيه خانه هاي كشور است كه فاز لجن آن نيز به بهره برداري رسيده است.

وي افزود: هم اكنون خروجي پساب فاضلاب اين تصفيه خانه معادل 350 ليتر بر ثانيه است كه اين رقم بايد به 700 ليتر بر ثانيه برسد.

افشاري در ادامه به مجموع اقدامات انجام گرفته در راستاي تغيير الگوي كشت اشاره و بيان كرد: شوراي اسلامي شهر و شهرداري همدان نيز بوته ها و درختان كم آب بر را جايگزين چمن در نقاط مختلف شهر كرده اند كه اين خود با توجه به وضعيت موجود آب در استان ثمربخش است.

*اضافه برداشت آب از دشت همدان - بهار نابودي دشت را به دنبال دارد

معاون حفاظت و بهره برداري شركت آب منطقه اي همدان نيز در اين جلسه به اضافه برداشت منابع آبي در دشت همدان- بهار اشاره كرد و گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت نيرو، اجازه برداشت از اين دشت، معادل 151 ميليون مترمكعب است كه در حال حاضر برداشت ما از اين دشت برابر 298 ميليون مترمكعب است و چنانچه اين روند ادامه يابد بين 5 تا 10 سال آينده آبي در اين دشت باقي نخواهد ماند.

منصور ستوده اضافه كرد: از مجموع 298 ميليون مترمكعب آب برداشت شده از اين دشت، 31 ميليون مترمكعب مربوط به چاه هاي غيرمجاز حفر شده پيش از سال 85، 2/7 ميليون مترمكعب مربوط به حفاري چاه هاي غيرمجاز بعد از سال 85 و 14 ميليون مترمكعب به اضافه برداشت چاه هاي كشاورزي مربوط ميشود.

ستوده با بيان اينكه يكي از وظايف شوراي حفاظت از منابع آب شهرستان، بررسي وضعيت چاه هاي غيرمجاز حفر شده پيش از سال 85 و تصميم گيري در خصوص آنها است، گفت: متأسفانه در حال حاضر دشت كبودراهنگ به دليل انواع اقدامات غيرمجاز به دشتي مرده تبديل شده كه همه ما به عنوان دستگاههاي حاكميتي در حوزه آب، بايد از سرنوشت مشابه براي دشت همدان- بهار جلوگيري نماييم.

وي اظهار كرد: دشت همدان- بهار از سال 70 تاكنون با 20 متر افت آب مواجه بوده و بايد با مراقبت و حفاظت از اين دشت آن را احيا نماييم.

وي افزود: دستيابي به شرايط مطلوب در دشت همدان- بهار نيازمند همكاري و مشاركت مردم در اجراي طرح احيا و تعادل بخشی است.

ستوده همچنين با بيان اينكه متأسفانه در حال حاضر كشاورزان با اجراي طرح آبياري تحت فشار از محل آب صرفه جويي شده، سطح زير كشت خود را افزايش ميدهند، گفت: بر اساس الگوي كشت در آيين نامه سند ملي آب، بازنگري در اين رابطه الزامي است.

وي از تعبيه سامانهاي به منظور گزارش تخلفات در حوزه حفر چاههاي غيرمجاز و اضافه برداشت، خبر داد و اظهار كرد: توسط اين سامانه گزارشهاي مردمي به صورت 24 ساعته ثبت شده و از سوي بازرسان ما مورد پيگيري قرار ميگيرد.

ستوده در خصوص نصب كنتورهاي هوشمند بر روي چاهها نيز عنوان كرد: در حال حاضر عزم مسؤولان كشوري در اين رابطه جدي است و هم اكنون در استان به منظور دستيابي به اين مهم از سوي بانكها تسهيلاتي در قالب وام اعطا ميشود.

*رشيدي: صرفه جويي منابع آبي نيازمند نقشه جامع اطلاعاتي كشاورزي است

مدير جهاد كشاورزي همدان هم در اين جلسه با اشاره به اينكه صرفه جويي منابع آبي در استان نيازمند نقشه جامع اطلاعاتي كشاورزي است، اظهار كرد: اين نقشه بايد با اطلاعاتي نظير انواع منابع آبي، تراكم بهره بردار، پراكنش آفات و بيماريها، جنس خاك در مناطق مختلف و ساير عوامل طراحي و مورد استفاده قرار گيرد.

جواد رشيدي افزود: نقشه جامع اطلاعاتي كشاورزي شهرستان همدان در 36 لايه اطلاعاتي در دولت پيشين مصوب شد كه اميدواريم با دريافت اعتبارات عملياتي شود.

رشيدي با اشاره به اينكه صرفه جويي در منابع آبي نيازمند منابع جايگزين است، بيان كرد: بهينه سازي مصرف آب در كشاورزي، نيازمند منابع جايگزين است.

وي با اعلام اينكه پساب فاضلاب همدان به بخش كشاورزي تخصيص يابد، گفت: درخواست ايجاد گلخانه در 120 هكتار از اراضي همدان داده شده تا از اين طريق بتوان گامي در راستاي كاهش مصرف آب برداشت.

وي با اشاره به پرداخت 85 درصد از هزينه اجراي آبياري تحت فشار توسط دولت به كشاورزان بيان كرد: در شرايط فعلي نبايد كشاورزان، آب حاصل از محل صرفه جويي از طريق اجراي شيوه هاي نوين آبياري را براي توسعه اراضي كشاورزي مصرف كنند.

وي افزود: هم اكنون اولويت آبياري در همدان از آبياري باراني به سمت آبياري قطرهاي و كمفشار است.

وي اعلام كرد: در خصوص ايجاد گلخانه، 57 درخواست به مساحت 120 هكتار به جهاد كشاورزي شهرستان داده شده كه توسعه كشت گلخانه اي در شرايط فعلي ثمربخش است.

*سوزنچي: بهرهوري شبكه آبياري تحت فشار تنها 40 درصد است

رئيس خانه كشاورز همدان نيز در شوراي حفاظت از منابع آبي با اعلام اينكه متأسفانه برنامه اي براي تغيير الگوي كشت در همدان وجود ندارد، گفت: در حال حاضر 1000 حلقه چاه در نهاوند به صورت طبيعي به دليل عدم رعايت اصول برداشت مسدود شده است.

ابوالقاسم سوزنچي ضمن انتقاد از انسداد چاههاي غيرمجاز در همدان، اظهار كرد: برخي از چاههاي غيرمجاز مسدود شده و برخي هنوز مسدود نشده كه اين موجب اعتراض كشاورزاني شده كه چاه آنها مسدود شده است؛ در صورتي كه قانون براي همه بايد به صورت يكسان اجرا شود.

وي بيان كرد: كشاورزان بايد در اجراي برنامه تغيير الگوي كشت ديده شوند اما متأسفانه تاكنون برنامه اي به آنها داده نشده است.

وي در زمينه بهره وري آب در شبكه آبياري تحت فشار عنوان كرد: در حال حاضر بهره وري در شبكه آبياري تحت فشار 40 درصد است؛ در حالي كه اين رقم بايد به 90 درصد افزايش يابد و رسيدن به اين عدد نيازمند روشهاي نوين آبياري است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود شهرداريها را از تخريبگران منابع آبي دانست و تصريح كرد: ميتوان از طريق شوراي حفاظت از منابع آبي به شهرداريها تذكرات لازم را داد.

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • یاغفار :
  در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۴ ساعت ۱۶:۵۴
  سلام اینم از بی کفایتی مسئولین بهاریه
  1 بخاطر کشاورزیه بی رویه
  2 بخاطر چاههای قروق بهار که میکشن میبرن همدان
 • یاغفار :
  در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۴ ساعت ۱۶:۵۶
  حالا بذارید چند وقت دیگه آثار این کشتارگاه که پس ماند خون کشتارگاه تزریق میشه تو چاه هاو میاد نفوذ میکنه تو زمین های بهار اینا همه ی مردمو مریض نکنن و آبهارو تموم نکنن ول کن نیستن خدا به مردم بهار رحم کنه قبل تموم شدن آب تو این شهر آباش آلوده شده
 • همشهری :
  در تاریخ ۷ فروردین ۹۵ ساعت ۰۵:۰۷
  اقای ستوده شهرداری شهرهای دیگه رو نمی دونم ولی در شهر بهار که درختها وفضای سبزش به همدان نمی رسه وشهرداری بهار نتونسته فضای سبز درست درمونی برای مردم نگهداری کنه؟اااا درختهای بلوار کشاورز (میدان ازادگان تا پلیس راه سابق)نشون میده شهرداری بهار چقدر اب برداشته داده به چمن وفضای سبزش
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر